1 CDA-leider Sybrand Buma en D66-voorman Alexander Pech told kunnen het kabinet maken of breken. Een dubbelinterview. 14 VERDIEPING DE POLITIEKE LEIDERS „Ik heb er moeite mee dat de overheidsuitgaven elk jaar vanzelfsprekend omhoog zouden moeten. En dit kabinet besteedt echt niet iedere cent zinvol Een banenplan van 600 miljoen euro is weggegooid geld. Gebruik dat geld nou voor lastenverlichting." Mark Rulle (WD): In het zicht van de verkiezingen volgende week woensdag een serie interviews met partijleiders. Zij mochten ook zelf een vraag stellen aan een rivaal. Vandaag de laatste gesprekken van de serie. Ha, daar is de nieuwe minister van Justi tie", roept D66-lei- der Alexander Pech- told tegen CDA-lei- der Sybrand Buma. Buma: „Kijk aan, en daar is de nieuwe staatssecretaris." Gelach schalt door de gang van de justitievleugel van het Kamergebouw. Hier huist zowel D66 als het CDA. D66 is van de construc tieve oppositie, het CDA niet. Beide partijen zijn belangrijk voor het voort bestaan van dit kabinet. Al is de dee moed bij de coalitie ver weg. Premier Mark Rutte verwijt D66 'lompe en schadelijke' plannen, het CDA zou 'ra dicaliseren'. STELLING 1: D66 en CDA zijn bezui nigingsfetisj isten Pechtold: „Nee. In tijden van bezuini gingen kijken we ook naar de over heid. Eén miljard euro minder over heidsuitgaven, heb ik genoemd. Op een begroting van 260 miljard. Dat is drie keer niks. Kijk naar de inhuur van externen, voor een miljard per jaar, en laat ministers tegenvallers zelf opvangen." Buma: „De coalitie zegt dat alles tege lijk kan. De belastingen kunnen om laag, het begrotingstekort mag op lopen. Zónder de groeiende overheids uitgaven aan te pakken. Dat betwijfel ik. Het verrassende is: ze voeren oppo sitie tegen hun eigen beleid van de af gelopen twee jaar." Pechtold: „Ja!" Buma: „Eerst was het: het begrotings tekort moet naar beneden en daarom gaan de belastingen omhoog. Nu heb ben we de eerste meevallers en mag het begrotingstekort weer oplopen om de belastingen omlaag te brengen. Ik weet niet of dat logisch is. Eerst zien, dan geloven." De coalitiepartijen pakken u deze cam pagne hard aan. De PvdA plaatst adver tenties met jullie bezuinigingen. Pechtold: „Ze zijn in paniek. D66 gaat goed, CDA ook en dan komt er zo'n georganiseerde aanval. We zagen in het debat ook weer de ouwe Samsom, die rood aangelopen tekeerging. Ze du wen ons in het frame dat we willen be zuinigen als doel op zich." De coalitie vindt verder snijden onnodig. Buma: „Ik zeg: begin zuinig. Het kan allemaal nog tegenvallen als de euro weer omhoog gaat of de olieprijs. Het is toch apart dat een oppositiepartij het kabinet moet waarschuwen zui nig te zijn? Ik ben bang dat het kabi net voor de verkiezingen een ander verhaal houdt dan erna. Nu is van al les mogelijk, straks niet meer." Pechtold: „Hier (pakt WD-verkie- zingsprogramma erbijjop pagina 6: het wegwerken van het begrotingste kort heeft prioriteit." Buma: „De overheid hoort niet steeds te groeien. Er was een tijd dat de VVD dit ook vond. Ik denk trouwens dat we deze discussie beter kunnen voeren na de campagne, niet in de ge polariseerde setting zoals nu. Dan zal ook blijken dat het eigenlijk drijfzand is waar ze op bouwen." Pechtold: „Het grootste probleem is: bij de vorige verkiezingen creëerden ze een tweestrijd met elkaar als vij and. Dat doen ze nu bij ons. En straks komen ze hier weer langs voor hulp. Niet slim. Ze zijn er ook verantwoor delijk voor dat de politiek een beetje geloofwaardig blijft." STELLING 2: De problemen in krimpgebieden zijn groter dan in de steden Buma: „Als krimpgebieden dezelfde aandacht hadden gekregen als de gro te steden, dan waren de problemen nu veel minder groot. Nog steeds geldt: hoe dichter bij de grens, hoe minder geld uit Den Haag. Tussen Al- mere en Amsterdam wordt de komen de jaren zowat het halve infrabudget besteed. Kom je voorbij Amersfoort, dan moet de provincie voor de helft meebetalen." Pechtold: „De problematiek is onver gelijkbaar. De laatste twintig jaar is er heel veel nadruk gelegd op het grote- stedenbeleid. Ik was zelf de laatste mi nister met die portefeuille. Zelfben ik nog altijd betrokken bij een achter standswijk in Arnhem, Klarendal. Het gaat daar echt beter. Krimpregio's ver dienen dezelfde aanpak, met een mi nister die speciaal krimp in portefeuil le heeft. Het Franse platteland is mijn schrikbeeld. Daar zijn dorpen waar geen winkels meer zijn, geen open- 'Bent u nu werkelijk bereid om met extra bezuinigingen het economisch herstel in de knop te breken?' door Niels Klaassen en Laurens Kok foto's Evert-Jan Daniels Sybrand Buma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14