Dat rode codicil, is dat nog geldig? Geen actie Kiesraad tegen studenten die stempassen ruilen m mnmzM BINNENLAND 7 De NS heeft de concurrentie doelbewust getreiterd in een aanbestedingsprocedure. UTRECHT/DEN HAAG - Vertra gen, treiteren en vaagheden verkondigen. De NS heeft con current Veolia doelbewust voor de voeten gelopen bij de aanbesteding van het regio naal vervoer in Limburg. De grootste ov-aanbesteding uit de Nederlandse geschiedenis - met een waarde van zo'n twee miljard euro - werd vori ge maand gewonnen door NS- -dochter Abellio. Die gaat van af eind 2016 het vervoer met sprintertreinen en stad- en streekbussen exploiteren. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) haalt hard uit naar de NS in een nog geheim rapport dat deels in handen is van deze krant. De organisatie bekeek een klacht van Veolia, de vervoerder die nu nog in Limburg actief is. Veolia zegt geen schijn van kans te hebben gehad in de strijd tegen de NS en lijkt ge lijk te krijgen in het ACM-be- sluit. Uit het stuk blijkt dat de NS z'n macht heeft gebruikt om het Veolia het leven zuur te maken in de aanbestedings procedure. De NS rijdt niet alleen trei nen, maar is ook eigenaar van de stations. Concurrenten moeten daarom bij de NS of fertes vragen voor bijvoor beeld het gebruik van perso neelsruimtes en informatieba lies. Veolia vroeg ook offertes voor het plaatsen van kaartjes automaten en incheckpalen. Antwoorden kwamen wel, maar waren te vaag, te ontwij kend of te laat. Zo kreeg Veo lia pas twee dagen voor het sluiten van de aanbestedings procedure duidelijkheid over de huurprijs voor stations ruimtes. Kosten voor het ge bruik van kaartjesautomaten werden doorgegeven, met de kanttekening dat de huurprijs 'mogelijk nog verhoogd wordt' en dat er na 2019 nieu we automaten komen waar van de kosten nog onzeker zijn. Elektriciteitskosten wer den met 5 procent verhoogd zonder goede onderbouwing. Volgens de NS waren antwoor den zo laat omdat Veolia in het ene geval te vaag, en in het andere te gedetailleerd was in de offerte-aanvraag. Niet waar, concludeert de ACM. De vragen waren hel der, en Abellio kreeg op een soortgelijk verzoek binnen een week wél goede antwoor den. Dat terwijl voor dit be drijf de kosten die de NS in re kening brengt minder interes sant zijn. Het is immers een kwestie van vestzak-broekzak. Kleine spooraanbieders kla gen al jaren dat ze door de NS worden gedwarsboomd. Het ACM-rapport geeft ze muni tie in handen. Veolia laat al weten het stuk te gebruiken in een rechtszaak tegen de pro vincie Limburg over de verlo- Wij hebben alle vervoerders die bij ons aanklop ten hetzelfde behandeld ren aanbesteding. De ACM besloot gisteren het kritische stuk openbaar te ma ken, maar het zal nog even du ren voordat dat werkelijk ge beurt. De NS mag nog naar de rechter stappen om dat tegen te houden. Hoewel woordvoer der Eric Trinthamer dat niet met zoveel woorden wil beves tigen, zet de NS die stap naar de rechter vrijwel zeker. „Wij hebben alle vervoerders die bij ons aanklopten hetzelfde behandeld", stelt hij. „We zijn het dus ook niet eens met het besluit van de ACM." Volgens Trinthamer zijn con currenten helemaal niet zo af hankelijk van de NS. Pauze ruimtes kun je ook buiten het station huren. En de NS is niet de enige aanbieder van kaartautomaten en incheckpa len. Dat Veolia moeilijk doet over de prijs van een nood knop op kleine stations, is overdreven. Die knop was geen eis bij de aanbesteding, stelt hij. De ACM haalt in het rapport deze argumenten onderuit. De NS is wettelijk verplicht een 'tijdig, volledig en bin dend' bod te doen als daar om wordt gevraagd. Nu dat niet is gebeurd, is er sprake van on eerlijke concurrentie, stelt de ACM. Een boete kan de autori teit pas opleggen als er meer onderzoek is gedaan. En om dat Limburg de aanbesteding al heeft afgerond, is terug draaien niet meer mogelijk. Volgens CDA-Kamerlid Mar- tijn van Helvert, die schriftelij ke vragen aan staatssecretaris Wilma Mansveld stelt over de kwestie, is zo'n boete voor de NS bijna onvermijdelijk. ARNHEM - De Kiesraad onder neemt geen actie tegen het Arn hemse studentenproject om stem passen in te ruilen voor gebruiks voorwerpen. De raad heeft woens dag wel contact gehad met de stu denten, maar