REIZEN 19 en spuugt verwensingen die ik nou net wel versta. Twee dekken lager vertelt de juffrouw van de receptie mij dat ik me het best niets van de bemanning kan aantrek ken. Ook lekker geruststellend. Pas tijdens de smakelijke maaltijd kom ik eindelijk tot rust en na een flesje wijn treedt ook een zekere mate van genieten in werking. Na een fijne wandeling ter vertering van de maaltijd, val ik als een blok in slaap. De volgende, zonovergoten, dag lijkt er zo maar een zonder zorgen te worden. In een strandstoel in de schaduw is het genieten geblazen. Aan een zwabberende matroos vraag ik vanaf welk dek we straks van boord zullen gaan. Het duurt even voor hij me begrijpt, maar dan komt hij na enig na denken tot de conclusie dat de ontsche ping vanaf dek drie zal plaatsvinden. Zo'n twee uur voor aankomst worden ook via de intercom mededelingen gedaan die de zaken in goede banen moeten leiden. Vervelend is alleen dat van die mededelin- Woedend beent Alejandro heen-en- weer, bedreigingen schreeuwend tegen de passagiers gen helemaal niets te verstaan is. Om toch goed voorbereid te zijn, informeer ik bij een aantal autoriteiten nogmaals waar wij het schip zullen verlaten. Iedereen is het er over eens, vanaf dek drie. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat ik mij na het uit werpen der trossen meld op de aanbevo len verdieping. Er staan al zo'n dertig gasten, dus bevind ik mij dit keer tot mijn vreugde in de voor hoede. Ineens verschijnt er een matroos. De man beveelt ons het dek meteen te ver laten. We gaan hier straks wel uitstappen, maar moeten ons ergens anders verzame len. Ik bekijk het Italiaanse warhoofd eens goed en besluit aan zijn verzoek geen ge hoor te geven. Ik krijg de indruk dat de man maar wat uit zijn nek staat te kletsen. Gelukkig sta ik niet alleen in mijn verzet. Alle passagiers bijven staan en na wat ge schreeuw blaast het personeel de aftocht. Dan verschijnt een nog grotere blaaskaak die ons dezelfde opdracht toeschreeuwt. Hij is de manager, we moeten naar hem luisteren. Maar omdat niemand dat doet, is ook zijn autoriteit in no time tot nul gere duceerd. Woedend beent Alejandro Ferrer (zie foto) heen-en-weer, doorlopend be dreigingen schreeuwend tegen passagiers. Geïrriteerd overdenk ik de reis die zojuist is afgelegd. We hebben achttien uur geva ren over een stukje dat per vliegtuig in drie kwartier wordt gedaan. Goed, dat wist ik van tevoren. Maar om aan boord te komen, stonden we ook nog eens vijf uur in de rij en we liggen nu alweer een uur stil zonder dat er iets gebeurt. Ik sta me steeds meer op te winden en be sluit niet nog langer te wachten. Eensge zind verlaten we het scheepje en lachen Alejandro vriendelijk uit. Als eerste kom ik van de loopplank en zonder enig pro bleem passeer ik de Panamese autoritei ten. Het was een enerverende boottocht, maar ik doe dit nooit meer. Geef mij maar een saai vliegtuig. re kunst bij Arts on Main in the Canteen. In deze buurt zie je ook veel muurschilde ringen, van de hand van diverse (internatio nale) kunstenaars. Ik ontwaar zowaar 'on ze' Jan van Riebeeck. Ook hier een disso nant in de vorm van een vette rat, die aan de deur van mijn hotelkamer snuffelt. Mijn vriendin in Kaapstad heet bij het wak ker worden Penny. In de persoon van Scott heeft zij helaas al een mannelijke berijder. Maar de dame, geharnast in het Chinese le ger en al op leeftijd, biedt plek voor nog twee: iemand achterop en iemand ernaast. Voordat er verkeerde gedachten opkomen: we hebben het over een motor met zijspan. Ik kruip op Penny's schoot en doe een plesant rondje Kaapstad en omgeving, zo als Hout Bay, Clifton, Camps Bay en na tuurlijk de mooie route van en naar Chap man's Peak. Zeer laag bij de grond nemen we de bochten en we kijken panoramisch uit over de baai. Omdat de stevige wind het ons niet gunt met zeehondjes te snorkelen, wordt als al ternatief een wijnproeverij ingelast. Niet echt een geheimtip, al zijn sommige loca ties dat weer wel. Wij blijven in oud-Hol landse sferen door nabij Franschhoek eerst in Boschendal (1685) enkele flessen te ont kurken en dat in Babylonstoren (1692) nog eens dunnetjes over te doen. De wijn smaakt prima, maar het is vooral de omge ving die indruk maakt: prachtig gerestau reerde boerderijen, huizen, stallen, oranje rieën en tuinen met nog steeds duidelijk zichtbaar Nederlandse karaktertrekken. Om Kaapstad op vogelhoogte te bewonde ren, geven wij ons vanaf Signal Hill over aan paragliden, tandem welteverstaan. Ik hang minutenlang voor de buik van piloot John. Ik mag