Raad Middelburg zet zichzelf klem FNV: 'Chauffeurs TCR missen loon door fouten' 66 Leerlingen zijn nu voor een deel eigenaar van hun eigen leerproces Bakker Clinge bakt beste bolus 28 WALCHEREN LEREN MET DE IPAD Basisschool in Wilhelminadorp is de eerste Steve Jobsschool in Zeeland. Vandaag is de officiële opening. Twee mannen aangehouden voor steekpartij MIDDELBURC - De gemeenteraad van Middelburg staat niet één maar twee jaar onder curatele van de provincie. En dat heeft de raad aan zichzelf te wijten. Middelburg moet flink bezuini gen. Omdat de meerjarenbegro ting niet op tijd klaar was en er geen zicht was op een financieel stabiele toekomst, besloot de pro vincie preventief toezicht te hou den op alles wat de gemeente doet. Voor elke uitgave moet toe stemming worden gevraagd aan het provinciebestuur. Dat zou een jaar duren, in de verwachting dat meteen bezuinigd zou worden. De gemeenteraad heeft een deel van de bezuinigingen echter voor zich uit geschoven. Reden is dat de raad eerst wil nadenken over welke taken de gemeente in de toekomst nog wel wil uitvoeren, en welke taken hij wil afstoten. Als je dat weet, wordt ook duide lijk waarop je kunt bezuinigen. Maar hoe langer je nadenkt en hoe later je bezuinigt, des te later je een stabiel financieel beeld kunt laten zien aan de provincie. Gevolg is dat Middelburg niet al leen ook nog in 2or6 onder toe zicht van de provincie zal staan, waarschuwde wethouder van fi nanciën Johan Aalberts in een me mo aan de raad. Die is daar flink van geschrokken. Want voor alles toestemming moeten vragen aan de provincie voelt niet fijn. Bij het besluit in februari om veel tijd te nemen voor een kerntaken discussie is vergeten de gevolgen daarvan te beoordelen. Het is be grijpelijk dat de raad over de kern taken wil praten zonder de druk te voelen van noodzakelijke bezui nigingen. Maar dat is ook wegkij ken van de werkelijkheid. Aalberts wordt gevraagd een uit weg te zoeken uit de impasse. Fei telijk kan en moet de raad dit zelf oplossen: als hij onder het juk van de provincie uit wil, dan kunnen bezuinigingen geen uitstel meer velen. Dat is een verantwoordelijk heid en een plicht van de raad. Ongeacht welke taken vervallen. WILHELMINADORP - Ouders en leer lingen voerden een jaar geleden actie op het plein van de Stampe- riusschool in Wilhelminadorp. Ze waren bezorgd over de school. Die zou van de gemeente moeten fuseren en uiteindelijk sluiten, omdat het leerlingaantal daalt. Nu ziet de toekomst er hoopvol uit. In elk geval voorlopig. De Stamperiusschool is in januari een Steve Jobsschool geworden. Al gebruikt de school die term zelf liever niet. „Dan lijkt het net of we van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met iPads werken. En dat is niet zo", zegt interim-direc teur Carla Jansen. „De iPad is al leen een middel." O4NT heet het onderwijsconcept waar de school bij is aangesloten. Die afkorting staat voor 'Onder wijs voor een nieuwe tijd'. De ko mende anderhalfjaar wordt beke ken of het concept aanslaat. De leerlingen van de Stamperius school zitten niet in een klas, maar in een 'stamgroep', lokalen heten 'ateliers' en lessen heten 'workshops'. Elk half uur is er een leswissel, net als op de middelba re school. Een deel van het lera- renteam is vervangen. De leer krachten richten zich hoofdzake lijk op één vak. „Zo kunnen ze zich verdiepen en de leerlijnen in de gaten houden. Als een kind de stof van een hogere groep aankan, is dat makkelijker te regelen." Op deze donderdagochtend klinkt geroezemoes in de hal - het 'stilteplein' - van de school. Een stuk of tien leerlingen uit groep 4 en 5 heeft dit half uur een taaltraining. Dat houdt in dat ze zelfstandig taaloefeningen moe ten doen op hun iPad. „Ze vinden het soms nog een beetje lastig om in stilte te werken", zegt leer kracht Kitjan Colijn. Ze loopt rond en geeft aanwijzingen waar STEVE JOBSSCHOLEN nodig. Leerlingen mogen in som mige gevallen zelf kiezen of ze spelling, zinsontleden of woor denschat oefenen. Als ze iets goed doen, worden de opgaven moeilij ker. Maken ze veel fouten, dan moeten ze herhalen. Maar vrijblij vend is het niet, legt Colijn uit. Ze kan via haar eigen iPad zien wat de leerlingen doen en welk ni veau ze halen. „Ik kan de resulta ten ook thuis bekijken. Als veel leerlingen slecht scoren op een on derwerp, dan kan ik daar tijdens de instructies meer aandacht aan besteden. Ik werk hier maar twee dagen per week, maar zo blijf ik al tijd dicht betrokken bij wat de leerlingen doen." Natuurlijk, met het nieuwe onder wijsconcept hoopt de school meer leerlingen te trekken en zo het hoofd boven water te houden, geeft Jansen toe. „Maar dat is niet het hoofddoel. Wij denken dat we met moderne middelen het pas send onderwijs gestalte kunnen geven. We zijn een krimpende school: daardoor zaten de kinde ren voorheen altijd met meerdere jaargroepen bij elkaar. Kinderen krijgen nu net zo veel klassikale uitleg zonder iPad, en daarbij zijn ze alleen met hun eigen jaar groep. We zijn nu beter in staat om interactieve lessen te geven. Dat was eerst moeilijker, omdat er dan altijd nog een andere groep in de klas zat, die geconcen treerd moest werken." De school voert meerdere keren per jaar een gesprek met leerlin gen en ouders over vorderingen. „Leerlingen zijn nu voor een deel eigenaar van hun eigen leerpro ces. Kinderen leren zo keuzes te maken. Dat past bij de huidige maatschappij, waarin veel van ze wordt gevraagd." Een rechtszaak is volgens Marjan Broer van FNV alleen af te wen den als TCR vrijdag met toezeg gingen komt dat het urenover zicht wordt verbeterd en chauf feurs maandelijks inzicht krijgen in het aantal gewerkte uren. Nu moeten zij daar zelf om vragen en veel chauffeurs nemen de moeite niet of durven dat niet, stelt Broer. Daardoor krijgen ze min der betaald dan waar ze recht op hebben. Chauffeurs die wel hun eigen registratie vergelijken met die van het bedrijf, ontdekken met regelmaat verschillen, zegt zij. De problemen doen zich voor al voor bij de medewerkers van TCR die in het leerlingenvervoer en WMO-vervoer werken. Directeur Cees Hage van TCR ont kent dat de cao niet wordt nage leefd. Hij geeft wel toe dat er inter pretatieverschillen kunnen zijn en soms fouten worden gemaakt. „Foutloos werken doet geen mens. Fouten worden hersteld." Broer wijst erop dat de vakbond al anderhalfjaar in gesprek is met TCR over de klachten van chauf feurs, maar dat er te weinig verbe tert. Zij overlegt diverse documen ten waaruit blijkt dat de klachten al dateren van oktober 2013. Sinds dien zijn ze regelmatig bespro ken. TCR is in de ogen van de FNV zeker niet het enige vervoers bedrijf waar niet alles volgens de regels gaat. „Maar het bedrijf ligt onder een vergrootglas, omdat het een grote werkgever is. TCR kan nu ook het goede voorbeeld Foutloos werken doet geen mens. Fouten worden hersteld geven aan kleinere bedrijven. Als TCR ons tegemoet komt zijn we tevreden, maar anders vragen we de rechter om een oordeel." Hage verwijst naar positieve oor delen van het Sociaal Fonds Taxi. Dat controleert op naleving van de cao en deelt een onvoldoende, voldoende of goed uit. Diverse on derdelen van TCR zijn in 2013, 2014 en 2015 gecontroleerd en zij kregen allemaal een voldoende. Volgens Hage is ook sprake van goed overleg met de onderne mingsraad van TCR en met de vakbond. Dat FNV een week gele den een ultimatum heeft gesteld, ziet hij anders. „Ik heb dat ge sprek zo niet beleefd. We zijn in gesprek en vrijdag praten we weer met elkaar." MIDDELBURG - De politie heeft twee Middelburgers (27 en 40) aangehouden na een steekinci- dent in een woning aan de Raden- hove. Daarbij is een plaatsgenoot (24) gewond geraakt aan zijn arm. De laatste liep een flinke snij- wond op en moest zich laten be handelen door de huisarts. De politie kreeg maandag een melding van een ruzie voor en in een woning aan de Radenhove. Daarbij zou een man gewond zijn geraakt. Toen agenten ter plaatse kwamen troffen ze een gewonde man aan. Kort daarna konden ze de twee verdachten aanhouden. Ze zitten nog vast. Een nieuwe tij d voor Stamperius ANALYSE door Maurits Sep door Cornelleke Blok Carla Jansen, interim-directeur 04NT (Onderwijs voor een nieu we tijd) is een onderwijsmethode die sinds 2013 bestaat in Neder land. Maurice de Hond is één van de oprichters. De scholen worden ook wel Steve Jobsscholen genoemd, naar de top man van Apple. Er zijn nu 22 04NT-scholen in Ne derland. De Stamperiusschool in Wilhelminadorp is de eerste en enige in Zeeland. Leerlingen op deze scholen volgen lessen via de iPad. Er is veel aan dacht voor 21 e-eeuwse vaardighe den. Kinderen bepalen deels zelf hun leerprogramma. De Stamperiusschool houdt vandaag open dag, van 9.00 tot 12.00 uur. Wethouder Jo-Annes de Bat van Goes verricht de officiële opening. OOST-SOUBURG - Bakker Van Meijel uit Clinge bakt de lekkerste Zeeuwse bo lus. De vakjury velde dat oordeel gistermiddag in het gebouw van Omroep Zeeland. De bolussen werden getest op smaak en vorm. Titelverdediger Joop van Meijel versloeg vijfentwintig andere brood- en banketbakkers, bekijk de vi deo op www.pzc.nl/video foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Taxcicentrale Renes- se (TCR) houdt zich volgens vak bond FNV niet aan de cao. De regis tratie van gewerkte uren deugt niet en daardoor lopen chauffeurs geld mis. Ook is er regelmatig on duidelijkheid over pauzes. Daarom dreigt de bond met een rechtszaak tegen het Zeeuwse bedrijf, dat is gevestigd in Middelburg. Cees Hage, directeur TCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28