doet verder niets. De Kiesraad gaat ervan uit dat het project niet serieus is bedoeld. Drie studenten van de kunsthoge school ArtEZ in Arnhem lanceer den deze week een Facebook- groep. Op #ruiljestempas kunnen belangstellenden hun stempas voor de Provinciale Statenverkie zingen aanbieden in ruil voor nut tige zaken als een mixer of een fiets. Degene die z'n stempas aanbiedt, moet alleen nog een volmacht in vullen en tekenen. De studenten vragen met de actie aandacht voor het feit dat steeds minder jongeren gaan stemmen. Ze willen jongeren ervan overtui gen gebruik te maken van hun stemrecht. „In veel landen is dat niet zo vanzelfsprekend", zegt stu- dente Asja Keeman. Na de me dia-aandacht van woensdag heb ben honderden mensen zich bij de Facebookpagina aangesloten. Dat het hele project een grap is, ontkent Keeman. „Het is beslist geen hoax, maar serieus bedoeld", zegt ze. De Facebookgroep heeft inmiddels bijna vijfhonderd le den. „En er wordt volop geruild. We hebben het eigenlijk niet meer in de hand", aldus Keeman. Of elk ruilaanbod serieus geno men moet worden, is de vraag. „Een stempas waterschappen en stempas provincie samen voor slechts 1 Ford Mustang", luidt een bericht op de Facebookpagina. Het wil maar niet lukken met de campagnes om meer mensen zich te laten inschrijven in het donor- register: het tekort aan orgaando noren blijft. Dat blijkt uit een no ta van minister Schippers (Volks gezondheid) die gisteren werd be sproken in de Kamer. Veel men sen willen eigenlijk best, maar ne men toch niet de moeite zich te registreren. Eind vorige maand hadden 5,8 miljoen mensen zich ingeschre ven in het donorregister: ruim 3,5 miljoen mensen hebben toestem ming gegeven voor orgaandona tie. Ruim 700.000 mensen vin den dat een nabestaande daarover moet beslissen. En bijna 1,6 mil joen mensen heeft aangegeven geen organen te willen doneren. Wie nog zo'n oud geel flubberig pasje met een blauwe rand in zijn portemonnee heeft, is nog ge woon donor. Opnieuw aanmel den is niet nodig, zegt Maartje Puts van de Nederlandse Trans plantatiestichting. „Het huidige donorregister is in 1998 begon nen. Dat is het jaar waarin de eer ste mensen hun gegevens hebben ingevuld." Het informatienum mer (de kosten worden nog ver meld in guldens) achterop de do norverklaring blijkt ook nog te werken: er neemt zowaar iemand de telefoon op. Wie het oude rode donorcodicil bij zich draagt, is ook orgaando nor, zelfs als die persoon niet in het register staat. Wie zeker wil weten of hij is ingeschreven in het register, kan dat nakijken op de site donorregister.nl. Wie in logt met zijn digiD ziet of hij do nor is en wat hij wil doneren: het is mogelijk om bepaalde organen uit te sluiten van donatie. Wie iets wil veranderen aan de regis tratie kan ook op de site terecht. Wat niet iedereen weet, is dat or ganen die na uitname toch niet geschikt blijken, kunnen worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek naar transplantatie. Op de website van het donorregis ter kan daar bezwaar tegen ge maakt worden. Bijna 32.000 men sen hebben dat gedaan. Het regis ter is alleen te raadplegen door de donor zelf en door de mensen bij de Transplantatiestichting, zegt Puts. Artsen die willen weten of een persoon orgaandonor is, moe ten bellen met de stichting. „Daar zitten 24 uur per dag mensen om in het register te kijken." t GOUD, GRIJS EN ZILVER Incl. 150 belmin/sms Incl. 100MB data Hele periode korting! GRATIS VANAF GRATIS PORTABLE GSM LADER (2600 MAH) JL EMMM (H) tè kpn 0®- Tlil.1'2 rn VRIJDAG 13 MAART 2015 Ir Een trein van Arriva rijdt tussen het Friese Sneek en Stavoren. Een soortgelijk bedrijf in Lim burg, Veolia, verloor de aanbeste ding van het regionaal vervoer, foto Koen Suyk door Nadia Berkelder door Paul Bots Eric Trinthamer, NS Op de Facebookgroep #ruiljestempas worden stempassen aangeboden tegen een fiets of mixer DEN HAAG - Het zit al jaren in je portemonnee, of je bent het al een tijdje kwijt: die oude registratie in het donorregister. Ben je dan nog orgaandonor? Of moet je jezelf op nieuw aanmelden? alle netwerken Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 j ioio(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27 f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7