Waarom Rubens wel en Dirk de Witte niet Woonstichting Hulst bouwt aan Europaplein Zeeuwse bouwsector wil profiteren van uitvoering grote projecten Geplukt uit de programma s 28 ZEEUWS-VLAANDEREN COLLEGE DE MAAT GENOMEN 18 maart 2015] De Reu worstelt zich door crisis heen Maar burgemeester en wethou ders van Terneuzen wijzen haar verzoek af. Hun argument? „De heer De Witte is geboren en ge storven in Terneuzen maar hij heeft in WOi, voor zover wij kun nen opmaken uit de verhalen, geen heldendaden verricht voor Nederland of de stad Terneuzen." Van Wouwe, die bij het navorsen van haar familiehistorie stuitte op de heldendaden van 'een gewone man, de broer van mijn overgroot vader', vindt dat absurd. Want, schrijft ze in een reactie aan het college: „Wat voor heldendaden hebben andere personen, naar wie wel een straat of een laan is vernoemd voor heldendaden ver- De bouw van de woningen ver blijdt de Dullaertwijk niet alleen met jonge bewoners, maar verlost de buurt ook van een vervallen, al jaren leegstaand pand. De daken van de zes huizen zullen niet veel hoger uitkomen dan het voormali ge winkelblok. De kleur van de stenen zal niet te veel uit de toon vallen van de omringende bebou wing is na overleg met de wel standscommissie besloten. Gegadigden voor de huizen heeft de woonstichting nog niet ge zocht, maar zullen zonder moeite worden gevonden onder inge- richt voor Nederland of Terneu zen? Componist Peter van Anrooy bijvoorbeeld, de schilders Jeroen Bosch en Rubens, de Vlaamse dichter/schrijvers Guido Gezelle en Stijn Streuvels? En wat te den ken van de kastanje, de koren bloem of de magnolia. Als zelfs Dorus Rijker, een redder van schipbreukelingen, geboren in Den Helder, wel een straatnaam verdiende is het argument dat u hanteert om mijn verzoek niet in te willigen in mijn ogen tamelijk absurd." Dirk de Witte werd in 1881 gebo ren in Terneuzen. In 1914 werd hij chauffeur van de Duitse vice-con sul in Terneuzen, die hij regelma tig naar de Duitse legerleiding in het bezette België reed. De Witte ontpopte zich als een handlanger van het Belgische verzet. Onder de neus van zijn werkgever ver voerde hij in een reservewiel gro te geldbedragen voor het verzet en ondersteuning van de spoor wegstakers. In 1917 ontkwam hij aan arrestatie en daarna zette hij geen stap meer in België. schreven kandidaat-huurders. Bij Woonstichting Hulst staan mo menteel 150 senioren, 74 alleen staanden en 50 gezinnen inge schreven. „Een normale wacht lijst", volgens Valckx. Er is dan ook geen aanleiding om het be stand van zo'n 1500 huizen, alle maal in de stad Hulst, in te krim pen. Net als andere corporaties is de woonstichting wel druk bezig met het vernieuwen van de wo ningen. Zo heeft Woonstichting Hulst nieuwbouwwoningen ge bouwd in Groote Kreek en bouwt ze momenteel appartementen voor cliënten van Tragel in de nieuwe wijk Witte Brug. Oudere huizen - van voor de jaren zeven tig - worden vervangen door toe- komst- en levensloopbestendige woningen. Na (ver)nieuwbouw rond de Poorterslaan zijn nu wo ningen in en om Janseniuslaan en Oude Polderstraat aan de beurt. Zestig oudere huizen maken, fase gewijs, plaats voor 45 nieuwe. Bin nenkort is een informatiebijeen komst voor bewoners voorzien. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN CDA Wij zijn tegen afschaffing van de provincie Zeeland! Onze provin cie is een onmisbare bestuurslaag met een takenpakket en een ver bindende rol tussen landelijke overheid en gemeenten. 50PLUS 50PLUS vindt dat Zeeland een zelfstandige Provincie moet blij ven. De Provincie Zeeland mag niet opgaan in een superprovin cie. Bestuursvormen mogen wor den samengevoegd maar wel bin nen de provinciale grenzen. VVD De WD wil een onderzoek naar de mogelijkheden om de bestuur lijke slagkracht in Zeeland te ver sterken. Daarbij kan ondermeer gedacht worden aan een pilotpro- ject, waarin de Provincie en het Waterschap opgaan in een nieuw te vormen Gewest Zeeland. SGP Behoud van Zeeland als zelfstandi ge provincie door sterk in te zet ten op samenwerking met onder andere de Zeeuwse gemeenten. D66 Het bestuur van de provincie Zee land kan wat ons betreft veel be ter. Toekomstbestendige oplossin gen zijn vaak alleen te bereiken door samenwerking tussen pro vincies in Nederland al dan niet met regio's over de grens. PvdA We blijven intensief de samen werking opzoeken met omliggen de provincies en Vlaanderen om Zeeuwse kansen te verzilveren en knelpunten op te lossen. Groenlinks Om de provincie goed te laten functioneren, moeten samenwer kingsverbanden gezocht worden in de driehoek Rotterdam/ Moerdijk/Vlissingen/Terneuzen, vooral op economisch vlak. MIDDELBURG - Het 55 pagina's dik ke eindverslag van het huidige