Pensioenreus APC investeert mogelijk in Zeeuws windpark iiiV4 w 4 Pechtold: Kolendeal is mislukking Het was leuk, tot ziens Politici strooien in verkiezings tijd met 'waarheden'. Maar kloppen die ook altijd? 66 Het Zeeuws 26 ZEELAND KIESWIJZER 18 maart 2015 woensdag Ik zal toch niet de enige zijn die in de weken voor afgaand aan de verkiezin gen altijd een beetje ach terdochtig is. Immers, achter el ke uitspraak van de politici, ach ter de timing van ieder voorstel zit wel een sluw georkestreer de strategie. Zou je denken he? In Zeeland gaat het er heel an ders aan toe. Hier geen gelikte strategieën, geen listig getime de persberichten en al hele maal geen sluwe spindoctors die de opinie bespelen. Althans, die indruk heb ik niet wanneer ik kijk hoe de gedepu teerden de laatste weken in het nieuws waren. De regeling die de provincie, trof om haar oudere ambtena ren vervroegd naar huis te stu ren, kon al destijds rekenen op een storm van kritiek van de Zeeuwen. Recent bleek dat de zwaarbekritiseerde maatregel de provincie amper wat op zou leveren. Opnieuw regende het boze reac ties van mensen die aankondig den de politici wel eens even af te gaan straffen in het stemhok je- Een hoogleraar Arbeidsrecht maakte gehakt van de finan ciële onderbouwing van de pro vincie: „Een havo 4-leerling boekhouden zou direct zien dat het niet deugt." Handige pr-mensen zouden Van Heukelom ongetwijfeld ad viseren zich koest te houden met het oog op de aankomende verkiezingen. Maar nee, de ge deputeerde gooide het over een andere boeg. Het was niet be doeld als een bezuiniging maar als een manier om van de ver kokerde structuur in het ambte narenapparaat af te komen, stel de hij. Kregen de vertrokken ambtenaren nog een lekkere trap na. En niemand die collega-gedepu teerde Schönknecht tegenhield toen zij met de verkiezingen in zicht, een provinciaal logo zon der een in het water spartelend katje voorstelde als uithang bord. Het kwam haar op een pu blieke bolwassing te staan. Geen slinkse manipulatie, geen moeilijk te doorgronden dubbe le agenda's maar gewoon heer lijk ouderwets onhandig. We gaan ze nog missen straks. APG beheert 359 miljard euro van vijf pensioenfondsen, waaronder het ABP. Tot dusver wees APG in vesteringen in windparken op zee af. In juni vorig jaar zei het bedrijf nog dat het de techniek van wind turbines op zee te jong vond. Ook vond het de subsidies van de over heid onzeker om aan de rende mentseisen van het fonds te vol doen. Maar APG heeft een nieu we inschatting van investeringsri sico's gemaakt. „Nu overwegen we serieus om in offshore-wind energie te investeren, omdat we een beter beeld hebben gekregen van de onzekerheden", zegt woordvoerder Harmen Geers. „We hebben de financiële risico's afgelopen jaar besproken met energiebedrijven en met beleg gers die al ervaring hebben met offshore-windenergie." APG praat volgens Geers met 'alle relevante partijen' die interesse hebben in de bouw van het wind park voor de Zeeuwse kust. Met wie APG praat kan Geers niet zeg gen. „Dat is concurrentiegevoeli ge informatie." Eén van de geïnte resseerde partijen is een Zeeuws consortium met daarin de Zeeuw se Milieufederatie (ZMf), Zeeland Seaports, Delta, Verbrugge, Heere- ma en Zeewind. Dat bereidt de aanvraag van de vergunningen voor het hele Zeeuwse park voor. Het park bestaat uit twee delen. De vergunning voor het eerste deel moet eind dit jaar zijn aange vraagd. Die voor het tweede deel eind 2016. Bij elkaar gaat het om zo'n driehonderd windmolens. Het park komt 22 kilometer uit de kust. Volgens Tjeu van Mierlo (ZMf) is een werkorganisatie op gericht en bereiden de partijen nu de vergunningaanvraag voor. consortium werkt aan de aanvraag van vergunningen voor het windpark Stelling Ben de Reu, lijsttrekker PvdA: „Cultuur is een middel om ontgroening tegen te gaan." De instantie die in Zeeland alles bijhoudt over de leefsituatie van - onder meer - jongeren is sociaal- cultureel instituut Scoop. Het con stateert al jaren achtereen dat veel jongeren wegtrekken uit Zeeland. Het kunnen volgen van de juiste studie en het kunnen vinden van werk zijn daarbij de meest ge noemde redenen voor vertrek. In het kader van de Jeugdmonitor 2012 is 3000 Zeeuwse jongvolwas senen (20 of 21 jaar oud) gevraagd in hoeverre culturele activiteiten redenen zijn om in Zeeland te blij ven of juist weg te trekken. Vijf procent gaf aan dat cultuur mede een argument is om de provincie niet te verlaten. In Zeeuws-Vlaan- deren ligt dat percentage lager, el ders juist wat hoger. Voor acht tien procent van de jongvolwasse nen zijn culturele activiteiten ech ter juist mede een reden om hun heil buiten de provincie te zoe ken. Dat geldt voor alle Zeeuwse regio's. Cultuur weegt dus inderdaad mee in de beslissing om Zeeland al dan niet te verlaten, maar lang niet zo zwaar als werk of