Het leven van de Zeeuwse schilder Adriaen Coorte was een mysterie. In een nieuw boek vallen er puzzelstukjes op hun plaats. Adriaen Coorte uit IJzendijke 32 ZEELAND ZEEUWSE STILLEVENSCHILDER IN DE GOUDEN EEUW Een eenzame stillevenschilder Sinds 1950 is 'onze' Zeeuwse schilder Adriaen Coorte we reldberoemd. Coorte wordt vandaag de dag in één adem genoemd met de grote i7e-eeuwse schilders als Rembrandt, Johannes Ver meer, Jacob van Ruisdael en Carel Fabri- tius. Wereldberoemd, maar behalve dat hij een Zeeuw was wisten we tot vandaag hoegenaamd niets over het leven van stil levenschilder Adriaen Coorte. Daar komt nu verandering in. Gisteren werd in het Zeeuws Museum in Middelburg veel nieuws over de Zeeuwse kunstenaar gepresenteerd in de net van de drukpers gerolde uitgave Adriaen Coorte uit IJzendij ke. Een eenzame stillevenschilder. Wat wisten we tot nu toe over Adriaen Coorte? Eigenlijk heel weinig. Geboren rond 1665, overleden na 1707. Waar hij werd geboren, hoe hij eruit zag, waar hij leef de en werkte, of zijn familie in Zeeland leefde: er waren alleen maar vraagtekens voorradig. Wel was bekend dat Coorte een productieve kunstenaar was. Er zijn na drie eeuwen nog ruim zestig schilde rijen van hem bewaard gebleven. Het Rijksmuseum in Amsterdam en het Mau- ritshuis in Den Haag hebben Coortes in hun collectie. Ook het Zeeuws Museum in Middelburg mag zich gelukkig prij zen: ze hebben daar twee Coortes: één - een vanitasstilleven - in eigendom, en één in bruikleen. Het werk van Coorte is gedateerd tussen 1682 en 1708. Hij schil derde ondermeer schelpen, noten, perzi ken en frambozen. Van zijn asperges heeft het Rijksmuseum een speciale set servetten gemaakt. Wat wordt er voor nieuws in het boek gepresenteerd? Veel. Om te beginnen hebben de auteurs Ton de Jong en Huib J. Plankeel het com plete familienetwerk van Adriaen Coor te in beeld gebracht. Lang werd gedacht dat alle essentiële archieven in oorlogs vlammen waren opgegaan. De recente di gitalisering van veel redelijk onbekende registers en bestanden brengt opeens nieuwe gegevens aan het licht. Dat geldt zeker voor Coorte. De schrijvers hebben de pas onlangs op internet geplaatste lid- matenregisters van de hervormde kerk van IJzendijke en Sluis geraadpleegd. Daar kwamen ze tien Coortes tegen. Moet de beroemde Adriaen dan in- West-Zeeuws-Vlaanderen worden ge zocht? Inderdaad. In IJzendijke, om precies te zijn. De familie Coorte was rijk en in vloedrijk. Ze hadden in de regio polders in eigendom. Dat blijkt uit het 'register van landoverdracht'. Aan de hand daar van wordt in het boek de hele familie Coorte gereconstrueerd. Cornelis Coorte was de vader van Adriaen. Cornelis trouwde op 10 april 1657 in de Waalse Kerk van Middelburg met Petronella van Goch, dochter van een vooraanstaande jurist. Adriaen was hun tweede zoon, hij werd geboren tussen 1659 en 1664. Cor nelis Coorte had aanzien: als landeige naar en griffier van IJzendijke bewoonde hij met zijn gezin het magistraatshuis op de Markt, tegenwoordig Markt nummer 3. Daar werd Adriaen dus vrijwel zeker geboren. Zijn er tastbare herinneringen aan de Coortes in IJzendijke? De Jong en Plankeel zijn niet zo onder de indruk van IJzendijke - 'een doorsnee dorp' in een 'tamelijk troosteloos land schap'. Het is dat er in de pas gerestau reerde hervormde kerk twee graven van de familie Coorte liggen, anders zouden ze het stadje vast links laten liggen. Het familiewapen is bijzonder, met een handvormig samengesteld hennepblad. Hennep was de grondstof voor touw, voor koorden. Daarin zien we de familie naam Coorde, later Coorte: het waren henneptelers, touwvlechters en touwsla gers. Hoe kan zo'n jongetje in een uithoek van de toenmalige Republiek schilder worden? Het gezin verhuisde in 1675 naar Middel burg. Dat wil zeggen: moeder Petronella en haar zoons, vader Cornelis was overle den. De regio IJzendijke was in die jaren een onherbergzaam oord geworden, vele polders waren onder water gezet om Franse troepen buiten de deur te hou den. Petronella vond onderdak in een tuinhuisje van de patriciërswoning van haar vader aan de Gortstraat in Middel burg. