Partij voor Zeeland scoort hoogst in Kieswijzer Dit is d dag Chiel Jacobusse krijgt Goessche Diep Fondsprijs commentaar Industrie wil deels op energie uit zon draaien ZEELAND 27 STEMADVIEZEN VAN DE KIESWIJZER OP PZC.NL ZO ZIJN DE MENINGEN VERDEELD sgp MIDDELBURG - Als Zeeuwen van daag het stemadvies van de Kies wijzer opvolgen, zou Partij voor Zeeland als grootste partij uit de bus komen. De digitale stemwijzer van deze krant was tot gisteren 15.00 uur 7838 keer ingevuld. Door hun me ning te geven over in totaal 23 stel lingen over actuele Zeeuwse kwesties, komen kiezers te weten met welke partij zij inhoudelijk de meeste overeenkomsten heb ben. Het verkiezingsprogramma van de Partij voor Zeeland blijkt Jacobusse krijgt de onderschei ding 'omdat hij een buitengewo ne bijdrage levert aan het vergro ten en ontsluiten van kennis van de natuur en het landschap van Zeeland voor een breed publiek'. Jacobusse (1955) werkt sinds 1978 als ecoloog bij Het Zeeuws Land de meeste deelnemers aan de Kieswijzer aan te spreken. In 1233 gevallen (15,7 procent) kwam deze partij als stemadvies uit de bus, op korte afstand ge volgd door WD (1161 keer). Ook goed scoren PvdA (972) en 5oPlus (924). In de onderste regionen zitten SGP (172 keer), Provinciaal Belang Zeeland (259), PW (267) en Zee land Lokaal (270). De reacties per stelling laten zien hoe over belangrijke Zeeuwse the ma's wordt gedacht. Zo vindt een duidelijke meerderheid onder meer dat Zeeland verdeeld raakt door een wildgroei aan lokale par tijen, dat de provincie moet mee betalen aan het in stand houden van onrendabele buslijnen naar dorpen, dat Zeeland zich te wei nig laat zien en horen in Den Haag, dat er meer geld moet wor den geïnvesteerd in de economie en dat de bouw van meer levens- bestendige woningen dient te worden gestimuleerd, dat de ope ning van een volwaardige univer siteit meer nieuwe inwoners aan trekt. Grote weerstand is er tegen het verkopen van de Westerschelde- tunnel en het nog meer bezuini gen op cultuur, sport en welzijns beleid. De deelnemers aan de Kieswijzer zijn sterk verdeeld over het slui ten van de kerncentrale, de wense lijkheid van een groot attractie park en de vorming van één cen traal ziekenhuis in de provincie met poliklinieken 'op de flanken'. Vandaag kunnen alle Nederlandse stemge rechtigden ander be leid kiezen of be staand beleid bevestigen. In Zeeland zijn de mogelijkheden legio, dus verwarrend. Met der tien partijen is het politieke landschap versnipperd tot on zinnige fracties. Dat bleek in de campagne. Sommige kandi daten voor de Staten wisten zich nauwelijks te profileren. Dit mag de kiezer niet afschrik ken. Want het provinciaal be stuur doet er wel degelijk toe. Al helemaal in deze provincie waar geen grote, sterke ge meenten zijn. Bovendien gaat het in de Statenverkiezingen in direct om de Eerste Kamer. Die was altijd al belangrijk vanwe ge de toetsing van de kwaliteit van wetten. Maar nu Neder land het met gedoogcoalities moet doen, heeft de senaat nog meer gewicht gekregen. In het stemlokaal is vandaag dus veel invloed uit te oefenen. De waterschappen meegeteld zelfs op drie terreinen. Dit is een niet te missen kans. Dat maakte BZW-voorzitter Peter Struik gisteren in Breda bekend tijdens de jaarlijkse Lenteprikkel van de Brabants en Zeeuwse werkgevers. Dit jaar verrijzen al bij 100 bedrijven zonnepanelen op het dak. Als alle industrieda ken zijn gedaan, kunnen de zon nepanelen voorzien in 10 procent van de energiebehoefte van de in dustrie in Brabant en Zeeland. Dat staat gelijk aan het energiever bruik van een kwart van de Bra bantse en Zeeuwse huishoudens. Struik: „Onze leden willen hel pen om de omslag naar duurzame energie te versnellen. Daarom zijn we samen met professionals uit de hele keten aan één van on ze BZW doe-tafels tot een haalba re en betaalbare aanpak geko men." BZW-leden worden volledig ont- zorgd bij het aanleggen van zon nedaken. Ze krijgen de garantie dat hun energiekosten minimaal gelijk blijven, maar waarschijnlijk zullen dalen. Volgens Struik ver dient het technisch en financieel haalbare BZW-plan navolging. „Maar, het bedrijfsleven kan het niet alleen. In Nederland maken overheden op het gebied van duurzame energie nauwelijks een duidige keuzes. Financieel stimu leringsbeleid zwalkt en starre re gelgeving zit innovaties in de weg. Dat moet afgelopen zijn. Ik daag de overheid uit ons maxi maal te ondersteunen." schap. In de PZC schrijft hij ruim 25 jaar een wekelijkse natuurru- briek. In het kader van de prijs ex poseert Jacobusse van 8 april tot en met 9 mei door hem ge maakte foto's in de Zeeuwse Bibliotheek. Het Prins Bern- hard Cultuur fonds Zeeland beheert het Goessche Diep Fonds (GDF) met een budget van 12.500 euro Chiel Jacobusse per jaar. VELUWS FIETSPLEZIER Prijs: 85,00 p.p. WOENSDAG 18 MAART 2015 Prov. Belang Zld. PVV Zeeland Lokaal GroenLinks SP D66 ChristenUnie CDA 50Plus PvdA VVD Partij voor Zld. 0 Stand per 17 maart 7838 stemadviezen 20 door Rolf Bosboom door Jan van Damme GOES - Ecoloog en natuurfotograaf Chiel Jacobusse uit 's-Gravenpolder krijgt de Goessche Diep Fondsprijs toegekend. Commissaris van de ko ning Han Polman overhandigt de prijs zaterdag 11 april in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Meerderheid kiezers vindt dat Zeeland verdeeld raakt door een wildgroei aan lokale partijen. door Frank Balkenende BREDA - De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) wil op alle daken van aangesloten be drijven zonnepanelen gaan leggen. De provincie moet mee betalen aan het in stand houden van onrenda bele buslijnen naar dorpen. eens oneensneutraal infographic Donja Odijk foto's Marcelle Davidse, Ronald den Dekker, Lex de Meester De provincie moet nog meer bezuinigen op cultuur, sport en welzijnsbeleid. 40 30 20 10 0 oneens. De provincie moet de Westerscheldetunnel verkopen en de ver wachte opbrengst van 800 miljoen euro gebrui ken voor andere zaken. 40% eens oneensneutraal Kom snel naar al het moois dat deVeluwe u te bieden heeft! 3 dagen frisse boslucht, uitgestrekte heidevelden en mooie zandverstuivingen. U verblijft in Princess Hotel Epe (4*), aan de rand van deVeluwe, in het gezellige dorp Epe. Het arrangement: 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner 1 dag fietshuur Fiets- en wandelroutes Gebruik van binnenzwembad en WiFi Gratis parkeren Prijs p.p. o.b.v. 2 personen per kamer.Toeslag alleengebruik: 20,00 p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten: 12,50 per boeking. Geldig t/m december 2015, m.u.v. feestdagen. Boeken via www.marrea.nl/WEG506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27