studie. Conclusie: DEELS WAAR Stelling Kees Bierens, lijsttrekker WD: „De Westerscheldetunnel heeft een behoorlijke overwaar de." In de jaarrekening 2013 die de pro vincie afgelopen november pre- Pechtold baseert zijn verhaal op een rapport van energiebedrijf Delta uit 2014. Delta moet zijn ko lencentrale in Borssele per 1 janua ri 2016 sluiten. Dat is het gevolg van het Energieakkoord tussen het kabinet en de energiesector. In totaal moeten vijf oudere kolen centrales dicht. In ruil daarvoor vervalt de kolenbelasting. Dat is gunstig voor zes jongere kolencen- senteerde, wordt ingezoomd op exploitatie van de Westerschelde tunnel. De focus staat op 2033, het jaar waarin de investeringen voor aanleg van de tunnel moeten zijn afbetaald. Vanaf dat moment kan de tolheffing worden opgeheven. Wanneer alles volgens planning verloopt, houdt de NV Wester scheldetunnel, waarvan de provin cie 100 procent aandeelhouder is, helemaal aan het einde van de rit 128 miljoen euro over. Dat bedrag wordt deels gevormd door mee vallers op het onderhoudscon tract. Niet minder van invloed op de uiteindelijke hoogte van de overwaarde, is de ontwikkeling van de toltarieven en het aantal Ai— 1 L' J. r 1 mi A ET li Bi VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN Cultuur is een middel om ontgroening tegen te gaan trales die mogen doordraaien. Vol gens Pechtold leveren die kolen centrales nauwelijks een bijdrage aan het terugdringen van de C02-uitstoot. Tegelijkertijd strij ken de exploitanten van zes cen trales samen een belastingvoor deel van 4 miljard euro op. Pech told vindt dat in geen verhouding tot elkaar staan. Ook Delta heeft zich steeds tegen sluiting verzet, onder meer omdat kolencentrales straks met een enorm belasting- passanten. Het uitgangspunt is dat de tarieven vanaf 2016 weer jaarlijks met 2 procent worden ver hoogd en het aantal passanten jaarlijks eveneens 2 procent stijgt. Blijft die ontwikkeling achter, dan is dat direct van invloed op het eindsaldo. De bevriezing van de tarieven in 2014 en 2015 scheelt 44 miljoen euro aan in komsten. Met die inkomstender ving is bij de bepaling van 128 mil joen overwaarde al rekening ge houden. In 2014 steeg het aantal passages met 4 procent, ten op zichte van het voorgaande jaar tot meer dan zes miljoen passages. Conclusie: WAAR Stelling Cer van Unen, lijsttrek ker SP: „Vasthouden aan Delta, want het bedrijf zorgt ook voor een hoop afgeleide werkgelegen heid." Delta is wijd vertakt in de Zeeuw se samenleving, als leverancier van gas, water, elektriciteit, tv/radio-kabel en internet. In 2009 liet Delta de eigen impact op Zeeland onderzoeken. Dat on derzoek werd in 2012 herhaald. Bij het Deltaconcern werkten er op dat moment 4558 mensen, dat is inclusief de deelnemingen in af valbedrijf Indaver en waterbedrijf Evides. Van al dat personeel woon den er drie jaar geleden 2232 men sen in Zeeland. Het hoofdkantoor van Delta in Middelburg heeft vol gens de Boston Consultancy Group (2008) een indirect econo misch effect, omdat gebruik wordt gemaakt van financiële spe cialisten, advocaten, hotels, restau rants en vervoer. Van de 'Delta nen' die hier wonen, doet 70 pro cent de niet-dagelijkse boodschap pen in Zeeland, hebben zo'n 700 huisgenoten ook een baan in de provincie en zitten er hier zo'n 1400 kinderen op scholen. Jaar lijks bezoeken ze ruim 9000 cultu rele en sportieve evenementen. Conclusie: WAAR voordeel en goedkope kolen uit Amerika milieuvriendelijkere gas- centrales zoals de Sloecentrale van Delta uit de markt drukken. Pechtold pleit ervoor dat de kolen- belasting alleen verminderd wordt met de extra kosten die energiebedrijven hebben door het vervroegd sluiten van oude kolen centrales. „Het geld dat overblijft, moet worden gebruikt om de be lastingen op arbeid te verlagen. Daardoor kunnen bedrijven mak kelijker medewerkers aannemen." D66 vroeg minister Kamp van Economische Zaken drie keer te vergeefs inzage in de kosten en ba ten van de kolendeal. Nu Delta het rapport op zijn website heeft geplaatst, kan iedereen daarvan kennis nemen. Halve waarheid hele waarheid Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - APG, de grootste pen sioenbeheerder van Nederland, wil investeren in windparken op de Noordzee. Het fonds overweegt 'enkele honderden miljoenen' te steken in het windpark voor de monding van de Westerschelde. Tjeu van Mierlo, ZMf door Rolf Bosboom en Marcel Modde door Frank Balkenende MIDDELBURG - Nauwelijks milieu winst en 4 miljard euro aan belas tingvoordeel voor exploitanten van kolencentrales. De kolendeal die het kabinet met energiebedrijven heeft gesloten, is volgens D66-lei- der Pechtold faliekant mislukt. Ben de Reu, PvdA De kolendeal levert exploi tanten van jongere kolen centrales een belastingvoor deel van 4 miljard euro op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26