even sturen, terwijl John met zo'n selfie-stok foto's maakt. Spectaculair, met de Tafelberg als achter- en Robbenei land als voorgrond. Even zo fascinerend is de zandstorm die in de avond, tegen zonsondergang, bij Camps Bay het strand ontvolkt. Een paar avontu riers, een fotograaf en een romantisch paar tje daargelaten. Liefde en fotografie laten zich niet inkapselen door razend schuim. Correctie Angererhof WAAR EN WAT afsluiting van een wandeling door het township. De welzijnswerkster bedoelt het ongetwijfeld goed, maar ik ervaar de voet tocht als een gênante vertoning, waarbij ik mij een ongemakkelijke voyeur voel. Het wordt nog erger als de gids bankbiljetten uitdeelt, zodat wij foto's kunnen maken en bewoners heupwiegend hun muzikale kun sten vertonen. Alsof ik een circusvoorstel ling bijwoon. Gelukkig blijft het in Kaap stad bij deze ene dissonant. Eten speelt overigens een niet geheel onop vallende rol tijdens ons korte verblijf in Zuid-Afrika. Want een paar dagen eerder, in de wijk Braamfontein in Johannesburg, schuiven we temidden van locals bij aan lange tafels in Neighbourgoodsmarket. Met een parkeergarage als decor worden hier, zo'n beetje op de hoek van Juta Street en De Beer Street, elke zaterdag uiteenlopen de, en vooral kleinere, gerechten geser veerd. Voornamelijk Afrikaans gestoeld ui teraard, maar ik ruik ook Belgische wafels, Franse kaas en Poolse worst. Het is een trendy minibuurtje. Niet alleen vanwege zanderige dakterrassen en popu laire clubs die er zich hebben gesetteld, ook omdat het graag een hip fashionwijkje wil zijn. Menig mannelijke en vrouwelijke bezoeker gaat daarom extravagant gekleed. De straathoek is ook elke laatste vrijdag van de maand het startpunt van een ander half uur durende fietstocht dwars door Braamfontein. De tweeduizend deelne mers leggen het verkeer plat. We krijgen een globale indruk van de wijk; alleen jammer dat het zo snel donker wordt. Braamfontein stapt geleidelijk uit haar criminele verleden. Panden worden opgekocht en getransformeerd tot uitnodi gende winkeltjes, galeries en cafeetjes. Maboneng, een andere wijk, ondergaat een metamorfose volgens hetzelfde principe: opkopen en herbestemmen. Met name rondom Foxstreet zijn vriendelijke restau rants, bars en winkeltjes ontstaan. Mabo neng wil graag dé food and design-wijk van Johannesburg zijn. Met op zondag pick nicken tussen olijfbomen met exotische ge rechten, omringd door Afrikaanse en ande- Of het een trend is, weet ik niet. Feit is dat wij, als on derdeel van een toeris tische activiteit, op één dag Kaapstad twee keer bij mensen thuis eten. Eerst schuiven we voor de lunch aan in een van die vrolijk gekleur de, voormalige slavenhuisjes in Wale Street in de wijk Bo-Kaap. Hier bereidt me vrouw Jacobs, van wie de voorouders door onze VOC uit de Maleisische archipel naar Zuid-Afrika werden, uh... gehaald, in haar 'kombuis' de maaltijd. Kruidnagel, noot muskaat, kaneel en koriander smelten in een stoofpotje (potjiekos) met kip, laurier bladeren en zoete aardappels samen tot een 'baie lekkere' hap. 's Avonds eten we wat de gekookte pot schaft - ik heb geen idee meer wat - in het betere deel van township Langa. De vrou wen des huizes, in beide gevallen geen man aan hun zijde gezien, gebruiken loka le ingrediënten op basis van traditionele re cepten. Ondertussen wordt ons een ruim hartige blik gegund in het huishouden en de woninginrichting. In Langa vormt de huiselijke maaltijd een ZATERDAG 14 MAART 2015 door Gerard Chel In het verhaal over skiën in het Oostenrijkse Schladming - twee weken geleden in dit katern - hebben wij abusievelijk gemeld dat logeerboer- derij Angererhof is aangesloten bij de overkoepe lende Roter Hahn. Meer info over Angererhof is terug te vinden op www.urlaubambauernhof.at en www.angererhof.at. Relevante websites bij genoemde activitei ten in Kaapstad: www.bokaap.co.za; www.si- decars.co.za; www.parapax.com; www.andu- lela.com; www.boschendal.com; www.baby- lonstoren.com; www.capetown.travel. In Johannesburg: www.neighbourgoodsmar- ket.co.za; www.playbraamfontein.co.za; www.mabonengprecinct.com; www.joburg- tourism.com. Wij maakten deze trip op uitnodiging van South African Tourism: www.mijnzuidafri- ka.nl. Johannesburg I Pretoria ZUID-AFRIKA icaapsiaa AFRIKA Foto's, met de klok mee vanaf linksboven: Per zijspan door Kaapstad. De vrolijk gekleurde voormalige slavenhuisjes in Kaapstad. Hip en trendy uitgaanspubliek in Johannesburg. Paragliden boven Kaapstad, foto's Gerard Chel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79