Moslimbroederschap Leider Somalische al-Shabaab flirt met Islamitische Staat 66 We leven in een tijd van soundbites en oneliners. BUITENLAND 13 langrijker en hoort als eerste rond te zijn." Yes we can, het motto van Obama in 2008, kwam pas na maanden brainstormen uit de bus van Fa- vreau. Obama's boodschap over verandering hing samen met de onwaarschijnlijkheid van zijn kan didatuur. Hij, als zwarte man. Fa- Vaak hebben die geen inhoud vreau: „Hij zei dat ook letterlijk. 'Ik verwachtte nooit zo ver te ko men. Ik wist altijd dat het een on waarschijnlijke reis zou zijn (naar het Witte Huis - red.). Maar ik ben nog nooit op een reis geweest die dat niet was'." „Eigenlijk was Bill Clinton de eer ste die het echt persoonlijk maak te. Hij vertelde over zijn jeugd, over zijn familie en vrienden. Als gouverneur van Arkansas, een beetje een blinde vlek in de VS, moet je wel iets. Hij maakt zijn ei gen ervaringen, zijn eenvoudige afkomst, deel van de campagne." Favreau bekeek ooit - op verzoek - de toespraken van de Britse pre miers Brown en Cameron. Heel af standelijk, vond hij. Wat ze vertel len bleek niet geworteld in hun le ven. „Geen verhalen uit hun jeugd, tenminste geen vertellin gen die je kunt geloven." Maar is dat voor gereserveerde Eu ropeanen niet moeilijker dan voor Amerikanen, die vaak het hart op de tong hebben? „Ja, maar ik denk dat jullie in Europa straks ook die kant uitgaan. In een tijd dat ieder een van alles deelt op Facebook en Twitter, over zichzelf, over het privéleven van anderen, móet je het wel persoonlijker maken." Favreau ging twee jaar geleden weg uit Washington. Hij vestigde zich in Californië om voor Hol lywood te gaan schrijven. Al twee jaar werkt hij aan een tv-serie over politiek Washington - maar dan op een positieve manier. Als jeblieft geen House of Cards, vol bloed en intriges, vindt hij. „De politiek wordt vaak van zijn slechtste kant getoond. Maar ik denk dat je ook kunt inspireren." Obama was daar een meester in. „Die vertelde over een 106-jarige zwarte vrouw, Ann Nixon Coo per, alsof het zijn oma was. Ze had alles meegemaakt in de 20e eeuw en stond model voor zwarte mensen." Mist hij het werken in Washing ton? „Haha, nee echt niet. Ik heb acht jaar geen privéleven gehad, moest me bij wijze van spreken soms voorstellen aan mijn eigen vriendin." Het leven in Los Ange les is relaxed. „Trouwens, je moet niet in Washington blijven als je de mooiste baan gehad hebt. Unie ke jaren kun je niet overdoen." JON FAVREAU ministerie van Binnenlandse Za ken zie afgelopen week in een te levisie-interview dat hij de ko mende weken nog meer aansla gen verwacht. Een bomaanslag die onlangs in plaatsvond het centrum van Cairo werd door geen enkele groepe ring opgeëist. Maar volgens Ash- raf Genedy is het duidelijk wie er achter zit. Genedy bezit één van de apparte ment in het gebouw waar de bom Door investeringen in de Egyptische economie krijgt het leger meer macht, stelt de 'anti-coup-alliantie' insloeg. De onderverdieping van het familiepand wordt verhuurd aan 'Etisalat', één van de grootste telecommunicatiebedrijven van Egypte. „Anders dan voorheen hebben ze het nu gemunt op multinationals en investeerders", zegt Genedy. Hij wijst beschuldigend naar de verboden Moslimbroederschap. „Ze sturen een waarschuwing naar alle deelnemers van de eco nomische top." Maar er waren de laatste tijd ook aanslagen op politiebureaus in de stad. En één van de grootste aan slagen in de reeks vond plaats bij het hooggerechtshof in het cen trum van Cairo. Bij die bomaan slag kwamen twee politieagenten om. Sinds drie jaar staat de Somali sche terreurbeweging onder lei ding van Ahmed Omar Abu Ubay- da. Die wil zich volgens anonie me bronnen binnen al-Shabaab graag aansluiten bij de terreur groep, die vooral in Syrië en Irak dood en verderf zaait. Ubayda kan op steun, maar ook weerstand rekenen binnen de ei gen gelederen, zo laat de bron we ten. Een eventueel bondgenoot schap zou voor de regio grote ge volgen hebben. IS heeft zich on derscheiden in het ronselen van jonge rekruten. Al-Shabaab heeft precies dat nodig om de strijd in Somalië en Kenia op te voeren, al dus expert Mohamed Sjeikh Mo- hamud. „Al-Shabaab heeft door de aanslui ting bij al-Qaeda meer naamsbe kendheid gekregen. Maar de situa tie voor de groep is niet verbe terd." Sterker nog, die ziet er niet goed uit voor al-Shabaab. De groep is verdreven uit de Somali sche hoofdstad Mogadishu en de strategische havenstad Kismayo. Al-Shabaab heeft vooral nog ge bied in handen in het zuiden van Somalië en kleine delen in Kenia. Bovendien wordt de terreurgroep continu aangevallen door het So malische leger en troepen van de Amerikaanse Unie. Ook met al-Qaeda gaat het niet best, meldden verschillende me dia de afgelopen tijd. De terreur groep was de onbetwiste leider van de jihad, maar lijkt dat stokje snel over te dragen aan IS. Ook het in Syrië strijdende al-Nus- rafront wil zich vermoedelijk af scheiden van de moederorganisa tie. Dat zou een grote klap zijn voor al-Qaeda, dat al verschillen de andere dochterorganisaties zag vertrekken. ZATERDAG 14 MAART 2015 affltfililllUH Jon Favreau, ex-speechschrijver van president Obama Jon Favreau werkt met Obama aan diens State of the Union-speech in 2011foto The White House Jon Favreau geeft dinsdag 17 maart een gastcollege tijdens Onzichtbaar Overtuigen van Denk Producties in het DeLaMar Theater in Amsterdam. Jon Favreau (2 juni 1981) studeer de politicologie. Hij behoorde tot de besten van zijn klas. Op de universiteit was hij onder meer voorzitter van de debatclub van Democraten. Favreau zette zich in voor sociale projecten, waaronder een pro gramma om kankerpatiënten te ondersteunen. Na zijn afstuderen werd hij in 2004 stafmedewerker van de pre sidentscampagne van John Kerry. Van 2005 tot 2013 was hij speech- schrijver van Barack Obama. De meeste toespraken waren co-pro- ducties met de president. Volgens Favreau behoren de spee ches van Robert Kennedy tot zijn voornaamste inspiratiebronnen. MOGADISHU - Experts vrezen dat na Boko Haram ook al-Shabaab zich aansluit bij Islamitische Staat (IS).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13