WL*± in liefdevolle herinnering 66 We hebben Barry zijn vrijheid teruggegeven, we hebben hem ver strooid. Ga maar. Waai maar ergens heen ZEELAND 39 Na de dood van hun zoon proberen Nel en Kees positief te zijn In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. Zo snel als Barry Korsman uit Zie- rikzee op 10 april 1970 ter wereld kwam, zo snel raakte zijn ouders Nel en Kees hun zoon op 24-jarige leeftijd door een ongeval kwijt. Missen doen ze hem sindsdien dag en nacht, maar zonder zichzelf in hun verdriet te verlie zen. Nel: „Barry moest vroeg overlijden, maar hij heeft een goed leven gehad en wij hebben van dat kind genoten. Ik ben er dankbaar voor dat we 24 jaar een leuk ge zin zijn geweest. Dat kun je koesteren." Bijna negen pond zwaar was Barry bij zijn geboorte, ruim anderhalfjaar jonger dan zijn broer Remi. „Een 'bonke' van een jon gen. Hij is zo snel geboren dat ik hem bijna verloren ben in de lift van het ziekenhuis. Vanaf het begin af aan was het een heel vrolijk kind. Een lachebekje, stout ook", ty peert Nel de jongste van haar twee zonen. Kok was hij, stressbestendig, romantisch en stapelverliefd op Marthe. En hij was so ciaal. „Als Barry ergens binnenkwam, kwam er écht iets binnen. Dan maakte hij een grapje, werd er gelachen. Hij was ook altijd voor alles in. Kanoën, reizen, fietsen. Hij deed het allemaal." Tot en met 16 augustus 1994. Barry reed die dag op zijn mountainbike over het des tijds opengebroken fietspad bij Seroosker- ke (S). Toen hij vanuit de berm terug het verharde pad wilde opsturen, kwam hij met zijn voorwiel in een afdruk van een tractorband terecht en belandde met zijn hoofd op de stenen. Door die val liep hij zwaar hersenletsel op. Barry werd overge bracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rot terdam. René, de oudste zoon van Kees uit een eerder huwelijk, was er als eerste bij. „Ik heb hem gebeld, wilde niet dat Barry al leen zou overlijden." Want hoop dat hun zoon zijn fatale val zou overleven, hadden zijn ouders van meet af aan niet. „Omdat ik veel vragen stelde en ze daar in het zie kenhuis eerlijk antwoord op gaven. De art sen zeiden: hij heeft zulk zwaar hersenlet sel. Dit kan absoluut niet leven. Dat hij nog een week heeft geleefd, verwonderde zelfs de artsen. Waar onze handen stoppen kun nen wij soms geen antwoord geven, zeiden zij. Maar het is alsof hij het uitgekozen heeft. Hij is op Remi's verjaardag overle den." Barry had een codicil, dus toen Nel en Kees werd gevraagd of ze de organen van Barry mochten gebruiken, gingen ze akkoord. Hart, alvleesklier, nieren en lever werden allemaal gebruikt. De lever werd zelfs gesplitst, zodat er een jongetje en een vrouw mee werden geholpen. „Natuurlijk zeiden we ja. Dat codicil had hij niet voor niets. Maar het was zwaar, heel zwaar. Want het kind dat thuis komt, is leeg. Nou is zijn ziel er toch al uit, het is toch je kind niet meer zoals het was. Maar toch vond ik het heel moeilijk. Tot december. Toen zei den we tegen elkaar: hij heeft hiermee heel veel mensen gelukkig gemaakt. Die men sen hebben nu een fantastisch nieuw jaar, dankzij dit jonge leven dat gestopt is." Het typeert Kees en Nel. Uit het allergroot ste verdriet weten ze toch iets positiefs te putten. „Al die honderden mensen op zijn crematie. Jonge mensen die huilden. De kaarten die we kregen en de brieven. 'Ik ben zo blij dat we Barry hebben gekend en ook jullie als ouders. Want op de crematie vonden we troost bij jullie.' Zulke reacties. Dat is toch prachtig? En nog steeds krijgen we lieve kaartjes of krijg ik opeens een knuffel bij de Albert Heijn. Het is al twin tig jaar geleden." Nel en Kees maakten na Barry's dood vijf topzware jaren mee. Zo pakte onder meer een verhuizing naar Burgh-Haamstede, die al een tijdje op de planning stond, niet goed uit. „We waren daar zo verdrietig, in een vreemde omgeving." Kees: „Je kunt wel weggaan, maar je neemt hem toch met je mee." Bij de pakken neerzitten, deden de twee echter niet. „Weet je, je schiet er niets mee op om er anderen mee lastig te vallen en je schiet er niets mee op om in je bed te kruipen." Dus leerde Nel schilderen en ging dichten. Ze heeft inmiddels twee dichtbundels uitgebracht. De Korsmannen verkasten ook terug naar Zierikzee en wis ten elkaar door de jaren heen goed te troos ten. „Je gaat je Jeven beetje bij beetje toch weer inhoud geven. Je zoekt dingen op waar je van kunt genieten. Je gaat proberen wat blijer op te staan. En je gaat leven met de herinneringen die je hebt en met de din getjes die je bewaard hebt en die je kunt koesteren." Elke ochtend steekt Nel een kaarsje voor Barry aan. En als de eerste sneeuwklokjes bloeien, plukt Kees een bos je voor bij de foto van zijn zoon. Na tien jaar ruimden ze Barry's urngrafje op waar ze altijd nog schelpjes, bruidsboeketten en andere giften vonden. „We hebben naar al die mensen geschreven: We hebben Barry zijn vrijheid teruggegeven, we hebben hem verstrooid. Ga maar, je bent vrij. Waai maar ergens heen. En in november gaan we met z'n tweetjes naar zee en dan strooi en we rozenblaadjes in het water. Barry heeft écht geleefd en leeft voor ons en voor veel andere mensen nog steeds voort. Maar hij heeft, vind ik, wel een beetje te kort ge leefd. Ik ben altijd benieuwd hoe hij nu, hij zou in april 45 zijn geworden, zou zijn ge weest." Nel en Kees koesteren de herinne ringen én de spullen van hun zoon. Gebrui ken zijn koksmessen in de keuken en de ge boortebeertjes van Remi en Barry gaan steevast bij bijzondere gebeurtenissen in de handtas mee. „We zijn niet meer com pleet, maar ergens kun je hem er ook ge woon bij laten zijn. Je hoeft het niet weg te stoppen, weg te duwen. En de humor van Barry gebruiken we. Altijd zei hij als er vier tweetjes op de klok stonden: 'mijn va der gaat naar bed'. Nu gaan we de slaapka mer in en dan roepen we naar boven: 'vier tweetjes, we liggen er in hoor mijn vent'. Zo laat je een kind wat je mist, wat je kwijt bent toch weer in je gezin toe." ZATERDAG 14 MAART 2015 Barry Korsman 10 april 1970 - 23 augustus 1994 Barry was voor alles in door Esme Soesman Foto onder: Barry aan het werk in zijn huisje. Boven: de broers Barry en Remi Nel Korsman, moeder van Barry Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39