Amateurkoren vinden het elke keer weer een feest de Matthaus-Passion te mogen zingen. In Zeeland zijn er de komende weken drie uitvoeringen: in Vlissingen, Hulst en Zierikzee. 2 SPECTRUM reportage Spontaniteit en liefde voor de mu ziek waren de belangrijkste voor waarden in de tijd dat Johann Se bastian Bach zijn Matthaus-Pass ion voor de eerste keer liet uitvoe ren: op Goede Vrijdag 1729 in de Thomaskerk in Leipzig. Musici konden technisch heel veel, de instru mentalisten hadden weinig moeite met het spe len van nieuwe partituren. Het lezen van blad muziek leek hen met de paplepel ingegeven. Zangers konden ook zonder jaren studie aan een conservatorium alle technische uitdagingen aan. Bachs oratorium over het lijden en de dood van Christus, bezongen in aria's, koren en kora len trekt nog steeds elk jaar opnieuw duizenden - ook niet gelovige - muziekliefhebbers aan. Het dramatische verhaal vraagt om een muzi kaal verantwoorde en tevens emotionele invul ling. Naast kwalitatief hoogstaande uitvoerin gen door professionele topmusici, zoals de Ne derlandse Bachvereniging, elk jaar onder meer in Aardenburg, zijn er de amateurs die deze uit daging aan gaan. Zij zijn verenigd in koren die er alles voor over hebben om die ene keer te kun nen schitteren. Die amateurs stoppen niet al leen veel tijd en liefde in de voorbereiding van een goede prestatie, maar ze lopen vaak ook het vuur uit hun sloffen voor fondswerving en kaartverkoop. De Matthaus-Passion uitvoeren is immers een dure hobby. Daar zijn twee koren, twee orkesten, een jongenskoor en zes tot negen solisten voor nodig. De drie amateur-uitvoeringen in Zeeland ver schillen drastisch in aanpak en omvang, zeg maar van 'small' tot 'extra large'. Pim Overduin, dirigent van de Vlissingse Orato rium Vereniging (VOV), is al vanaf januari aan het repeteren met vocalisten die ook eens wil den meezingen in de Matthaus. „Ons koor telt negentig leden en daar komen nu zestig zangers bij. We wilden iets bijzonders doen omdat Vlis singen in 2015 het 700-jarig bestaan viert. Daar om hebben we het publiek uitgenodigd zelf mee te doen. Binnen drie dagen meldden zich tientallen gegadigden. Die studeren nu hard, niet alleen de koralen maar ook aan de koren", vertelt Overduin. Hij heeft de opstelling aange past omdat de afstand tussen orkest en koor met 150 zangers te groot zou worden. Het orkest zal centraal in de Sint-Jacobskerk zitten en de ko ren staan dan aan weerskanten. „Het publiek omarmt als het ware de uitvoerders. De dubbel- korigheid en het vraag- en antwoordspel krijgen zo een andere invulling", zegt de dirigent. Over duin vindt het elke keer weer prachtig om te doen, omdat de muziek zo bijzonder is en steeds weer nieuwe uitdagingen biedt. Zo be steedt hij dit jaar extra aandacht aan het karak ter van de koralen. „Een koor van 150 zangers Spanning van be Vocaal Ensemble Luscinia en het koor Hortus Musicus Religiosus met de Matthaus-Passion vorig jaar in de Nieuwe Kerk Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema door Ali Pankow en Jeanette Vergouwen Uitvoering van de Matthaus-Passion in 2014 door de Gentse Oratoriumvereniging in de Willibrordusbasiliek in Hulst, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62