Hulst van voor 1800 nauwgezet in kaart Speelkooi Othene mag blijven, maar moet om negen uur 's avonds dicht Zeeuwse tunnels zijn veiligste van Europa 32 ZEEUWS-VLAANDEREN MOESTUIN Volkstuinen winnen aan populari teit, ook onder jongeren, maar of ze blijvertjes zijn, dat is nog de vraag. Het Polderboek moet uiteindelijk een beeld geven van hoe heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen er - op perceelsniveau - voor 1800 uitzag. De drie hoofdvragen die het boek beantwoordt zijn: Welk perceel was van wie? Hoe groot was het? Wat werd erop gedaan? Vanaf 1830 zijn die gegevens bijge houden in kadasterarchieven. Maar wie wil weten hoe het vóór die tijd zat, moet aankloppen bij het gemeentearchief. En dan volgt een worsteling door meters documenten in oud-Nederlands. Onbegonnen werk voor de niet geoefende snuffelaar. Als het Polderboek af is, is dat niet meer nodig, zegt archivaris Antoine Prinsen. De stad Hulst met de 22 wijken die erbij hoor den en de 51 polders van het Huls ter Ambacht van voor 1800 zijn dan in beeld gebracht. Op de ene pagina een kaart met daarop de ge nummerde percelen, op de blad- Documenten in oud Nederlands doorploegen is nu niet meer nodig zijde ernaast een overzicht van ei genaren en gebruikers. Met de publicatie over de stad Hulst is de eerste en lastigste hor de genomen. „Voor de polders rondom de stad kunnen we ge bruik maken van een prachtige collectie everingboeken", vertelt Prinsen. „Evering is een oud woord voor waterschap. In zo'n everingboek staan kaarten en ge detailleerde gegevens over grootte en gebruik van elk perceel. Op ba sis daarvan moesten eigenaren en gebruikers belasting betalen, net als nu. Maar voor de stad Hulst be schikken we niet over zo'n everingboek." Geen kaarten met genummerde percelen dus. Wel veel archiefma teriaal, waarin de verkoop van on roerend goed minutieus is opgete kend. Dat én een kadasterkaart van 1830 vormden het vertrek punt voor een reconstructie van Hulst in de achttiende eeuw. „We wisten dat de stad verdeeld was in wijken, maar we wisten weer niet waar die precies lagen. We wisten ook niet hoe 't met de nummering van de huizen zat. Via actes van verkoop wisten we wel wie de eigenaren van de hui zen waren en wie hun buren aan oost-, west-, noord- en zuidzij den. Op die manier zijn we gaan puzzelen en zijn er nieuwe kaar ten getekend." Ja, het is een hele klus geweest, die is volbracht dankzij de Vrien den van het Hulster Archief. Zo'n vijftien van de tachtig leden heb ben wekelijks vrijwillig aan het project meegewerkt. TERNEUZEN - Voor het eerst sinds jaren heeft volkstuinvereniging Tuinderslust in Terneuzen weer een wachtlijst. Piet Kentin, be stuurslid van Tuinderslust, vertelt het met een glimlach. „We had den deze week jaarvergadering en daar is het bekend gemaakt. We hebben een wachtlijst met twin tig liefhebbers." Tuinderslust is een grote club, met 140 tuinen bij het Terneuzen- se Driewegen. Zo'n wachtlijst werk je echter niet zomaar weg. Kentin is er toch blij mee. Het doet hem deugd dat er meer be langstelling komt voor het volks tuinieren. En wat hem opvalt, ook onder 'jongeren', nou ja, derti gers en veertigers. Volgens Kentin is dat een ontwikkeling van de laatste paar jaar. Aan de moestuintjes-promotie-ac tie van Albert Heijn of het deze week begonnen EO-televisiepro- gramma Van Hollandse Bodem kan het dus niet liggen. Kentin heeft wel een idee wat de oorzaak is. Hij heeft zelf nog niet eens zo lang een volkstuin. „Als je voor het eerst sla uit je eigen volkstuin eet, dan weet je waarom je het doet. Alles is verser, gezonder en smaakt lekkerder." Niet alleen in Terneuzen mogen volkstuinen zich in meer popula riteit verheugen. Alois de Koek, De eis van een aantal omwonen den is daarmee gehonoreerd. Ze pleiten al zes jaar voor het wegha len van de speelkooi, maar daar gaat de rechter in Middelburg niet in mee. De gemeente gaat in hoger be roep. Wethouder Cees Liefting (jeugdzaken): „We zijn blij dat na een jarenlange procedure nu dui delijk is dat de speelkooi mag blij ven. Toch zijn we teleurgesteld over deze uitspraak. Omdat wij vinden dat een speelkooi open baar toegankelijk moet zijn zon der sluitingstijden. We gaan dan die bij Oostburg particulier