Kunstenares Marte Röling woont en werkt samen met drie vrouwen die ze van haar grote liefde Henk Jurriaans erfde. „Om dit te kunnen, moet je niet onzeker of jaloers zijn. Anders wordt het een puinhoop." 12 SPECTRUM portret Beginnen is altijd het moeilijkste, verzucht Marte Röling terwijl ze voor een enorm blok polyurethaan staat. „Nu kan alles nog, maar op het mo ment dat ik begin, ligt het vast." Dan gaat ze het blok te lijf met een zaagmachine. Geconcentreerd werkt ze door tot een onbeheersbare rook- lust haar tot pauze dwingt. Even een sjekkie draaien. Dat doet Röling vaak. Ze inhaleert vol overgave, terwijl ze de voortgang van haar werk op een af standje inspecteert. Dat witte blok vormt de basis van het imposante plastiek Het Hanzebaken op het strandeiland in Harderwijk. De totstandkoming van dit kunstwerk, een enorme zuil met daarbovenop een sculptuur van een kogge varend op woeste golven, is de rode draad in de documentaire Marte Röling part ners. Bijna vier jaar lang werd de kun stenares gevolgd door filmmakers Jel- te Maarten Boll en Deborah Faraone Mennella. Ze volgden niet alleen Röling, maar ook de drie vrouwen met wie ze samenleeft: schrijfster Alis- sa en kunstenaars Adriënne Morriën en Wanda Werner. „We wonen al 30,35 jaar bij elkaar. Ik houd het niet bij, maar zoiets moet het zijn", vertelt Röling. Ze lacht. „Be hoorlijk lang in ieder geval." De vrou wen bestieren samen een enorm ate- door Rivka Croenier illustratie Mark Reijntjens Een verloren liefde gedeeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72