rt Ik kwam in actie toen ik merkte dat zelfs het UWV moedeloos werd van al die werklozen WERKEN 23 meer belasting omdat je in één keer een groot bedrag ontvangt. Ook kan het afkoopbedrag in vloed hebben op je toeslagen, om dat je in dat jaar meer inkomen hebt. Op de website van de Belas tingdienst staat een module om uit te rekenen wat een hoger jaar inkomen betekent voor onder meer je zorg-, huur- en kinderop- vangtoeslag en voor het kindge bonden budget. Ook pensioengerechtigden die partnertoeslag ontvangen, moe ten goed opletten als ze voor af koop kiezen. Partnertoeslag is een toelage voor AOW'ers waarvan de partner de AO W-gerechtigde leeftijd nog niet heeft bereikt en geen of weinig inkomen heeft. Ontvang je deze toeslag en wordt de afkoopsom uitgekeerd in de maand waarin je partner de 65-ja- rige leeftijd bereikt, dan trekt de Sociale Verzekeringsbank (SVB) het bedrag van je partnertoeslag af. Sinds dit jaar is daar een oplos sing voor. Je mag de afkoopdatum uitstellen tot de eerste dag van de maand nadat je AOW ingaat. drijven. Hoofd, hart en ballen heet de show. Het zijn de tandwielen van ieders bestaan: rede, liefde en lef. En ze zijn verbonden met een soort fietsketting. Loopt het ene tandwiel vast, dan gebeurt dat met de ande re twee ook. „Ik wil duidelijk maken dat werk niet zalig makend is. Je vervult in je leven verschil lende rollen. Ook die van opvoeder, sporter of minnaar bijvoorbeeld. Waar het uitein delijk om gaat, is dat je gelukkig bent. En die dure auto draagt daar veel minder aan bij dan je misschien wel denkt." Oomen noemt zijn verhaal wel degelijk een stimulans om werk te zoeken. „Als je jezelf kunt zijn, ben je veel gelukkiger. En gelukkige mensen zijn productiever. Het past allemaal in elkaar." De kracht van zijn show vindt Oomen zelf, is dat hij zijn theorie uit de doeken doet aan de hand van zijn eigen levensverhaal. „Ik ben een simpele jongen en ik vertel het dus ook simpel. Ingewikkelde verhalen zijn er al zo veel. Ik heb talloze fouten ge maakt. De grootste is wel dat ik altijd met een zeg wat ik denk. Ook tegen bazen. Als je dat doet, kom je vaak in de problemen. Maar ik laat me niet gek maken. Je kunt op veel verschillende manieren gelukkig zijn. Ik ben blij dat ik leef." klets met de werkzoekende die naast je zit en merkt: zo moeilijk is het helemaal niet om een praatje te maken met vreemden. In tussen ga je als vanzelf ook nadenken over de vraag: 'wat wil ik nou eigenlijk met mijn loopbaan?'" Ook fijn: „Je komt niet terecht in een raar anoniem clubje wanhopige mensen. Er hangt een goede vibe." Die gedachte past precies in het straatje van André Oomen. Hij is van oorsprong biologieleraar, maar was grotendeels werk zaam in de bouw en belandde vorig jaar in de WW. „Ik heb een broertje dood aan mensen die gaan zitten huilen omdat ze te rug willen naar hun oude werk. Realiseer je: dat kan niet altijd. Ga dus een andere rol voor jezelf zoeken." Oomen werkt die gedachte uit in een thea tervoorstelling waarmee hij wil gaan optre den bij sociale diensten, opleidingen en be dat je mensen treft die in dezelfde situatie zitten als jij", vertelt Vermeer. „Solliciteren is in 2015 wel wat meer dan een paar brie ven schrijven. Je moet netwerken. Maar dat vinden veel mensen lastig. Bij ons krijg je dat op een simpele manier onder de knie. Je gaat naar zo'n bijeenkomst, raakt aan de ZATERDAG 14 MAART 2015 Ilk wil de overwaarde van mijn woning gebruiken om mijn pen sioen aan te vullen. Maar helaas staat mijn huis al meer dan twee jaar te koop. Is het mogelijk een per soonlijke lening af te sluiten tot mijn huis is verkocht? Ik ben 68 jaar. Omdat u ouder bent dan 65 jaar, is het wat lastiger een doorlopend kre diet of een persoonlijke lening te krij gen. Lenen brengt meer risico's mee voor de kredietverstrekker omdat het risico dat u overlijdt groter wordt. Sommige kredietverstrekkers verstrekken helemaal geen lening aan 65-plussers; bij anderen is de looptijd erg kort. Als u op internet zoekt op de term 'seniorenkrediet' komt u een aantal mogelijkheden tegen. 2 Ik ga binnenkort naar een ver zorgingshuis. Moet ik dan mijn woning opeten? Als u naar een verzorgings- of een verpleeghuis gaat, moet u een eigen bijdrage betalen. De hoogte van die eigen bijdrage is niet alleen geba seerd op leeftijd en inkomen, maar ook op vermogen. Elk jaar telt 8 pro cent van uw spaargeld mee als inko men. Dat geldt dus ook voor de op brengsten van de verkoop van uw wo ning. Uw eigen woning telt echter niet mee voor de berekening zolang uw partner thuis blijft wonen. Ook al leenstaanden die nog een eigen huis hebben dat te koop staat, betalen een lagere eigen bijdrage. Als het huis is verkocht, duurt het nog twee jaar voordat u de hoge eigen bijdrage moet betalen. 3 Om mijn pensioen aan te vul len, overweeg ik een kamer on der te verhuren aan een student Heeft zo'n student ook huurbescher- ming? Ik wil de huur namelijk wel kunnen opzeggen als het niet bevalt Bij hospitakamers geldt een langere proeftijd van negen maanden. Binnen die proeftijd mag u zonder opgave van reden de huur opzeggen. Wel moet u een opzegtermijn van mini maal drie maanden aanhouden. Na de proeftijd geldt de normale huurbe- scherming. Als u in een huurhuis woont, moet de student ook vertrek ken als uw huurovereenkomst wordt beëindigd. Hij heeft in dat geval dus geen aparte huurbescherming. www.debroekriem.nl www.o2-men.nl reageren? geld@depersdienst.nl André Oomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23