moois 1 Wolven uit Pleidooi voor een snellere afbouw van de hypotheekrenteaftrek 'Laag btw-tarief voor minder producten is slecht idee' 'We betalen veel te weinig voor zorgverlening* Al het. komt van binnenuit bin ri9n IN HET NIEUWS Dat de jaar lijkse verlaging van de hypotheek renteaftrek sneller kan, zoals Klaas Knot van DNB voorstelt, daar worden makelaars en huiseigenaren niet gelukkig van. „In 28 jaar naar een lager tarief, dat kan sneller. Stappen van een procent in plaats van een half procent, dat moet mogelijk zijn," vindt Knot. „Hij gaat daar niet over," reageert Hans André de la Porte van de Vereniging Ei gen Huis. „Dergelijke berichten stichten onrust onder kopers en banken. Buitenlandse banken die hier hypotheken willen ver kopen, vrezen sowieso de on voorspelbaarheid van Neder land op dat gebied." Roeland Kimman van makelaarsclub NVM noemt het een 'onverant woorde uitspraak'. „De woning markt is gebaat bij stabiel be leid en niet met nieuwe discus sies hierover." „Wij vinden lastenverzwaring een héél slecht idee nu de eco nomie en het consumentenver trouwen weer aantrekken", zegt Suzanne van de Graaf van Detailhandel Nederland. „Het herstel moet doorzetten en dan is het contraproductief als de btw wordt verhoogd. Dat zal de detailhandel ernstig schaden. De verhoging van de btw van 19 procent naar 21 procent in 2012 heeft een desastreuze uit werking gehad." Zij reageert daarmee op een voorstel van De Neder- landsche Bank om een aantal pro ducten uit het lage btw-tarief te halen. „Wij zijn koploper in Europa met het aantal producten in dat la ge tarief," zegt DNB-president Knot. „Daar kan best wat af." Dat belasting op arbeid tege lijk omlaag gaat, stelt Detail handel Nederland niet ge rust. „Mensen potten dat geld op of lossen er de hy potheek mee af." Als het aan De Nederland- sche Bank ligt, gaat we zelf veel meer betalen voor zorg verlening. De eigen bijdrage die huishoudens betalen aan de zorg 'is vaak minimaal', stelt DNB vast. Volgens bere keningen van DNB is 80 procent van de zorgkosten in Nederland collectief ge financierd en 20 procent particulier. Klaas Knot: „Dat is veel hoger dan in andere landen. Er moeten meer prikkels komen om de uit gaven te beheersen. Naar ons idee werkt het beter als zorgkos ten meer individueel gefinan cierd worden." Daarmee wil DNB niet meteen zeggen dat het eigen risico verder omhoog moet. Het niet meer vergoeden van bepaalde zorg of zorgmid delen is ook een optie. Zo lang daar geen concrete voorstellen voor zijn, reageert patiëntenor ganisatie NPCF niet op Knots uitspraken. e wolfis weer te rug in ons land. Het roofdier werd deze week gesignaleerd in Drenthe, maar zwerft al langer rond het Binnenhof. Daar gaat het om een bijzondere soort: de oppositiewolf. Vooral in ver kiezingstijd jaagt hij agressief. Ik moest denken aan het liedje Dodenrit van cabaretier Drs. P. over een Russische vader die een voor een zijn kinderen van de trojka gooit om aan de ach tervolgende wolven te ontko men. De kleine Pjotr gaat als eerste overboord. 'Dus onder het gezang pak ik het ventje handig beet. Daar vliegt hij uit de trojka met een griezelige kreet. De wolven hebben alle aan dacht voor die lekkernij. Nog vierentachtig werst en 0, wat zijn wij heden blij'. Onwillekeurig zie ik Mark Rut- te als vader van de VVD-fami- lie, die tot het uiterste gaat om de oppositiewolven van zich af te schudden. En het ventje dat het eerst geofferd wordt, is na tuurlijk WD-Kamerlid Mark Verheijen, wiens onzorgvuldi ge declaraties de WD besmeur den. Vervolgens moet oom Ivo eraan geloven. Hij was een ster ke bestuurder maar de scherp- Onwillekeurig zie ik Mark Rutte als vader van de WD-familie, die tot het uiterste gaat om de oppositiewolven van zich af te schudden. te is ervanaf. Hoezeer Rutte zijn politieke vrienden ook steunt, oom Ivo is een last voor de WD geworden. Hij moet weg. Een klein duwtje is vol doende. Neef Teeven, de moedige vech tersbaas van de familie, kan het niet aanzien en springt oom Ivo achterna. De wolven storten zich enthousiast op de ze vette prooi. In de Dodenrit van drs P. wordt uiteindelijk ook de vader zelf door de wol ven verslonden. Zo ver is het met premier Rut te nog niet, maar ook zijn da gen lijken geteld. Rutte was een meester in het wheelen en dealen met de oppositie, hij sluit akkoord na akkoord. Re sultaat telt, is zijn devies. Dat is ook hard nodig omdat het WD-PvdA-kabinet alleen met steun van de oppositiefracties D66, Christenunie en SGP een meerderheid haalt in de Eerste Kamer. Bij de komende verkie zingen dreigen WD en PvdA echter zoveel zetels te verlie zen dat het kabinet aan die steun niet meer voldoende heeft. PW en SP willen het ka binet zo snel mogelijk weg, Rutte is dus aangewezen op hulp van het CDA. Haast wan hopig doet de premier een be roep op CDA-leider Buma om zaken te doen, maar deze geeft geen krimp. „Ik ga niet onder handelen, de goede wetsvoor stellen zullen we steunen, de slechte niet." Buma wil eigenlijk van dit kabi net afj maar kan niet openlijk op een crisis aansturen omdat de CDA-achterban daar niet van houdt. Maar als het CDA niet meedoet, dan hebben on derhandelingen met de overige oppositiepartijen weinig zin. Waarom zou Pechtold, die door zijn zetelwinst toch al po litiek hebberig wordt, met Rut te afspraken maken als er toch geen meerderheid is? Zo wordt regeren wel erg lastig. „Ik word daar somber van", zei de rasop timist Rutte deze week in het Pauw-tv-debat. Op het Binnen hof huilden de wolven triom fantelijk. FERRY MINGELEN WOONPLAZA VRIJDAG 13 MAART 2015 D Met de lente in aantocht dromen wij al weer van lange zomeravonden op het terras of in de tuin. De hoogste tijd dus om je droomtuin te realiseren! Laat je inspireren door het exclusieve assortiment van buitenmeubelen en buitenverlichting en neem alvast een voorproefje op de zomer bij Binnenuit Buitenmeubelen. Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 21 58 38 binnenuit.nl 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5