Poolse militairen verdacht van oorlogsmisdaden Gouden aanbieding! Economische top doelwit t«ii m Hk7 Cl 8®®i Oiai 12 BUITENLAND EX-SPEECHSCHRIJVER OBAMA v. m 0 hollands nieuwe. Acht jaar was Jon Favreau speechschrijver van senator én president Barack Obama. Terwijl hij nonchalant op zijn kauwgom kauwt, lijkt het door zijn nektatoeage alsof twee zwar te tongen de oor van sergeant Da- mian Ligocki likken. Wachtend op de rechter smoezelt hij wat met adjudant Andrzej Osiecki, een imposante man met een ge haakte neus en een kortgeknipt hanekammetje. Anders dan zijn voormalige strijdmakkers is de derde verdachte, Lukasz Bywalec, in uniform verschenen. Samen met een vierde militair ho ren de drie komende week of ze alsnog schuldig worden bevon den aan de moord in 2007 op acht burgers in het dorp Nangar Khel in Afghanistan. Tegen de Poolse militairen zijn straffen van 5 tot 12 jaar geëist. Op 16 augustus 2007 reed een Poolse patrouille van de ISAF-mis- sie op een mijn in de buurt van Nangar Khel. De commando-een heid van de verdachten moest de collega's evacueren. De militairen beschoten het dorp met mortieren en een zwaar ma chinegeweer. Een van de mortie ren raakte een gebouw waar net een bruiloft werd voorbereid. Zes Afghanen kwamen om, onder wie drie kinderen en een zwange re vrouw. De dorpelingen ontken nen dat de taliban in hun dorp ac tief was. Na een moeizaam onderzoek wer den zeven Poolse militairen in 2008 aangeklaagd voor oorlogsmis daden. De militairen zelf houden vol on schuldig te zijn, en dat het inci dent een tragische samenloop van omstandigheden was. Ze zou den uitgeput zijn geweest na een lange patrouille. Het dorp was niet het doelwit, dat waren de om ringende heuvels om de taliban af te schrikken. Ook zou het bevel dat gegeven werd, onduidelijk zijn geweest en haperde het mor- tiergeschut. Het radioverkeer zou ook nog technische problemen hebben gehad, waardoor er geen opnames zijn gemaakt. De commando's zouden tijdens een missie in Afghanistan burgers hebben gedood ilrai Apple iPhone 5s 275 MB/minuten/sms 500 MB extra hollandsnieuwe.nl/pzc Tot vreugde van het defensieappa raat werden de militairen in eer ste instantie vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Maar het hooggerechtshof gelastte dat het proces voor vier militairen op nieuw moest worden gevoerd, omdat hun verklaringen tegen strijdig zouden zijn. Zo zou Li gocki, die het machinegeweer be diende, foutief hebben verklaard dat er terug werd geschoten. Toch blijven de militairen bij hun verhaal. „We kregen het bevel om de heuvels onder vuur te nemen", zegt Osiecki. Ze zijn zo zeker van hun zaak, dat ze media toestemming hebben ge geven hun volledige namen te noemen. „Je kunt daar moeilijk een gentleman zijn", zegt Konrad Serafinski, advocaat van Bywalec. Hij vindt het een politiek proces waarin alleen lagere officieren worden vervolgd. „Als ze veroor deeld worden, wie zou zich dan nog voor het leger aanmelden?" LOS ANCELES - Politici die niets au thentieks of persoonlijks in hun verhaal kunnen leggen, hebben het niet begrepen. „Noem je speech dan liever een college", zegt Jon Favreau droogjes. Dan, met iets meer gevoel: „Je wilt de kiezer overtuigen. Toch? Er moet persoonlijke bezieling in zitten." Favreau mag het zeggen. Op zijn 23e werd Favreau speechwriter van Barack Obama, destijds nog senator. Dinsdag geeft hij in Amsterdam een gastcollege op het seminar Onzichtbaar Overtuigen. Hij noemt het zelf the art of persua sion, de kunst van het overtuigen. Favreau leerde Obama kennen in 2004. Hij werkte in het campagne team van John Kerry, toen kandi daat voor het Witte Huis, en kreeg opdracht om te vermijden dat sprekers op de Democratische Conventie (waar de nominatie plaatsvindt - red.) te veel zouden klinken als Kerry. „Aan mij, als onervaren stafmedewerker, de taak om