met Crocodile Dundee Weg van de snelweg in Zuid-Afrika Oud en toch fris 18 19 KAAPSTAD EN JOHANNESBURG 23 MASTERCHEF r-.-' 'x: "f. l Ze hebben een eigen politie korps, parlement en vlag. De Zweedssprekende bewoners van Aland, officieel behorend tot Finland, beschikken over bijzondere verworven heiden. En over een prachtige archipel van ruim zesduizend eilanden. et ladingen toeristen aan boord varen de cruiseschepen van Vi king Line de haven van Mariehamn binnen. De hoofdstad van Aland is een populaire bestemming vanuit de Zweedse en Finse kuststeden Stockholm, Helsinki en Turku. Die populariteit heeft Mariehamn vooral te danken aan het feit dat de semi-autonome archipel een eigen belastingregime mag hanteren. Er mag volop taxfree geshopt worden binnen de Alandse wateren. Veel passagiers komen niet eens het schip af om de eilanden te bezoeken. Ze benut ten de reis om alcohol- en tabaksvoorraden op peil te houden. Tegenwoordig verdient Aland veel geld aan deze vorm van scheeps verkeer, maar in het verleden was Marie hamn hét centrum voor zeilscheepvaart in Europa. Het Sjöfartsmuseum in de haven van Mariehamn getuigt van die Alandse bloeiperiode. Het is deels ingericht als zeil schip. Vooral in de tentoonstellingsruimte, volgepakt met maritiem erfgoed uit Aland, zijn bijzondere stukken te zien. „We heb ben één van de twee wereldwijd overgeble ven authentieke piratenvlaggen", zegt mu seumdirecteur Hanna Hagmark-Cooper. „Het Royal Navy-museum in Portsmouth heeft ook er nog één. Maar onze piraten- vlag is nog bijzonder gaaf, hoewel de zwar te kleur wat is verbleekt." Pal voor de deur van het museum ligt in de haven de andere trots van Mariehamn: zeil schip Pommern (1903). Het vervoerde lang geleden graan van Australië naar Engeland, maar doet nu dienst als museum. Het schip trekt jaarlijks duizenden toeristen. Mariehamn mag dan maritiem veel te bie den hebben, de echte Alandse krenten in de pap zijn de talloze eilanden zelf. De ar chipel bestaat uit meer dan zesduizend van die krenten. Bij de buren onder de Finse zuidwestkust liggen ook nog eens dertig duizend eilanden. Daarmee beschikken de Alanders en Finnen over de grootste archi pel ter wereld én een uniek natuurgebied. De beste manier om deze immense archi pel te ontdekken, is eilandhoppen. De Alan ders zelf hebben die vorm van reizen door de jaren heen tot ware kunst verheven. Met grote en kleine, soms stokoude veerbo ten, op afroep beschikbare pontjes, maar ook met eigen vissersbootjes of luxe jach ten varen ze van eiland naar eiland. Voor eilandhopfanaten en toeristen is de Noordelijke route, die van de Brandö-eilan- den naar het hoofdeiland voert, het sum mum. Vanaf de Finse havenstad Turku moet je daarvoor wel eerst de boot nemen richting Brandö-eilanden, die tot het noor delijke deel van Aland behoren. Die vaar tocht leidt ons door een magnifiek eilan dendoolhof. Na een paar uur slalommen komen we aan bij het idyllische eilandje Jurmo. De dertig inwoners beschikken over een juweel van een eiland, met oude boothuizen, roodbeschilderde houten hui zen en kleine strandjes. Op lurmo woont ook Kaj Lundberg, de be roemdste inwoner van Aland. In de archi pel is deze visser en gelegenheidsgids geen W. -V Vas WAAR EN WAT onbekende. „Ze noemen me de Crocodile Dundee van Aland" zegt hij lachend. „Stap in, dan gaan we varen." Lundberg neemt eilandhoppers graag mee in zijn vissersboot voor een eilandentour. Hij maakt daarbij zijn excentrieke status al snel waar. Met behoorlijke vaart laveert hij tussen de eilanden door, gooit onderweg nog even snel een visnet uit, om uiteinde lijk aan te meren op een onbewoond rotsei land. Met zijn vrouw Katri bereidt hij een niet-alledaagse picknick, met zelf gescho ten aalscholvers en verse vis op het menu. Op Fasta Aland hangt de finishvlag van de noordelijke eilandtour. Dit prachtige hoofd eiland vormde ooit het meest westelijke punt van het Russische tsarenrijk. We zou den er graag langer blijven, ware het niet dat we plots beseffen dat we amper zes van de zesduizend eilanden hebben bezocht. Maar daarmee hebben we ook een mooi excuus hier nog eens terug te komen. Media Eilandhoppen o tekst en foto's Niels Bakker De Aland-archipel ligt tus sen Finland en Zweden aan de monding van de Botnische Golf. Hoofdstad Mariehamn heeft een luchthaven, die wordt aan gevlogen via Helsinki of Stockholm. De archipel is met de boot te bereiken via Helsinki, Turku, Stock- Foto boven: Crocodile Dundee in Aland. Rechts: Picknicken. Rechtsonder: Doolhof van eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77