Wereldkampioen 66 SPECTRUM 15 standplaats Noorwegen Windy Kester de huizen links en rechts doen instor ten. De mijn mag er helemaal niet zijn, maar is eigendom van de neef van de lokale partijchef. Iets verderop stijgt een stofwolk op bij een oude, ge sloten groeve. Daar worden stenen ge malen. Verboden, inderdaad. Maar ook die baas heeft connecties. Het zal niet voor niets zijn dat kolen boer Liu (35) lid is geworden van de Communistische Partij. Hij haalt ko len uit de naastgelegen provincie Shanxi en verkoopt ze aan energiecen trales en staalbedrijven. Door de lage re vraag naar kolen is de opbrengst ge kelderd. „Zeker de helft van mijn con currenten is al iets anders gaan doen." En dan moest Liu ook nog eens al die maatregelen nemen zodat het kolen stof niet in de lucht terecht komt. „Het helpt echt", zegt hij. „We zien nu zelfs de blauwe lucht." Mochten zijn connecties in de Partij niets ople veren, dan denkt hij aan een nieuw be drijf in de textielindustrie. Naar ver luidt wil de overheid daarop inzetten als alternatief voor zware industrie. De lokale overheden weten nog niet goed wat ze aan moeten met de goede voornemens uit Beijing. „Hebei heeft een hoge prijs betaalt", klaagde de vi- cegouverneur in de staatskrant Global Times. „Zo veel bedrijfssluitingen en ontslagen zonder nieuwe projecten en werkgelegenheid zijn geen manier Ontslagen zonder nieu we werkge legenheid zijn geen manier om inkomens te garanderen om inkomens te garanderen. Kunnen we de stabiliteit handhaven?" Milieuactivist Zhang Zhongmin ver trouwt er echter op dat de veranderin gen niet veel problemen zullen ople veren. „Voor werknemers van grote staatsbedrijven is er compensatie. De overheid zorgt voor nieuwe banen." Hij denkt dat veel banenverlies kan worden opgevangen door vervroegde pensionering of verhuizing van de werknemers. „Veel migrantarbeiders krijgen per dag betaald. Zij kunnen el ders iets anders gaan doen als hier fa brieken sluiten." Veel inwoners van Xingtai nemen de hervormingen zoals ze komen. Als het de hervormingen niet zijn, dan is het wel de dalende prijs voor kolen en staal die hun baan bedreigt. Meneer Hao (36) woont met zijn vrouw en twee kinderen in een nieuw apparte ment aan de rand van het dorp. Hij werkt in een kolenmijn. Daarmee ver dient hij een hoog salaris van 4.000 tot soms 5.000 yuan per maand (zo'n 600-700 euro). „Als mijn fabriek ook sluit, vind ik vast wel iets anders. In de bouw bijvoorbeeld. Maar dat zal minder goed betalen." Hij denkt nog even niet aan hoe het dan moet met de aflossing van zijn hypotheek. Dochter van 5 staat samen met 1.000 andere kinderen ontspannen aan de start van een langlaufwedstrijd. Als het startschot klinkt, contro leert ze eerst nog even of haar 3-jari- ge zusje het ook gehoord heeft en glijdt dan lang zaam naar voren. „Gaan!!!", schreeuwen opa en ma ma. Maar het meisje haalt haar schouders op: „Het heeft toch geen zin om de snelste te zijn, want ie deréén krijgt een medaille." Winnen staat niet in het woordenboek van de kin derafdeling van de Noorse sportfederatie. Tot hun 12e jaar gaat het in de sport om veiligheid, vriend schap, pret, spelen en leren. Iedereen krijgt even veel speeltijd. Niemand komt op het podium en nie mand verliest. Toch komt het ergens onderweg goed met dit onderdrukte winnerin stinct. Noren wijzen buitenlanders er graag op waar ze allemaal wereld kampioen in zijn: in goedkope kin deropvang, lang ouderschapsverlof, mensenrechten en vredesoperaties en het belangrijkste: in het langlau fen. Dat is meer dan sport, het is de ziel van Noorwegen. Een land waar de bevolking tot een eeuw geleden op het platteland, in de bergen of het bos woonde. Afgelegen, in de kou. Al leen met ski's kon je elkaar opzoe ken, handel drijven, overleven. Een populaire Noorse sage gaat over het konings kind Haakon Haakonsson. In het jaar 1205 kostte een burgeroorlog het leven aan Haakons vader, de koning. Het 2-jarige prinsje werd gered door twee skiërs die hem over bergketens en door sneeuwstor men heen in veiligheid brachten. De dappere lang laufers redden het land. De kleine Haakon werd ko ning en maakte een einde aan de oorlog. Ter ere van deze heldendaad is er jaarlijks een ski tocht in ongeveer hetzelfde spoor als 800 jaar gele den. Duizenden deelnemers trekken de bergen over, met op hun rug een 3,5 kilo zware rugzak die het koningskind symboliseert. Historisch gezien zijn de beste langlaufers bosbouwers en houthak kers. De taaiste types die zich zwijgend en zonder te klagen door wouden en over bergen ploeteren. Zichzelf pijnigen en uitputten en nooit op de voor grond treden. Maar er verandert iets. De Noren hebben een nieu we held, langlaufer Petter Northug. Deze meervou dig olympisch en wereldkampioen staat bekend van wege zijn borstklopperij. Tegen alle sociaal-demo cratische idealen in zegt hij hardop de beste te zijn. Arrogant, en bovendien veroordeeld wegens rijden onder invloed. Na dit seizoen gaan de skischoenen uit en de enkelband om voor vijftig dagen elektro nisch huisarrest. Toch krijg Northug de halve man nelijke bevolking aan het janken als hij over de eind streep komt. Van blijdschap, maar ook van bewon dering voor zijn extreme kracht en drang om te winnen. Dit is zo'n plattelandsjongen die op de ski's naar school ging en tot zijn 12e niet harder mocht dan de rest. En hij staat daar nu toch maar mooi met al dat goud. Misschien vergaat het mijn meiden ook zo. Als echte (halve) Noren staan ze zondag weer aan de start voor een race. Plezier hebben, is ook een soort winnen. ZATERDAG 14 MAART 2015 Vice-gouverneur van Hebei reageren? spectrum@depersdienst.nl Voetgangers voor het Keizerlijk Pa leis in Beijing dragen mond kapjes tegen de smog. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75