Donor en kind vaker met elkaar verenigd VERDIEPING 13 Toch had Alex het verlangen om een erfgenaam op de wereld te zetten. „Ik wilde niet zozeer ie mand aan wie ik geld kan nalaten, maar iemand die een liefdevolle herinnering aan me heeft. In de Nieuwe Revu las ik een artikel over kunstmatige inseminatie met donorzaad en ik wist dat dit de oplossing was. Misschien kom ik een van die kinderen later wel tegen, dacht ik. Klinkt misschien een beetje gezocht, maar het is wel gelukt. Althans, ze bestaan en ik ontmoet ze." Alex is een van de spermadono ren die zich hebben ingeschreven op de KID-DNA databank van het Fiom, een organisatie die zich be zighoudt met afstammingsvraag- stukken. Zo heeft hij inmiddels veertien van de mogelijk twee honderd van zijn kinderen leren kennen. Hij doneerde tussen 1982 en 2002, met een tussenpoos van drie jaar, bij drie verschillende spermabanken. Een ervan wissel de ook sperma uit met andere cen tra, onder meer in Limburg. „Tweehonderd is een fors aantal, maar ja. De kar is gaan rijden en reed zeventien jaar door, omdat niemand aan de rem trok. Afspra ken over het aantal nakomelingen zijn nooit gemaakt. Ik ging ervan uit dat ik vroeg of laat te horen zou krijgen dat ze me niet meer nodig hadden, maar dat is nooit gebeurd." Er was geen medische screening, alleen een intakegesprek. „Bij twee klinieken waren die vrij uit gebreid. Bij de andere bestond het uit het invullen van een formu lier en het inleveren van een pot je sperma. Toen aids de kop op stak, werd ik regelmatig gecontro leerd op SOA's." Asperger kan erfelijk zijn, maar voor zover hij weet is maar één van kinderen autistisch. „Er zijn er wel met andere problemen maar ik kan niet zeggen welke." „Ik vind het een heel leuk stel, waar ik erg blij mee ben. Ze zien er goed uit, zijn pienter en goed- gemanierd. Ze roken en drinken weinig of niet en werken of stude ren. Ik ben natuurlijk niet verant woordelijk voor hun opvoeding en hun doen en laten, maar zie het als mijn plicht de informatie te verstrekken die ze nodig heb ben. Met kunstmatige donorinse minatie beginnen, is het beste idee dat ik ooit heb gehad." Met veertien halfbroers en -zussen gaan we regelmatig uit eten, heel gezellig De resultaten zijn succesvol, vindt Ties van der Meer van de Stichting Donorkind. „Zeker als je het legt naast de resultaten van een vergelijkbare site in Groot- Brittannië." Maar het kan nog beter, want do norkinderen die vóór 2004 zijn verwekt beschikken meestal niet over medische gegevens van hun familie. Belangrijk om te weten, vooral als je kans loopt op een er felijke ziekte. Na 2004 werd een wet van kracht waarmee ano niem donorschap verboden werd, voor die tijd bestond daar geen regelgeving over. „Als do norkinderen bij de klinieken aan kloppen, zeggen ze vaak dat ze de gegevens niet hebben. Dat is overigens niet altijd zo, hebben we gemerkt. Veel gegevens zijn vernietigd. Er is zelfs een kliniek die de gegevens had meegegeven aan een gepensioneerde arts." Volgens Van der Meer hebben zich in de loop der jaren heel wat misstanden bij de spermabanken voorgedaan. „Daar komen we ach ter door de matches van deze kin deren met hun vaders. Zo zijn vrouwen geïnsemineerd met sperma van mannen die erfelijke vormen van kanker kunnen door geven of autistische aandoenin gen als asperger. Sommige dono ren gaven aan wel twintig klinie ken." Stichting Donorkind en het Fi om, de organisatie achter de data bank, vinden dat iedereen toe gang moet hebben tot zijn of haar afstammingsgegevens en dat die minimaal honderd jaar be waard moeten blijven. „Medi sche gegevens heb je alleen al no dig om een hypotheek te krij gen", zegt Van der Meer, zelf do norkind en -vader. „Voor de bij behorende levensverzekering vroeg de verzekeraar mij of er er felijke ziekten binnen de familie zijn. Wat antwoord je dan? Heb je gelogen als je 'nee' zegt, maar wel ziek wordt? Maar als je 'ja' zegt, krijg je een hogere premie." Het aantal donoren en donorkin deren in Nederland is niet pre cies bekend. Naar schatting zijn tot 2004 ongeveer 40.000 tot 45.000 donorkinderen geboren. Inmiddels hebben meer dan 460 donorkinderen en 219 donoren zich aangemeld bij de databank. WOENSDAG 18 MAART 2015 Maaike Janssen, dochter van spermadonor DEN BOSCH - De site KID-DNA van het Fiom, die spermadonoren en hun kinderen met elkaar in con tact brengt, heeft sinds de oprich ting vijfjaar geleden ruim 85 mat ches opgeleverd. In sommige geval len hebben donorkinderen hun biologische vader kunnen ontmoe ten, in andere gevallen hebben ze contact gekregen met halfbroers en -zussen. In totaal waren negen tien spermadonoren bij de mat ches betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13