Wie stemt VERKIEZINGEN 18 maart 2015 Uitstoot C02 voor het eerst stabiel ook voor ons! Agressieve 'terror-oehoe' gevangen in Purmerend 8 BINNENLAND GEZINNEN IN DE KNEL waterschapScheldestromen Huurders zijn verhogingen beu; velen kunnen moeilijk rondkomen. Vandaag protesteren ze. scheldestromen.nl/verkiezinqen Duizenden huisartsen tekenen manifest Meer dan 3150 huisartsen had den gisteravond het Manifest Bezorgde Huisarts getekend. Daarin protesteren zij tegen de 'geëxplodeerde zorgbureaucra- tie, de bejegening door de zorg verzekeraars gebaseerd op wan trouwen en de wettelijk opge legde onmacht tegenover de vier grote verzekeraars'. Er zijn 9258 huisartsen in Nederland. De bezorgde huisartsen eisen dat politiek en verzekeraars het roer omgooien. Een valkenier heeft gistermid dag de oehoe uit Purmerend ge vangen. De uil is overgebracht naar een tijdelijk verblijf) meld de de gemeente gisteravond. Het beest blijft daar tot een de finitieve plek voor de vogel is gevonden. De valkenier kreeg bij het vangen de laatste dagen hulp van een roofvogelspecia list. De oehoe huist sinds maart vo rig jaar in Purmerend. Vooral de laatste weken terroriseerde de vogel de inwoners van de Noord-Hollandse gemeente. Verschillende mensen werden aangevallen. De 'terror-oehoe' verwondde naar schatting 53 mensen. De Purmerendse wethouder Mario Hegger is blij dat de rust terugkeert, maar heeft er een dubbel gevoel bij. „Het was niet langer houdbaar, we moes ten wat doen. Natuurlijk laat je zo'n prachtige roofvogel liever Nederlands bedrijf herstelt fontein Rome Het Nederlandse bedrijf Ko ninklijke Woudenberg gaat een van de ruim 400 fonteinen in Rome met monumentale historische waarde restaure ren. Het bedrijf wil een gebaar maken na de schade die suppor ters van Feyenoord vorige maand aanrichtten. De beroem de Barcaccia-fontein van Berni ni bij de Spaanse Trappen raak te bij de ongeregeldheden be schadigd, maar die repareren de Italianen zelf. met rust, maar de situatie werd te link." De laatste dagen werd de oe hoe door sommige mensen ge treiterd en uitgedaagd. De ge meente had gevraagd daarmee op te houden en waarschuwde dat de vogel er mogelijk nog agressiever van zou worden. 'Boycot kost Boskalis 50 miljoen euro' De Nederlandse baggeraar Bos kalis is door Europese sancties een project in Rusland misgelo pen dat circa 50 miljoen euro had kunnen opleveren. Dat zei topman Peter Berdowski giste ren. Het gaat om een havenpro ject in Sint-Petersburg waar voor Boskalis de afgelopen ja ren al veel voorbereidend werk had verricht. De volgende fase van het project werd vanwege de Europese boycot gegund aan een Chinese aannemer. Duitsland gaat wolf proberen te vangen Duitsland gaat proberen de wolf te vangen die rondloopt in het grensgebied met Noord- Nederland. Het plan is om het dier met met een verdovingsge weer onder narcose te breng en. Dan moet het beest naar een wolvenpark voor onder zoek. Met een zendertje onder zijn huid wordt de wolf dan weer vrijgelaten. Dat meldden de Duitse autoriteiten gisteren. Het dier is sinds donderdag niet meer gezien. AMSTERDAM - Het verzet tegen de jaarlijkse huurverhoging groeit. Huurders gaan vandaag in Amster dam de straat op om te proteste ren tegen de verhogingen. In Sal- land en Zutphen weigert een gro te groep mensen al maanden de verhogingen te betalen. Dit is het derde achtereenvolgen de jaar dat de huren met min stens 4 procent worden verhoogd. Bij elkaar opgeteld betekent dat een verhoging van vijf- tot acht honderd euro per jaar, becijferde de Amsterdamse Huurdersvereni ging, die het protest aanvoert. „Huurders