col lege van Gedeputeerde Staten ademt in alle opzichten hosanna. In een bestuursperiode (2011- 2015) die zich kenmerkte door fi nanciële en economische onzeker heid hebben 'we' het zo slecht nog niet gedaan, is de teneur. „Het meeste is gelukt." Maar al het goede ten spijt, kleeft aan Ben de Reu (PvdA) een golf van faillissementen, met Zalco en Thermphos als absolute diepte punten. George van Heukelom (SGP) staat synoniem voor een riante vertrekregeling van 160 pro vincie-ambtenaren en gebrekkig busvervoer. De inzet van Carla Schönknecht (WD) is verschrom peld tot het verdwijnen van de leeuw uit het 'bedrijfslogo' van de provincie. En schatkistbewaarder Kees van Beveren (CDA) laat een begroting na met een algemene reserve die is gekelderd van 92 miljoen euro tot 27 miljoen en die naar verwachting in 2018 diep door de afgesproken bodem (25 miljoen) zakt naar 17 miljoen. Verreweg het grootste aan deel in het eindverslag is voor economie en werkge legenheid. Terecht, gezien het directe be lang voor eigenlijk al le Zeeuwen. Ben de Reu heeft het als nieuwkomer ge lijk flink voor z'n kie zen gehad. Voor Zee land toonaangevende bedrijven als Zalco, Thermphos, Sas Glas, Neckermann en Phi lip Morris gingen dicht. Hij kon niet voorkomen dat hon derden mensen zon der baan kwamen te zitten. De Reu trok al les uit de kast voor een doorstart van Thermphos. Dat mis lukte. Met de mobili teitscentra die hij met hulp van Europe se fondsen wist te rea liseren voor ex-werk- nemers van Zalco en Thermphos, boekte De Reu meer succes. Inmiddels is respec tievelijk 70 en 80 pro cent van het perso neel aan een nieuwe baan geholpen. De NV Economische Im puls haalde de afgelo pen vier jaar onder zijn aanvoering 56 be drijven naar Zeeland, uiteindelijk goed voor 1500 arbeids plaatsen. Zijn optre den in het fusiebe- sluit Scoop-Zeeuwse Bibliotheek (een be zuinigingsslag) bracht hem evenwel een berg kritiek van de werkvloer en uit de politieke arena. Onder de PvdA-gede- puteerde werd bezui nigd op lokale uitga ven voor cultuur en sport. Maar als wieier- liefhebber liep hij zich wél het vuur uit de sloffen voor een fi nish van de Tour de France en een etappe van de Giro d'Italia. In een brandbrief aan de provin cie roept de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland bestuurders op de regionale bouwbedrijven daarin te ondersteunen. Werk dat de Zeeuwse bouw goed kan ge bruiken, zegt Eric de Ruijsscher, de Zeeuwse afdelingsvoorzitter van Bouwend Nederland. „Het gaat wel iets beter, maar de bouw heeft het nog steeds moeilijk." De grote spelers in de (wegen)bouw zitten niet in Zeeland. Regionale bouwbedrijven zijn te klein om bijvoorbeeld in te schrijven op een project als de bouw van de sluis bij Terneuzen. Toch zijn er kansen voor het midden- en klein bedrijf. De Ruijsscher: „De nieuwe Aanbe- stedingswet en de Gids Proportio naliteit bieden wel mogelijkheid om onderdelen van dat project apart aan te besteden. Op die ma nier krijgt het mkb een betere toe gang tot aanbestedingen. Kijk, zo'n sluis kunnen wij als Zeeuw se bouwers niet aan. We kunnen wel infrastructuur aanpassen of een pand slopen." Hij wil dat de provincie er bij Rijkswaterstaat en het Rijksvast goedbedrijf op aandringt de Zeeuwse bouwsector bij grote pro jecten een puntje van de taart te gunnen. Dat kan door de aanbe steding op te splitsen. Bovendien kan de provincie zelf het goede voorbeeld geven, bij voorbeeld bij de nog aan te beste den verdubbeling van de Tractaat- weg. „Het is iets meer werk, maar het kost niet veel en je stimuleert wel zo de regionale economie." Reyncke van Wouwe uit Vogelwaarde is verbaasd over afwijzing van het postume eerbetoon aan oorlogsheld Dirk de Witte, foto Camile Schelstraete door Wout Bareman VOGELWAARDE - Reyncke van Wou we uit Vogelwaarde begrijpt er niets van. Ze dacht dat haar voorva der Dirk de Witte als verzetsheld in de Eerste Wereldoorlog zonder discussie in aanmerking zou ko men voor een postuum eerbetoon in zijn geboorteplaats Terneuzen. door René Hoonhorst HULST - Woonstichting Hulst bouwt zes starterswoningen op de locatie van de voormalige Spar supermarkt aan het Europaplein. De bouw kan dit najaar, zo gauw de bestemmingsplan- en vergun ningsprocedures zijn afgerond, be ginnen. Tegen de zomer van vol gend jaar kunnen bewoners hun huizen dan betrekken, verwacht di recteur Jos Valckx. 4 v 4 4 De klus zit erop door Marcel Modde Ben de Reu (PvdA) door Frank Balkenende MIDDELBURG - De Zeeuwse bouw sector wil meeprofiteren van grote projecten die Europees moeten worden aanbesteed, zoals de bouw van de tweede zeesluis bij Terneu zen en de marinierskazerne bij Rit- them.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69