Felle campagne leidt niet tot hogere opkomst Armenië bezingt 100ste verjaardag genocide op Eurovisiesongfestival Fietsen door Umbrië 66 Hulde voor de PvdA in Leiden; zie je, ik ga prima om met die PvdA'ers IN HET NIEUWS 5 Kiezers vooral bezorgd over economie sitiepartijen. Tegelijkertijd raken de verhoudingen meer en meer verzuurd. Tekenend was de uit haal van Rutte naar het CDA, dat volgens hem 'radicaliseert' nu het geen deals met het kabinet wil sluiten. Zulke uitspraken zijn na morgen niet even snel weg te poetsen. Rutte weet ook dat hij met alleen steun van PvdA en WD weinig kan uitrichten in een vijandige senaat. De toorn van de coalitie richtte zich niet op Christenunie en SGP, die er deze campagne amper aan te pas kwa men, maar de spoeling zou an ders wel erg dun zijn geworden. Uit voorlopige resultaten van een peiling door TNS Nipo blijkt dat ruwweg één op de twee kiezers van plan is morgen te stemmen. Veel meer zullen het er niet wor den, zegt onderzoeker Tim de Beer. „De opkomstbereidheid leek een paar weken terug dramatisch. Nu trekt het wat bij, maar het cijfer van 2011 is een brug te ver", stelt hij. Morgen komt TNS Nipo met zijn slotpeiling naar buiten. De Beer ziet in de tussenstand grote verschillen tussen de op komstbereidheid in provincies. „Vooral in rurale gebieden, zoals Zeeland, Drenthe en Overijssel, zijn mensen eerder geneigd te gaan stemmen." Het CDA, dat traditioneel een sterke positie heeft op het platte land, zou daarvan kunnen profite ren. Ook bij kiezers van GroenLinks en D66 lijkt de op komstbereidheid groot, aldus De Beer. Het opkomstcijfer bij de Provin ciale Statenverkiezingen schom melt sinds 1999 rond de 45 pro cent. De verkiezingen van vier jaar geleden waren met een per centage van 55,9 een uitzondering op die regel: toen was het de vraag of het rechtse minderheids kabinet van WD en CDA met gedoogsteun van de PW genoeg Eerste Kamerzetels zou be machtigen om door te kunnen re geren. Nu ligt die vraag minder voor, vol gens De Beer. „Dit kabinet werkt al samen met de oppositie, dus spreekt deze verkiezing minder tot de verbeelding dan de vorige. Toen ging het er echt om of het kabinet door kon of niet. Ook de gedoogsteun van de PW maakte veel emoties los die de opkomst bevorderden." De PW heeft het doorgaans moei lijker om haar kiezers naar de stembus te krijgen dan andere par tijen. Toch ziet De Beer in de voorlopige resultaten dat de partij aardig zou kunnen scoren in voor al de provincies Zuid-Holland, Limburg en Noord-Brabant. In de peiling van Maurice de Hond boekt de PW in de meeste provincies winst. Datzelfde geldt voor D66 en CDA. De christende mocraten zouden volgens die pei ling de meeste Statenzetels in de wacht slepen. Coalitiepartijen WD en PvdA verliezen juist ze tels. Vandaag komt ook De Hond nog met een slotpeiling waarin het aantal Eerste Kamerzetels is mee genomen. De politieke leiders sluiten hun campagnes vanavond af met het slotdebat bij de NOS. Morgen om 7.30 uur gaan de stembussen open. Zodra die om 21.00 uur zijn gesloten, komt de NOS met een eerste exit-poll. Een prognose op basis van de eer ste uitslagen van de verkiezingen wordt pas tegen 23.00 uur ver wacht. DEN HAAG - De Nederlandse kie zers maken zich vooral zorgen over de economie en hun inko men. Dat bleek gisteren uit het Nationaal Kiezersonderzoek van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het CBS stelde een lijst op met de voornaamste bron nen van zorg. Economie en financiën (47 pro cent), inkomen en prijzen (22 pro cent) en werkgelegenheid (20 pro cent) scoren het hoogst op de lijst. Het CBS constateert in de pe riode 2006-2012 een belangrijke verschuiving in kiezerszorgen. In 2006 werd de integratie van min derheden nog het meest ge noemd. In 2010 was de economie de voor naamste bron van zorg. Sindsdien is die zorg alleen maar toegeno men. Net als de angst voor aantas ting van de eigen financiële posi tie. Statenverkiezingen In de tekst komen strofen voor als Playing to many games, trying to hi de (te veel spelletjes spelen, probe ren te verbergen) en Face every shadow you denied (kijk naar elke schaduw die je ontkende). Die lij ken een directe verwijzing naar de volkerenmoord van 1915 door de Ottomaanse autoriteiten. Die genocide wordt door de Turkse overheid niet erkend, net als door de meeste andere landen. Politiek is officieel verboden op het Eurovisiepodium en in het verleden zijn ook enkele num mers verboden of aangepast. Zo werd Georgië in 2009 gediskwali ficeerd omdat ze op het festival, dat toen in Moskou werd gehou den het nummer We don't wanna put in wilden zingen. Een recht streekse verwijzing naar de Russi sche leider. Armenië heeft de boodschap nu verpakt in een alge meen liefdesliedje. Op 24 april 1915 werden enkele duizenden leden van de Armeen se elite door de Turken opgepakt en later vermoord. Daarop werd besloten alle Armeniërs uit het Ottomaanse rijk te deporteren naar Syrië. Door gebrek aan drank en voedsel, ontberingen en moordpartijen kwamen honderd duizenden Armeniërs om. Schattingen over het aantal slacht offers van deze 'dodenmarsen' lo pen uiteen van een half tot ander half miljoen. Gisteren waren alle veertig deelnemende delegaties aan het songfestival in Wenen, on der meer om hun nummer voor het festival aan te bieden. Turkije doet voor het derde opeenvolgen de jaar niet mee, maar zou in 2016 willen terugkeren. Kras.nl/46237 of bel 0900-969770cPg DINSDAG 17 MAART 2015 PvdA-leider Diederik Samsom was zaterdag op de Amsterdamse Dappermarkt. foto Koen van Weel/ANP naar Roermond, foto Remko de Waal/ANP Alexander Pechtold, D66-leider DEN HAAG - Hoe stevig de campag ne tot dusver ook was, de opkomst bereidheid lijkt minder groot dan in 2011. Toen ging bijna 56 pro cent van de kiezers naar de stem bus. Nu is het de vraag of de 50 procent wordt gehaald. Het CBS constateert in de periode 2006-2012 een belangrijke verschui ving in kiezerszorgen door Geert Willems WENEN - Met het nummer Don't de ny herdenkt Armenië op het ko mend Eurovisiesongfestival in We nen de genocide door de Turken, precies honderd jaar geleden. Ontdek op sportieve wijze het hart van Italië! Door een vlak tot lichtglooiend landschap fietst u door een groen heuvelland naar wijnhuizen, het prachtige Assisi, Perugia en Trasimeense Meer. Incl. hotels, ontbijt, 2 x diner, bagagevervoer en fietsroutes Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5