protesteren al langer. We zitten al een hele tijd in de alarmfase", zegt Bastiaan van Per- lo van de huurdersvereniging. „Het gevaar bestaat dat mensen doof worden voor ons signaal, maar het wordt elk jaar slechter." De financiële situatie van een gro te groep mensen wordt zo langza merhand echt nijpend, maakte het Nibud deze week bekend. Ge zinnen met twee kinderen en één kostwinner met een inkomen van 35.000 euro bruto per jaar en één kostwinner hebben grote moeite om rond te komen. Zij hebben vaak geen geld om auto te rijden of de kinderen te laten sporten. De problemen bij deze gezinnen met kinderen wijt het Nibud on der meer aan de almaar stijgende huren. „Wij vragen corporaties en de re gering in Den Haag om nou einde lijk eens onder ogen te zien dat er een probleem is met de betaal baarheid", zegt Van Perlo. „Vaak worden de problemen wel er kend, maar er ook echt iets aan doen: ho maar. Er verandert hele maal niets." De Woonbond zamelt handteke ningen in voor een petitie tegen de huurverhoging, die volgende week wordt aangeboden in Den Haag. Tot nu toe zijn er 37.000 steunbetuigingen binnen, het grootste deel via de website. Ondanks het brede verzet, ver wacht de huurdersvereniging niet dat het vandaag zwart ziet van de mensen in Amsterdam. „Veel mensen hebben geen traditie met demonstreren, die komen niet zo snel. En het vertrouwen in het ef fect van een demonstratie is ge ring. Wij vinden het toch belang rijk om een demonstratie te orga niseren, omdat we een signaal wil len afgeven. Het is zoeken naar het moment dat mensen het écht zat zijn en de straat op willen." WAT HOUD JE OVER? Het is volgens de organisatie voor het eerst in veertig jaar dat de C02-uitstoot onafhankelijk van de economie stabiliseert. De uitstoot kwam, net als in 2013, uit op 32,3 miljard ton. Volgens het IEA kan dat betekenen dat maatregelen om de uitstoot te beperken meer effect hebben dan vooraf ingecal culeerd. Volgens het agentschap is het effect voor een belangrijk deel te danken aan China. In dat land werd vorig jaar meer duurza me energie opgewekt. Verder denkt de IEA dat maatregelen in de Oeso-landen (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) hebben geholpen. Nederland is een van de oprich ters van de Oeso, maar de stil stand in C02-uitstoot wereldwijd is volledig in het buitenland be haald. Vorige maand maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekend dat de uitstoot - reke ning houdend met de zachte weersomstandigheden - in ons land met 1,4 procent was geste gen. Daarmee groeide de uitstoot sneller dan de economie. PURMEREND DEN HAAG HANNOVER SON EN BREUGEL Oehoe, foto ANP AMSTERDAM Alarm om door Nadia Berkelder Huishoudboekje van gezin met één kostwinner, twee kinderen van 6 en 14 jaar en een bruto jaarinkomen van 35.000 euro (bron: Nibud). Inkomsten: 2372 euro (inclusief kinderbijslag en kindgebonden budget). Huur: 528 euro. Overige vaste lasten: 670 euro (gas, water, elektriciteit, verzekeringen, internet, tv, telefoon, vervoer). Reserveringsuitgaven: 416 euro (kleding, inventaris, onderhoud huis- en tuin, niet-vergoede ziektekosten) Huishoudelijke uitgaven: 592 euro (voeding, was- en schoonmaakmiddelen, persoonlijke verzorging) Inkomsten min uitgaven: 166 euro. Geld voor een auto (al snel 400 euro) of hobby's (sport of verenigingen, gemiddeld 257 euro) heeft dit gezin niet. DEN HAAG - De uitstoot van kool stofdioxide (C02) door wereldwij de energiesector is vorig jaar sta biel gebleven. Dat maakte het inter nationaal energieagentschap (IEA) gisteren bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8