Nederland levert Europees ticket in Ajax mag nog Kuipers moet zwijgen over bewogen duel Poleposition Timmerman en Van Dam 34 SPORT EUROPA LEAGUE Dnjepr Dnepropetrovsk maakt door de magere 1-O-zege dat tickets voor Arena hun waarde behouden. 'Die bal was moeilijker om over te schieten dan om binnen te schieten7 Dat komt door de nieuwe regels van de Europese voetbalbond Ue- fa. Vanaf komend seizoen mag een land nog met maximaal drie clubs deelnemen aan de Europa League. Enkele landen mochten voorheen vier teams inschrijven. Dat waren de landen die op de ze vende tot en met negende plaats stonden op de ranglijst, die de Ue- fa samenstelt op basis van de re sultaten over vijf recente seizoe nen in het Europese voetbal. Nederland staat in die stand op de negende plek en raakt net als Rusland (nummer zeven) en Oek raïne (nummer acht) een ticket voor de Europa League kwijt. Dit seizoen speelden Ajax, PSV, Feye- noord, FC Twente, FC Groningen en PEC Zwolle Europees, maar in de komende jaargang mogen slechts vijf Nederlandse clubs de grens over. Daardoor is het schema in de ere divisie richting het Europese voet bal deels veranderd. Het verschil wordt voelbaar in de Europa Lea gue, niet in de Champions Lea gue. Daar verandert niets: de kam pioen van Nederland gaat naar het hoofdtoernooi, de nummer twee van de eredivisie gaat naar de derde voorronde en moet twee knock-outfases doorkomen om de groepsfase te bereiken. Haakt die club in de laatste knock-out- ronde af, dan mag het verder voet ballen in de hoofdtoernooi van de Europa League. De nummer drie van de eredivi sie zal instromen in de derde voor ronde van de Europa League en moet dus twee ronden (de derde voorronde en de play-offs) overle ven om het hoofdtoernooi te be reiken. Dat is er eentje meer dan voorheen, toen de nummer drie pas aanschoof in de play-offs. Het tweede en vanaf nu laatste tic ket richting de Europa League dat in de competitie is te verdienen, wordt vergeven in de nationale play-offs. Daaraan moet nu ook de nummer vier van de eredivisie meedoen. De play-offs is de nacompetitie tussen de nummers vier, vijf, zes en zeven. Voorheen was dat nog vijf tot en met acht. De nummer acht mag dit voorjaar alleen aanschuiven, als de beker winnaar bij de eerste zeven ploe gen is geëindigd. Met FC Twente, PEC Zwolle, FC Groningen en Ex celsior als halvefïnalisten is dat scenario niet ondenkbaar. Nederland levert dus een plek in, maar daar staat wel iets tegen over. Zo is de bekerwinnaar straks verzekerd van een plek in de groepsfase van de Europa Lea gue. Dit seizoen moest PEC Zwol le als winnaar van de KNVB-be- ker eerst de play-offronde spelen, waarin Sparta Praag meteen een brug te ver bleek. De ochtend na het Europese voet balgevecht mag de scheidsrechter van zijn Uefa-bazen niets zeggen over de clash in Londen. Dat is jammer. Want de beladen achtste finalewedstrijd in de Champions League tussen de vechtmachines van José Mourinho en Laurent Blanc vraagt om een nabespre king met de leidsman. Kuipers had een pittig avondje op Stam ford Bridge en floot volgens analy tici niet zijn beste wedstrijd. Daar voor gingen iets te veel zware be slissingen als discutabel de ge schiedenis in. „Hoe frustrerend misschien ook, ik ga niks zeg gen", zegt de Tukker. „Ik mag niks zeggen en hou me aan de af spraken met de Uefa." Hij reageerde gisteren dus niet op de kritiek van Zlatan Ibrahimovic, die niet was te spreken over het KIEV - Met het nu reeds uitverko pen van de Arena hebben Ajax-fans laten blijken al hun geld op het Europese avontuur van de Amsterdamse trots te zet ten. Na het vergooien van de kam pioenskansen door het keurkorps van Frank de Boer rest feitelijk ook niet veel meer. Hun favorie ten zullen volgende week dan ech ter wel een stuk beter voor de dag moeten komen. In Kiev was Ajax gisteravond onmachtig. Dat Dn jepr Dnjepropetrovsk slechts met t-o won, maakt dat de tickets hun waarde echter wel hebben behou den. Ajax bereikte in 2003 voor het laatst de kwartfinale van een Eu ropees toernooi. Het wordt nog een flinke onderneming om dat resultaat te evenaren, laat staan te overtreffen. In Kiev werd duide lijk dat het moeilijk strijden is te gen ploegen die én fysiek sterker én behoudender zijn. De Oek raïense opponent wachtte op fout jes van de Amsterdammers of dwong die af. Ajax maakte er veel. Veel te veel. NSK Olimpiyskiy, toneel van de EK-finale in 2012, was met 10.581 toeschouwers slechts voor een ze vende gevuld. Het inspireerde bei de uitploegen - Dnjepr mag op last van de Uefa niet in eigen sta dion spelen vanwege de onrust in Oost-Óekraïne - klaarblijkelijk niet. Had het knollenveld wel wat weg van de mat die tijdens de be ginjaren van de Arena in Amster dam lag, het spel deed in niets denken aan de bloeiperiode die Ajax halverwege de jaren negen tig kende. De Amsterdammers voelden zich duidelijk gehinderd op de toen dra. Met name de linkerkant - met aanvoerder Nicolai Boilesen, Thulani Serero en Lasse Schone - kwam nauwelijks tot een goede