'Hondenpoep is grootste ORIONIS 'Het is fijn te weten dat je niet de enige bent' 30 WALCHEREN HONDENBELASTING Hondenbezitters Sint Laurens willen voorzieningen voor hun dieren óf afschaffing van belasting. SINT LAURENS - Kies maar: of de hondenbezitters van Sint Laurens zien ook iets terug van hun hon denbelasting, of ze betalen geen belasting meer. Moeilijker is het niet, vinden ze. „In de rest van Middelburg zijn wel wandelgebie den voor honden en andere voor zieningen, bij ons niet. De ge meente blijft dus in gebreke. Dus: krijgen we geen voorzieningen in ruil voor de belasting die we beta len, dan moeten we stoppen met de hondenbelasting." Dat is de grote boodschap die de hondenbezitters van Sint Laurens maandagavond overbrachten aan de gemeenteraad van Middelburg. Het klonk als een dreigement, maar primair gaat het erom dat ze krijgen wat ze graag willen, vertel de Martin Troy. „En dat zijn facili teiten in ons dorp voor mensen met honden. Bijvoorbeeld een vuilnisbak waarin we zakjes met poep kunnen weggooien. En een hondenspeelplaats waar de dieren vrij kunnen rennen. En een bank je erbij waar we kunnen zitten." Alle baasjes in de gemeente Mid delburg betalen belasting voor hun trouwe viervoeter. Maar waar om zien ze daar in de rest van Middelburg wel wat van terug en in Sint Laurens niet? Tijd voor een discussie over het principe van de hondenbelasting. Maar zo ver wilde de gemeenteraad niet meteen gaan. Want het afschaffen van de hondenbelasting scheelt de gemeente inkomsten: pakweg 200.000 euro per jaar. De leden van de commissies ruimte en alge meen bestuur waren daarom voor al nieuwsgierig naar de precieze wensen van de hondenbezitters. Een vuilnisbak? Een losloopveld je? Een bankje? Dat moet toch niet zo moeilijk zijn? Zoveel kost dat allemaal toch niet, klonk het vanuit de diverse fracties. „Hebt u het al geprobeerd bij de wijktafel? Daar is ook budget voor kleine uitgaven", suggereerde Luc Vandezande van GroenLinks. „Is uw wens over een veldje vlak bij de N57 al bekend bij de ge- meente?", wilde Rob van Eijkelen- burg van D66 weten. „Misschien kunnen jullie met zelf werkzaamheid wat doen, zodat de gemeente daarna ook iets kan betekenen", opperde Marga de Brauwer van de PvdA. Wethouder van financiën Johan Aalberts wees erop dat hondenbe lasting geen baatbelasting is: het is niet zo dat het geld dat voor honden betaald wordt, ook aan honden moet worden uitgegeven. „Slechts een klein aantal gemeen ten heeft de hondenbelasting afge schaft; 292 gemeenten innen die nog wel.„ Daarom laat hij de prin cipiële vraag - wel of geen hon denbelasting - graag beantwoor den door de gemeenteraad. Martin Troy wees de raad er fijn tjes op dat het financieel eigenlijk niks uitmaakt voor de gemeente. „Als we voorzieningen krijgen, kost dat geld. Maar als we geen be lasting betalen, leidt dat tot een gat in de begroting. Het liefst wil len we enkele voorzieningen. Krij gen we die niet, ja, waar betalen we dan eigenlijk voor?" HONDSDOLHEID EN HONDENKAR MIDDELBURG - Of helemaal, of hele maal niet; een uitzondering voor de hondenbezitters van Sint Lau rens is niet te maken, zegt wet houder van financiën Johan Aal berts. Hondenbelasting hangt niet af van de voorzieningen die er zijn voor hondenbezitters in een wijk of dorp. Dat is voor de baasjes in Sint Laurens nou net het pro bleem: zij willen waar voor hun geld. Maar het college van B en W is niet van plan uitzonderingen te maken, of hondenbelasting alleen te heffen in wijken waar ook los loopveldjes of andere voorzienin gen zijn, zegt Aalberts. Overigens heeft de wethouder geen voorkeur voor het handha ven of afschaffen van deze belas ting. En het college heeft daar ook nog geen standpunt over ingeno men. „De raad gaat hierover, dus die moet het maar zeggen. Mijn visie is: 50/50." DE MENSEN VAN in Vlissingen", vertelt Moham med Abdulkader. „Ik wil werken. Ik heb altijd gewerkt." Djuri de Bruijne vertelt hoe hij via via terechtkwam op de com municatieafdeling van Orionis. „Supertof, maar tijdelijk." Jij hebt nu een netwerk, zegt Ro- zanne. „Als je thuis zit, raak je dat kwijt. Je praat jezelf de put in. Het is fijn om te weten dat je daarin niet de enige bent." De rest knikt instemmend. Op tafel ligt een stapel uitgeprin te vacatures. Kamermeisje, mag- zijnmedewerker, schoonmaker- Ver beneden Rozanne's stand, zou je denken. Maar de afgestu deerde tolk/vertaler Chinees én Engels pakt alles wat ze pakken kan. „Ik heb nu een weekendbaan tje bij Van der Valk en daar ben ik echt ontzettend blij mee." Rozanne (26) raakt in een cirkel tje. „Ik wil lesgeven, maar daar voor heb ik een opleiding nodig en die kan ik niet betalen, want ik heb geen inkomen. Gék werd ik ervan. Ik ben met grote tegenzin in de uitkering gegaan, omdat ik mezelf gewoon niet meer kon on derhouden." Om ervaringen uit te wisselen met leeftijdsgenoten in hetzelfde schuitje, is ze een jongerencafé ge start. Elke woensdag bij Orionis. Vorige week was de eerste keer. Aan tafel zaten vijf deelnemers; de een onderuitgezakt, de ander op het puntje van zijn stoel, maar niemand zonder motivatie. „Ik woon sinds kort bij mijn vriendin Baasjes bijten van zich af: geen veld, geen geld door Maurits Sep In de middeleeuwen werd honden belasting geïnd om overlast van zwerfhonden te beperken en te gen verspreiding van hondsdol heid. Later was het nodig voor vac cins om dieren in te enten. Later was het ook een middel om transportbelasting te kunnen hef fen in de tijd dat de hondenkar steeds vaker als transportmiddel werd gebruikt. Tegenwoordig wordt het heffen van de belasting gezien als middel om de overlast van hondenpoep terug te dringen vanuit het begin sel 'de vervuiler betaalt'. In Middelburg betaalt een baasje 73,50 euro voor de eerste hond en 147 euro voor elke extra hond. Opbrengst: 200.000 euro per jaar. Hondenbelasting is geen doelbelas- ting: de opbrengst hoeft niet aan voorzieningen voor honden en hun baasjes te worden besteed. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Al drie jaar werkloos, en toch wil Rozanne Rijsdijk en thousiast blijven. Daarom startte ze een jongerencafé bij Orionis. Rozanne Rijsdijk is een jongerencafé gestart, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30