Obama te overtuigen dat hij een passage moest schrappen uit zijn toespraak. Misschien durf den mijn collega's niet." Na zijn wat onhandig gebrachte vraag, keek Obama Favreau lang en strak aan. „Dus je wilt dat ik mijn beste zin opoffer?" David Axelrod, Obama's belangrijkste ad viseur, was gelukkig aanwezig om de spanning uit de lucht te ne men. Maar Favreau had inderdaad een punt; de zin werd geschrapt. Toen hij een jaar later werd ge vraagd in vaste dienst voor Oba ma te schrijven, herinnerde die zich het voorval niet. „Anders was ik misschien niet aangeno men", grinnikt Favreau. Obama's staf was hem niet vergeten. Acht jaar was Favreau speech schrijver van de senator, later pre sident. Die noemde hem vriend schappelijk 'Favs'. Samen schaaf den ze vaak tot in de kleine uur tjes aan een speech. Zelfs nog aan boord van Air Force One, op weg naar de uitreiking van de Nobel prijs voor de Vrede. „Die toe spraak was pas minuten voor de ceremonie in Oslo af. Hij gaf me vlak voor het podium zijn laatste aantekeningen, toen moesten die nog ingevoerd worden in het au to-cue-apparaat. Stressen dus." In zijn huis in Los Angeles vertelt de speechschrijver, nog maar 33 jaar oud, met hartstocht over zijn metier. „We leven in een tijd van soundbites en oneliners. Vaak heb ben die geen inhoud. Politici zoe ken eerst naar iets 'snappy', iets pakkends dat in het geheugen blijft steken en zetten daar pas na derhand de speech bij. Verkeerde volgorde! Het verhaal is veel be- Dit gebeurt in een periode dat Egypte buitenlandse investeer ders probeert te paaien in Sharm el-Sheikh, waar dit weekeinde een economische top plaatsvindt. Daar worden binnenlandse en buitenlandse investeringen be sproken. Aangezien het leger vol gens experts ten minste 40 pro cent van de Egyptische economie in handen heeft, kan die top al leen maar uitdraaien op meer macht voor het leger. En dus op meer onderdrukking van de Mos limbroederschap. Hany Saif al-Nasr, die de organisa tie van de economische top leidt, verwacht dat zo'n 3500 potentiële investeerders en financiële instel lingen uit minstens 120 landen zullen deelnemen aan de top. Eén van de belangrijkste projecten die besproken zullen worden, is de opening van een tweede Suezkanaal, een plan dat voor op schudding zorgt in Egypte. Hoewel de protesten tegen de mi litaire overheersing eerder klein bleven, wordt het land de laatste tijd weer geteisterd door aansla gen. En de woordvoerder van het door onze correspondent Michiel van Blommestein WARSCHAU - Polen kijkt gespannen naar een nieuw proces tegen mili tairen die tijdens een missie Af ghaanse burgers hebben gedood. Juist nu de Poolse autoriteiten meer vrijwilligers in militaire dienst wil hebben - vanwege de situatie in buurland Oekraïne - is de uitkomst van het proces belangrijk. Uniek aanbod je betaalt slechts M Passbook Irsieii, per maand! - 4" Retina display Touch ID Fingerprint 8 MP camera Bij hollandsnieuwe krijg je de iPhone 5s (t.w.v. €589,-) nu voor maar €21,- per maand. Voor het abonnement betaal je €11,-. Dus voor slechts €32,- heb je de iPhone 5s en elke maand 275 MB, minuten of sms'jes én 500 MB extra. Wil je meer internetten? Neem er dan een 1000 MB bundel bij. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar houden wij van! Bestel snel op: De verdachten, van links naar rechts, Lukasz Bywalec, Andrzej Osiecki en Damian Ligocki. foto Michiel van Blommestein nodig in speeches' door John Jas Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers. door onze correspondent Annabell van den Berghe CAÏRO - De Egyptische 'anti-coup-al- liantie', die door de inmiddels ver boden Moslimbroederschap wordt bestuurd, roept alle 'patriottische burgers' opnieuw op massaal de straat op te gaan uit protest tegen de militaire overheersing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12