actie. De rechterkant werd amper in het spel betrokken. Bovendien bleek andermaal dat Davy Klaas- sen weliswaar door De Boer nu als onmisbaar wordt geacht in de optreden van Kuipers. De Zweed werd tot zijn verbazing al in de 31e minuut met rood van het veld gestuurd. „Ik wist niet of ik moest huilen of dat ik moest lachen. Toen ik de rode kaart zag dacht ik: hij weet niet wat hij doet." Ibrahimovic had ook een sneer voor de spelers van Chelsea. „Voordat ik de rode kaart kreeg, kwamen alle spelers van Chelsea om mij heen staan. Ik had het ge voel dat ik omringd was door elf baby's." De rode kaart werd gisteren uit voerig betwist in de media. De Zweed in Parijse dienst kwam kei hard in maar trok op het laatst zijn rechterbeen terug om een al te harde confrontatie met Oscar te voorkomen. Ook de aan Chel sea gegeven strafschop in de ver lenging (al of niet hands van Sil- va) was voer voor discussie. Kui pers gaf ook nog eens zeven keer geel. De uiteindelijke 2-2 bracht Paris SG naar de kwartfinale. Die afloop kwam Kuipers wel goed uit. Blanc had door de rode kaart voor zijn sterspeler en de straf schop voor Chelsea meer reden tot klagen over de arbitrage maar koesterde de stunt van zijn ploeg. KIEV - Trainer Frank de Boer baalde gisteravond na de nederlaag van Ajax tegen Dnjepr Dn jepropetrovsk (1-0) voor al van het gegeven dat zijn ploeg er niet in was geslaagd te scoren. „Zelfs als je verliest met 2-1, dan heb je voor eigen pu bliek aan een zege van 1-0 voldoende", zei hij. „Het is geen goede uit gangspositie als je met een achterstand van 1-0 aan een return moet be ginnen. Stel dat zij sco ren, dan moeten we er al drie maken. Dat is niet eenvoudig tegen een ploeg die goed verde digt. Ik heb daarom een slecht gevoel over deze nederlaag. Toch moeten we in de Arena in staat zijn meerdere doelpun ten te maken." De Boer zag Thulani Se rero en Joël Veltman goe de kansen op een doel punt missen. „Dat was jammer, want ook op dit slechte veld hadden we een beter resultaat kun nen halen." „Die bal die ik miste", zei Veltman, „was moei lijker om over te schie ten dan binnen te schie ten." rol van verdedigende middenvel der, maar dat daardoor zijn offen sieve capaciteiten onbenut blij ven. Tegen Dnjepr dook Serero zo nu en dan achter de spitsen op, maar daar kon hij nauwelijks een positieve bijdrage leveren. De Zuid-Afrikaan ontbeert het aan vallende instinct dat bij Klaassen aangeboren is. Riechedly Bazoer, de revelatie van de laatste weken, kon zich Laura Timmerman was gisteren al na de ochtendronde zeker van een plaats in de eindstrijd. De speelster van de Tilburgse hoofd klasser Micone won in een aanval- spartij van lepie Poepjes. Nadat de Friezin in het late middenspel een kansrijke afwikkeling had ge mist, werd ze langzaam maar ze ker naar een nederlaag gespeeld, 's Middag won Timmerman in een fraaie stijl van Mariëlle Me ijer. Ondanks haar nederlaag in de ochtendronde haalde lepie Poepjes toch de finale. Dankzij een sterke kettingstelling won ze van Ineke Flikweert, maar pas na de nederlaag van concurrente Me ijer kon ze opgelucht ademhalen. Ineke Flikweert uit Zierikzee ein digde als vierde en laatste in haar groep. In de ochtendronde vero verde ze haar eerste en enige punt. Nadat ze tegen Mariëlle Me ijer een schijf had veroverd leek winst binnen handbereik, maar Meijer kon nog net een tegencom- binatie in de stand vlechten. In de andere groep stelde Denise van Dam 's ochtends al snel haar eerste finaleplaats veilig. Nog voor de dertigste zet had ze Anne- mieke Stunnenberg in onoverko melijke problemen gebracht. Ze won een schijf en stelde daarna in een overmachtseindspel de twee punten veilig. In de middagronde speelde Van Dam met wat moeite remise tegen Barbara Graas. Voor laatstgenoemde was dat resultaat net voldoende om Annemieke Stunnenberg uit te schakelen. door Gerard Borgman ARNHEM - Vitesse speelt vanavond tegen AZ voor zijn laatste kans op de derde plaats in de eredivisie. Dat is de laagste klassering, die rechtstreeks Europees voetbal ople vert. Vorig seizoen was ook de nummer vier van Nederland verze kerd van internationaal voetbal, maar ons land moet een plek inle veren. In tegenstelling tot voor gaande jaren moet dit jaar ook de nummer vier van de eredivisie naar de play-offs. door Henk van Schuppen LONDEN - Het is een wedstrijd om over na te praten. Maar Björn Kui pers moet zwijgen. De toparbiter mag zich niet uitlaten over Chel- sea-Paris SG, de slijtageslag die zich woensdag onder zijn leiding af speelde. door Edward Swier Frank de Boer door Daaf Kasse ZOUTELANDE - Laura Timmerman en Denise van Dam zijn gisteren in het Beach Hotel in Zoutelande groepswinnaar geworden in de hal ve finale van het NK dammen voor vrouwen. Met lepie Poepjes en Bar bara Graas plaatsten de twee jonge talenten zich voor de finale, die vandaag om 14.00 uur van start gaat. Vanmiddag om 14.00 uur beginnen de damsters aan de finale van het NK in Zou telande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34