Viv VERDIEPING 15 „Wij zeggen gewoon: kijk scherp naar alle overheidsuitgaven. Wat overbodig is, moet je schrappen. De premier belooft nu lastenverlichting maar vertelt er niet bij hoe. Dat lijkt op twee jaar geleden, toen hij iedereen 1000 euro beloofde. De geloofwaardigheid van deze aanval is nul." baar vervoer is, een enorme leeg stand." Is het niet raar dat een Randstadpartij zich plots opwerpt voor de regio? Pechtold: „Ik herken mij niet in dat beeld. Ik woon in Wageningen, Buma in Voorburg. Onze lijsttrekker voor de senaat woont in Nijmegen, die van het CDA in Leiden. Onze partijvoor zitter komt uit Groningen, die van hun uit Utrecht!" Buma: „Was het maar zo makkelijk. Het gaat erom wat je voor die gebie den doet." Pechtold: „Zeker. En of je er dagelijks komt." Buma: „Als je mensen vraagt om alsje blieft te stemmen voor de provincie, dan is het raar om te zeggen: 'O ja, we willen de provincie opheffen', zoals D66 doet." Pechtold: „Dat vind ik nou zo jammer van het CDA. Nederland kent heel veel bestuurslagen: stadsdelen, ge meenten, regioverbanden, waterschap pen, provincies, Den Haag en dan ook nog Brussel. New York is ongeveer even groot als onze Randstad. Hier hebben we 5700 politici, daar 500. In tijden dat de overheid veel lasten bij de burger neerlegt, zou je ook de over heid zelf kleiner moeten maken." Buma: „Wat in de Randstad maar niet doordringt is dat de provincie voor veel mensen een belangrijke bestuurs laag is die hun identiteit geeft. Dat leeft heel sterk in Friesland, Limburg, Overijssel, Brabant. Ander punt dat mij stoort is dat wordt gezegd: ophef fen levert geld op. En waar gaat dat geld dan naartoe? Naar de schatkist, niet naar de provincies." Pechtold: „Daar valt over te praten." Buma: „Nee, het gaat ook om het be sef dat de provincie belangrijk werk verricht." Pechtold: „Misschien dat we het dan eens kunnen worden over de taken van de provincie. Er staat heel veel geld op hun spaarrekening, zo'n 15 miljard euro. Maar wat gebeurt er? De belasting gaat omhoog. En allemaal maken ze een reis naar China. Terwijl het zou moeten gaan over de regiona le economie, natuurbeheer, provincia le wegen. In Almelo is de jeugdwerk loosheid 18 procent! Dan zeg ik: inves teer dat geld. Dat levert veel meer op dan die procent rente op de bank." Buma: „U miskent dat provincies al veel doen. Infrastructuur, breedband. Dat bepalen ze zelf. Niet wij in Den Haag." STELLING 3: Na de verkiezingen werken we samen met het kabinet Buma: „Nee. Als oppositiepartij moet je het kabinet controleren. Ik wil de vrijheid om te blijven zeggen dat ik iets niet goed vind. En niet in septem ber al een handtekening zetten onder alle begrotingen." Pechtold: „Ik snap dat het CDA na ja ren besturen nu denkt: we gaan niet opnieuw moeizame compromissen sluiten. Als het kabinet ambitie toont kan het de rit afmaken. De belastin gen moeten op de schop en ook op het gebied van schone energie moet er veel gebeuren. Door samen te wer ken hebben we mooie dingen kunnen regelen, zoals extra geld voor onder wijs." Buma: „Voor mij is dat te weinig. Een kazerne in Assen redden, zoals Chris tenunie voor elkaar kreeg, is een krent uit een pap die ik niet wil eten. De hele koers van het kabinet is niet goed. We willen flinke lastenverlich ting, dat is niet mogelijk gebleken." Als u beiden niet de helpende hand toe steekt, valt het kabinet. Buma: „Het is onverantwoord als een kabinet hint op aftreden omdat er een nee dreigt in de Eerste Kamer. Wij gaan het per voorstel bekijken en we steunen wat we goed vinden. Zoals we steeds hebben gedaan." Pechtold: „Wat mij bezighoudt: hoe gaat Rutte verder? Als ik hem in debat bezig zie, speelt hij hoog spel. Heel hoog spel. Zoals iedereen nu een beurt krijgt... En Rutte en Samsom zeggen doodleuk: wat de uitslag ook wordt, wij blijven zitten. Dan neem je andere partijen en de kiezers niet se rieus." U waarschuwt: pas op dat u niet te veel vijanden maakt? Pechtold: „Het is meer verbazing. In rap tempo vervreemdt de premier an dere partijen van zich. Slob heeft de afgelopen tijd wel drie keer een ulti matum gesteld. Samsom doet in cam- pagnetijd weer alsof hij de tweeling broer van Roemer is, maar na de ver kiezingen ziet de PvdA de SP niet meer staan. Ik zie in die senaat straks echt partijen zeggen: wat denken jul lie zelf? Als de kiezer een signaal geeft dat het een andere richting op moet, kan je niet zomaar door gaan." Buma: „Als straks de zetelaantallen an ders zijn, dan moet de koers ook an ders. Echt anders." Pechtold: „En meer zetels is meer in vloed aan de onderhandelingstafel. Dat is doodnormaal." ZATERDAG 14 MAART 2015 'Meer zetels betekent meer invloed en Alexander Pech O /Tx >T 14 maart Alexander Pechtold Sybrand Buma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15