volks tuinen verhuurt, merkt het ook. Pakweg twee, drie jaar zag hij nau welijks 'jongeren' komen. Dat is veranderd. „Ze willen niet zulke grote stukken grond huren, zestig vierkante meter", merkt Alois een verschil met zijn oudere klanten, „maar dat is ook wel begrijpelijk. Je moet er wel de tijd voor heb ben." Jan Schuitvlot, secretaris van tui niersvereniging Eigen Teelt, bena drukt dat. Volkstuinieren kost veel tijd. „Het is leuk, hoor, zo'n moestuintjes-actie, maar je moet niet denken dat het allemaal van zelf gaat." Nieuwkomers hebben wel eens dat idee, is zijn ervaring. „Die zijn vaak na één seizoen al weg. Jammer is dat." Vol lof is Schuitvlot over de van origine Turkse tuinders bij Eigen Teelt, die zo'n vijf van de vijftig perceeltjes bezetten. „Ze telen weer eens wat anders, pepers bij voorbeeld, en ze doen het heel netjes. Ze hebben het echt in hun vingers." In Sluis, bij De Klutekloppers, merkt secretaris Ad van Oorschot nog niet veel van een grotere be langstelling. „Ze staan niet in de rij", zegt hij, „en jongeren zien we heel weinig." Wat niet is, kan altijd nog ko men •V'lr'-i;* tót-V ~c ook in hoger beroep. In de tussen tijd moeten wij wel de maatrege len nemen die zijn opgelegd. Als we dat niet doen, moeten we de speelkooi weghalen. Dat willen wij niet, want het is een speel- voorziening waar heel veel inwo ners plezier van hebben." Gisteren kregen de wijkbewoners een brief van de gemeente in de bus met de vraag wie van hen de sleutel van de kooi in beheer wil nemen. In het verleden vochten omwonenden plaatsing van de kooi tot bij de Raad van State aan. Ze vreesden overlast van hangjon geren en waardedaling van hun woning. Manager technisch beheer en on derhoud Patrick Dankaart van de NV Westerscheldetunnel, straks ook verantwoordelijk voor de Sluiskiltunnel: „De tunnels vol doen ruimschoots aan de nor men. Er is werkelijk met alle situa ties rekening gehouden. Boven dien houdt de brandweer regelma tig oefeningen in een gespeciali seerd Zwitsers oefencentrum, zo dat bij een tunnelbrand adequaat kan worden opgetreden." Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (ssterneuzen) kaartte de zaak aan bij B en W van Terneu zen. Aanleiding was een tv-uit- zending van Eén Vandaag waarin werd vastgesteld dat nieuwe tun nels, die nu worden gebouwd niet brandveilig zouden zijn. Rijkswaterstaat zou desondanks sprinklerinstallaties overbodig vinden. Volgens burgemeester Jan Lonink - landelijk betrokken bij tunnelveiligheid - wordt in de brandweerwereld uiteenlopend gedacht over de veiligheidsnor men. Ook hij is ervan overtuigd dat de Zeeuwse tunnels ruim aan de veiligheidsnormen voldoen. Brandweer Nederland pleit voor een wetenschappelijk onderzoek naar de inzet van de brandweer in tunnels. De 'tunnelgemeenten' in Nederland vinden dat er een 'tunnelautoriteit' moet komen, die onder meer de veiligheid nauwlettend in het oog houdt. Vrienden van het Hulster Archief Jo de Koning en Lucien Lebbinck en archi varis Antoine Prinsen (vlnr) in de leeszaal, foto Camile Schelstraete door Peter van den Assem HULST - Het eerste deel van een se rie over het grondeigendom en -ge bruik in Hulst en omliggende pol ders is af. In het boek is een gede tailleerd overzicht van de percelen en bebouwing van de stad Hulst te vinden. Antoine Prinsen, archivaris 'Je moet er de tij d voor nemen' door Harmen van der Werf Meer nieuws zie: www.pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De speelkooi op de hoek van de Schelpenlaan en de Ja- cobsschelp in de wijk Othene in Terneuzen lijkt onderwerp van een eeuwigdurend juridisch steekspel. De rechter heeft de gemeente nu opgedragen de kooi tussen negen uur 's avonds en acht uur 's och tends af te sluiten. Wethouder is blij dat speel kooi mag blijven, maar met uitspraak rechter is juri disch steekspel niet voorbij Dieneke Klompe: „Ik kom uit het onderwijs en heb daarin jaren geoefend op het beoordelen van mensen." foto Dirk-Jan Gjeltema door Wout Bareman TERNEUZEN - In de Westerschelde- tunnel en de nieuwe Sluiskiltunnel ontbreken sprinklerinstallaties. Des ondanks wordt met name de Wes- terscheldetunnel beschouwd als één van de veiligste van Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 116