Tweede verdachte zedenzaak Limburg pleegt zelfmoord 6 BINNENLAND Ballonnen raken uit de gratie vanwege het milieu. Er is een actiepagina op internet. Ballonnenmakers weren zich. UTRECHT - Amsterdam verbiedt als eer ste gemeente ballonnen bij evenemen ten. In Apeldoorn zet een Jumbosu permarkt een streep door een ballonwedstrijd bij de feestelijke ope ning. De uitvaartondernemers van GreenLeave vragen nabestaanden bij een begrafenis geen ballonnen op te laten. De ballon verliest aan populariteit. Zelfs de Tweede Kamer roept gemeen ten op het oplaten van ballonnen te ontmoedigen. Dat is het gevolg van een succesvolle lobby van de Partij voor de Dieren. Die is fel gekant tegen ballonnen. Rubber, plastic en lintjes belanden in het milieu. Vissen en een den stikken erin of raken verstrikt. „Het aantal ballonnen dat we oplaten, is in tien jaar verdubbeld", zegt een woordvoerster van Stichting De Noordzee, die met de Plastic Soup gewone. Voor uitvaartondernemin gen is het lastig, zegt een woordvoer ster van Monuta. „Je wilt tegemoetko men aan de wensen van nabestaan den maar ook rekening houden met duurzaamheid." Monuta onderzoekt alternatieven. Stichting GreenLeave, die adviseert over 'groene uitvaarten', weet er wel een aantal: bellen blazen, vliegeren, of briefjes met een tekst in een doos stoppen. Nog een optie: op een groei- papier met zaadjes erin schrijven en dit planten. Ballonleveranciers hebben zich vere nigd in De Groene Ballon. Ballonnen die worden opgelaten, zijn van latex en biologisch afbreekbaar, stellen zij. Dat de resten ervan schadelijk zijn voor het milieu of dodelijk voor die ren, is niet bewezen, zegt De Groene Ballon. Die laat bovendien onderzoek doen naar een lintje dat oplosbaar is water. Foundation en Vereniging Kust Zee de actiepagina Die ballon gaat niet op is begonnen, mét ballonrestenmeld- punt. Bij afvaltellingen worden per ki lometer strand gemiddeld 160 ballon- resten gevonden; twee keer zoveel als tien jaar geleden. McDonald's, Jumbo en Rabobank komen bij het meld punt uit de bus als grootste ballonnen- oplaters. Jumbo deelt vaak ballonnen uit aan kinderen, zeker bij winkelopeningen. „Kinderen vinden dit leuk", zegt een woordvoerder. „Onze ervaring is dat de meeste ballonnen na gebruik keu rig in de afvalbak worden gegooid. Ook gaan medewerkers de buurt in om rondzwervende ballonnen op te ruimen." Jumbo bekijkt nu of de su permarkten niet beter kunnen ophou den met ballonwedstrijden. Bij begrafenissen worden regelmatig ballonnen opgelaten, wensballonnen, en bij de begrafenis van een kind ook Het aantal ballonnen dat we oplaten, is in tien jaar verdubbeld Straffen voor valse Rechtbank matigt straf keuring draaimolens 'marktplaatsfraude' VALKENBURG Een 41-jarige man uit Nuenen is gisteren veroordeeld voor het vervalsen van keuringscer tificaten van draai- en zweef molens die hij verhuurde. De man kreeg een taakstraf van 200 uur en een voorwaardelij ke celstraf. Ook twee bedrijven van hem werden veroordeeld. Om kosten te besparen, liet de man de attracties niet meer keuren en vervalste hij de oude certificaten. Huurders gin gen er vanuit dat de toestellen goedgekeurd waren. Ze zijn misleid, aldus de rechter. Het risico bestaat dat attracties ge vaarlijk zijn geweest. Na een eis van vijfjaar cel wegens grootschalige internetoplichting en witwassen heeft de rechtbank in Haarlem de 29-jarige Remy D. gisteren veroordeeld tot 32 maan den cel, waarvan 12 voorwaarde lijk. De rechtbank kwam op ver schillende onderdelen van de aan klacht tot vrijspraak wegens on voldoende bewijs. Bovendien ziet de rechtbank meer heil in behan deling van D. via een verplicht dagprogramma en een vorm van begeleid wonen. D. lichtte samen met vier kornuiten honderden mensen op via Marktplaats.nl door bestelde en betaalde goede ren niet te leveren. Een tweede verdachte in de Val- kenburgse zedenzaak heeft on langs zelfmoord gepleegd. Dat be vestigt het Openbaar Ministerie (OM). De man was verhoord om te onderzoeken welke rol hij speelde bij het misbruik van een 16-jarig meisje. Persofficier Marti na Bijker wil uit privacy-overwe- gingen geen verdere informatie over de verdachte verstrekken. Begin februari stapte al een ande re verdachte uit het leven. Het zou toen gaan om de man die op heterdaad werd betrapt in een Val- kenburgs hotel. Bij die inval werd ook Armin A. (21) opgepakt. Hij is volgens justi tie een loverboy die een 16-jarige Heerlense via websites aanbood. A. zit sinds oktober vast. Medio april moet hij weer voor de rech ter verschijnen. Alle verdachten die mogelijk seks hebben gehad met het meisje zijn voorlopig op vrije voeten. Het OM heeft vijftig mannen in het vizier. Ze worden telefonisch of schriftelijk ge vraagd zich te melden. Het meisje zou door tachtig mannen zijn mis bruikt, maar justitie heeft niet in alle gevallen voldoende bewijs. Vierde dode flatbrand Een 80-jarige bewoonster van een seniorenflat in Nijmegen is gisteren overleden aan de ge volgen van de brand die 20 fe bruari woedde in een cafetaria onder de flat. De vrouw is het vierde slachtoffer van de brand. 18 jaar voor moord De 23-jarige Sander V. is giste ren veroordeeld tot achttien jaar celstraf voor moord op zijn ex-vriendin, de Zweedse stu dente Saga Backman. Er was te gen hem twintig jaar cel geëist. Op 10 september 2013 viel hij haar aan met een mes. door Saskia Wassenaar foto ANP Ballon worstelt met na succesvolle milie Woordvoerster van Stichting De Noordzee DEN BOSCH HAARLEM NIJMEGEN DEN BOSCH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6