ECONOMIE 15 *0,8% Het gaat slecht met het spaarvarken. De rente is zó laag dat sparen nauwelijks loont. Gaat de rente nog verder dalen? 5,5 5,0 4,5 4,0 3,5 3,0 2,5 2,0 1,5 1,0 0,5 0% 2008 GEMIDDELDE VARIABELE SPAARRENTE Rabobank 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 AMSTERDAM - Consumenten hou den hun hart vast: hoe lang duurt het nog voordat ze rente betalen in plaats van ontvangen op hun spaargeld? Van een negatieve spaarrente is absoluut geen sprake, zo verzeke ren ING, Rabobank en ABN AM- RO stellig. Maar toch... De onze kerheid bij spaarders neemt weer toe nadat Rabobank, als eerste gro te bank, eind vorige week aankon digde de spaarrente met ingang van deze week te verlagen naar o,8 procent. Het is de eerste bank die deze magische grens door breekt. Gisteren vergrootte Rabobank de onzekerheid onder spaarders ver der met de mededeling dat het computersysteem van de bank wordt aangepast op een negatieve rente. Maar de bank zei er meteen bij dat 'de kans dat de spaarrente voor particulieren onder de o pro cent zakt, verwaarloosbaar klein is.' Daarmee is spaarrente weer net zo'n heet gespreksonderwerp ge worden als zeven jaar geleden, toen particulieren in de rij ston den om bij de IJslandse IceSave te sparen voor een rente van 5,25 pro cent. De meeste spaarders zijn maar net bekomen van dat avon tuur, dat eindigde met de onder gang van IceSave en gevangenis straf voor de roekeloze bankbe- stuurders. Sindsdien zijn de spaarrentes in de eurozone op hun retour. In 2009 zakte de rente onder de 4 procent, in 2010 onder de 3 pro cent (met een kleine opleving in 2012) in 2013 onder de 2 procent en nu is de grens van 1 procent doorbroken. Kleine banken zitten al gevaarlijk dicht bij het o-punt, zoals Staalbankiers dat 0,05 pro cent vergoedt, Triodos geeft 0,4 procent en Lloyds Bank 0,75 pro cent. De boosdoener is eenvoudig aan te wijzen: de Europese Centrale Bank (ECB) in Frankfurt, die met gestage renteverlagingen probeert de kwakkelende economie in de eurozone nieuw leven in te bla zen. Tot dusver zonder resultaat. Om de banken te bewegen meer geld uit te lenen, voerde de ECB vorig jaar juni een negatieve rente in voor banken die hun kasover- schotten aan het eind van de dag in Frankfurt parkeren. Aanvanke lijk betaalden ze daar 0,1 procent boeterente voor. Per 1 september werd dat verdubbeld naar 0,2 pro cent. In de meeste gevallen gaat het om overschotten die zeer grote finan ciële instellingen en ondernemin gen even 'parkeren'. De Duitse Commerzbank was de eerste bank in de eurozone die de nega tieve rente aan haar grote zakelij ke klanten doorberekende, al snel gevolgd door de Deutsche Bank en banken van buiten de eurozo ne als Goldman Sachs, JPMorgan Chase en Credit Suisse. Neder landse banken doen dat ook bij hun grote financiële instellingen. „Zoals pensioenfondsen", zegt Ca- rolien van der Giesen van ING, dat sinds november een negatieve rente voor deze klanten hanteert. „Het gaat echt om uitzonderin gen", aldus Koos Verheul van Ra bobank. Particulieren zijn tot dusver ont zien, behalve bij de Deense FIH Erhvervsbank en de Duitse Skat- bank die respectievelijk 0,5 pro cent en 0,25 procent 'boeterente' berekenen voor spaarbankrekenin gen waar meer dan vijf ton op staat. Vooralsnog lijken de Neder landse banken die weg niet in te willen slaan. ABN AMRO zegt dat 'het niet aan de orde is'. ING zegt dat 'als dat al aan de orde is, dat moment nog ver weg is.' Inmiddels daalt de rente door het omvangrijke opkoopprogramma van staatsobligaties door de ECB steeds verder. Er is geld in over vloed in de eurozone en het kost nagenoeg niks, maar het levert ook zo goed als niks op. Wat doet de consument bij nega tieve rente? „Geen idee", zegt An- nemarie Koop van het Nibud. „We hebben er geen ervaring mee. Misschien is het een goed moment eens te kijken hoe je er financieel voor staat: is er rood stand op de rekening, zijn er nog leningen die moeten worden afbe taald, kan ik beter een deel van de hypotheek aflossen. Misschien wil je gaan beleggen. Maar zorg al tijd dat je een buffer achter de hand houdt om je wasmachine te vervangen of je dakgoot te laten repareren." 499,- lrocfureen (0318) 58 09 58 lH 1 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 8 dagen Wenen en het Wienerwald 10 dagen Rondreis Hoogtepunten Noorwegen 12 dagen Rondreis Klassiek Italië 10 dagen Levico terme. Dolomieten en meren WOENSDAG 18 MAART 2015 Langzaam naar de 0 procent Terwijl de gemiddelde rente in Nederland op ca. 4% lag, gaf de IJslandse bank IceSave 5,25% rente op spaargeld. i i beeld Getty Images I bronnen o.a. Sparen.nl, Rabobank door Chris van Alem De spaarrente is weer net zo'n hot item gewor den als zeven jaar gele den, toen particulieren in de rij stonden om bij de IJslandse bank IceSa- 5,25 ve te gaan sparen voor een rente van 5,25 pro cent. De meeste spaar ders zijn maar net beko men van dat avontuur, dat eindigde met de on dergang van IceSave en gevangenisstraf voor de verantwoordelijke ban kiers. Sindsdien zijn de spaarrentes in de euro zone op hun retour. v.a. slechts v.a. slechts W't» v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! boekingen: www.b0lderman.nl Vertrekdata: 13,27 april 11, 25 mei 8,22 juni etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. Vertrekdata: 27 april 18 mei/8,29 junietc. Vertrekdata: 18,25 mei1, 8,15,22,29juni etc. Vertrekdata: 11 mei 8,13 juli 2A aug etc. Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei8, 22 junietc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15