De strijd tegen luchtvervuiling kost veel Chinezen hun baan. De overheid dwingt fabrieken tot lagere productie, met als gevolg bedrijfssluitingen en ontslagen. 14 SPECTRUM buitenland Steenkool snippers dwarrelen niet meer over straat en cement- stof is ver minderd steden Greenpeace. Over de IJzeren- staalweg en de gelijknamige brug rij den vrachtwagens vol met kolen af en aan. De zon is nauwelijks zichtbaar door een sluier van fijne stofdeeltjes. Alleen een vrouw met paarse moffen, gele jas en gifgroene scooter valt op in het grauwe landschap. Iets verderop veegt een vrouw het stof aan de kant. Achter haar dwarrelt het weer neer. Het zware verkeer heeft kuilen en scheuren achtergelaten in de brede weg. Aan de ene liggen appartemen tencomplexen, aan de andere staat een kolencentrale. Hoewel de indus triële revolutie hier in al haar donker grijze glorie in de lucht hangt, wordt het toch heus beter, zegt Zhang Zhongmin, leider van de Green Friends Association, een lokale milieu beweging. Hij vertelt dat de nieuwe re gels echt iets opleveren: „In Shijia- zhuang dwarrelen de koolsnippers niet meer over straat en ook het stof van de cementfabrieken is minder ge worden." Veel fabrieken zijn ver plaatst naar buiten de stad. Overheids instellingen zoals scholen en universi teiten mogen bovendien alleen nog maar op gas koken. Zulke regels gel den ook in het veel kleinere Xingtai. Schoorstenen moeten hoger, kolen- voorraden moeten nat gehouden wor den en het malen van stenen is verbo den. Maatregelen die hebben geleid ste industrie en Xingtai is daardoor de stad met de smerigste lucht van heel China. Volgens Greenpeace staan in de top tien van meest vervuilde ste den zeven steden in de provincie He bei, niet ver van de hoofdstad Beijing. Driekwart van de staalproductie van China komt hier vandaan en al die staalovens worden op kolen gestookt. Onder druk van klagende burgers wil president Xi Jinping de regio nu scho ner maken. Zo is de ijzer- en staalpro ductie verlaagd met 80 miljoen ton, cement met 60 miljoen ton en steen kool met 40 miljoen ton. Dat komt mooi uit, want door een lagere vraag naar nieuwe appartementen wordt minder gebouwd. Begin januari werden de eerste resul taten van het nieuwe beleid bekend en bleek dat in 2014 minder dagen met zware luchtvervuiling waren dan in 2013. Het ziet er dus positief uit voor de gezondheid van de inwoners van Hebei. Ze moeten er echter flink voor inleveren want met de economie gaat het minder goed: het bruto natio naal product van de provincie is 1,5 procentpunt gedaald. In en om Xingtai draait alles om ko len en ijzererts. De stad staat nummer twee op de lijst van meest vervuilde tot de sluiting van fabrieken. Het is de vraag of de lokale overheid net zo fanatiek is als de regering in Be ijing. In 2013 zou de regio rond Shijia- zhuang 3 miljoen ton minder kolen verbruiken, maar de consumptie steeg met 1 miljoen ton. Ook landelijk nam de productie: van 2,2 miljard ton naar 3,68 miljard ton in 2013. De ver wachting is dat in 2015 3,9 miljard ton wordt geproduceerd. Milieuactivist Ma Jun noemt de nieuwe re gels vooral admini stratief in plaats van gebaseerd op markte conomie. „Op dit moment is het zo dat bedrijven die groeien, zullen over leven. Maar het het zou zo moeten zijn dat bedrijven die zich niet aan de regels houden, gestraft worden." De vraag is echter wie zulke bedrijven gaat straffen. Het land bij Xingtai is onregelmatig door de vele afgravingen en om de ha verklap steekt het bovengrondse deel van een mijnschacht boven de lage be bouwing uit. Veelal zijn het mijnen van kleine ondernemers. Zelfs mid denin een dorp torent het boven grondse deel van een mijnschacht bo ven de daken uit. De weg die er naar toe loopt, ligt een halve meter hoger dan de berm. Verzakkingen hebben eneer Wei steekt een siga retje op. Op zijn hurken zit hij tussen de omgewoelde, bevroren aarde. Hij heeft een pikhouweel nodig om de stenen eruit te halen. Met de siga ret tussen zijn stoffige vingers wijst hij naar het hoopje dat hij in de afgelo pen twee uur uit de grond haalde. Er is nog een paar honderd vierkante me ter te gaan voor zijn lapje grond vrij is van stenen en hij maïs kan zaaien. In de lucht hangt een penetrante brandlucht. Het is mistig. Tot voor kort deed meneer Wei klus jes in de kolenfabriek, maar daar heb ben ze hem niet meer nodig. Toch maakt hij zich niet veel zorgen over zijn toekomst. Hij lacht zijn enige twee bloot. „Mijn zoon werkt in de fa briek waar ze maalstenen maken van ijzererts." Als aanvulling op zijn inko men verbouwt hij maïs op de grond die ze van de overheid in bruikleen hebben. Wei is een van de vele men sen die zijn baan kwijtraakte. In de provincie Hebei staat China's zwaar- Milieuactivist Zhang Zhongmin Ie je baan of gezondheid bUUt* -1 door Eefje Rammelo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74