REIZEN 21 Het kan al sinds 1985, maar pas de laatste jaren is het populair: cruisen op de Douro. Op deze rivier in Noord-Portugal is het elk seizoen genieten geblazen. Wij gingen in het najaar, tijdens de oogsttijd die de nieuwe jaargang portwijn moet voortbrengen. Het is half zeven in de och tend. We staan op het zon nedek van de Douro Queen te wachten tot de beman ning de trossen losgooit. We liggen afgemeerd in Vi la Nova de Gaia op de zuid oever van de monding van de Douro. Van af het dek kijken we uit op Porto, de stad die aan de overzijde van de rivier ligt en naamgever is van de versterkte wijn die we kennen als port. Vrijwel alle porthuizen, waaronder Sandeman, Taylor's en Croft, be vinden zich echter in Vila Nova de Gaia. Daar klinkt de toeter: trossen los! Aan bak boord schuift Porto aan ons voorbij, met haar vele monumentale gebouwen, waaron der de Sé (Kathedraal). Aan stuurboord kij ken we uit op Vila Nova de Gaia, met hoog op een rotswand het Klooster van Serra do Pilar. Hissen beide in ligt de Ponte Dom Luis 1, de IJzeren brug die door een leerling van Gustave Eiffel is ontworpen. We varen er sereen onderdoor: onze zevendaagse cruise op de Douro is begonnen. De Douro ontspringt in Spanje - aldaar Duero genoemd - ten noordoosten van Ma drid. Met een lengte van 927 kilometer is het de op twee na langste rivier (na Taag en Ebro) van het Iberisch Schiereiland. Al leen het Portugese deel van de Douro is be vaarbaar. Dit sterk meanderende, 210 kilo meter lange deel van de rivier wordt onder broken door vijf dammen met sluizen. Al snel, na 20 kilometer stroomopwaarts, arriveren we bij de eerste dam. Het is spec taculair om te zien hoe kapitein Carolina Silva het schip - 78 meter lang, 11.40 meter breed - behoedzaam de nauwe sluisruimte in manoeuvreert. Eenmaal binnen blijkt aan weerszijden slechts een speling van één handbreedte over tussen sluis- en scheepswand. Na het passeren van de derde dam, bij Ré- gua, komen we aan in een deel van de Dou ro dat aan beide kanten wordt geflankeerd door quintas (wijnlandgoederen), met wijngaarden die in terrasvorm tegen steile hellingen liggen gedrapeerd. Het is namid dag en het begint wat nevelig te worden. Tijdens de invallende duisternis arriveren we in Pinhao. Als we er 's ochtends wakker worden, is het stralend weer. We liggen aan de voet van de steile, met wijnterras sen bedekte heuvels, die zo kenmerkend zijn voor dit deel van de Douro-vallei. Een regio die in haar geheel - vanaf Porto tot de Portugees-Spaanse grens - in 2001 in de Unesco-werelderfgoedlijst is opgenomen. Het plaatsje Pinhao ligt in het hart van dit schitterende gebied. Gedurende de wijn oogst (september-oktober) worden hier tij dens speciale cruises met het thema 'port en wijn' excursies naar diverse quintas ge organiseerd. Passagiers kunnen dan helpen met plukken en verzamelen van druiven. Echte liefhebbers kunnen meedoen aan de corte, het traditioneel met blote voeten tre den van druiven in grote, stenen kuipen. Het proces van oogsten en verwerken van druiven en het vervoeren van portwijn, is goed te zien op de reeks uit blauwe, be schilderde muurtegels bestaande afbeeldin gen (azulejos) in het station van Pinhao. De volgende dag worden we geschut in de Bagaüste Dam, waarvan de sluis met een hoogteverschil van 33 meter de op een na hoogste van Europa is. We kijken met ont zag naar de hoge zwarte wanden. Dan be gint de Douro Queen te stijgen en varen we een kloof in. Geen wijnterrassen hier, maar loodrecht uit het water oprijzende rotswanden. Een adelaar cirkelt boven ons. Stroomopwaarts verbreedt de Douro zich. Hier ligt de Quinta de Vargellas van het porthuis Taylor's, dat als een amfitheater te gen de hellingen ligt aangeplakt en als een van de mooist gesitueerde wijnlandgoede ren ter wereld wordt beschouwd. Het is al donker als we tegen de avond aankomen in Barca de Alva, bij de grens met Spanje. Het charmante van een cruise op de Douro is dat je hetzelfde traject twee keer doet: stroomopwaarts en stroomafwaarts. Vaak op een ander tijdstip van de dag. Zoals bij ons vertrek 's ochtends uit Barca de Alva. Toen we hier op de uitreis kwamen, was het donker. Nu, met de zon in de rug, zien we hoe anders het landschap er is. Minder steil en afwisselend gestoffeerd met aman del-, kersen- en olijfboomgaarden. Eén ding is wél hetzelfde: evenals op alle andere passages op de Douro is het er machtig mooi cruisen. WAAR EN WAT ZATERDAG 14 MAART 2015 Lissabon «r* Proosten Douro door John May Regua Pinhao Douro Barca de Alva Foto's, van boven naar beneden: De Douro slingert zich een weg door het Noord-Portugese landschap. Steile, met wijngaarden bedekte heuvels. Azulejos. foto's Getty Images en John May TAP vliegt meerdere malen per dag rechtstreeks van Amsterdam naar Porto. Zie www.flytap.com. De Portugese rederij Douro Azul is eigenaar van acht crui seschepen op de Douro. Veel daarvan worden gecharterd. Voor de Belgische en Neder landse markt is dat riviercrui- sespecialist All Ways Cruises, met het schip Douro Spirit. Info: www.all-ways.be. Het cruiseseizoen op de Dou ro loopt van medio maart tot medio november. In de perio den maart en november en van juli tot medio augustus wordt doorgaans niet gechar terd (met uitzondering van Douro Spirit, die blijft bij All Ways Cruises) en kunnen pas sagiers rechtstreeks bij Douro Azul boeken: www.douroazul.com. Tijdens een zevendaagse crui se op de Douro is bij terug keer op dag zes gelegenheid Porto en Vila Nova de Gaia te leren kennen. Toeristische info op www.visit- portoandnorth.travel. Zie ook cruisevaartjohn- may.blogspot.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81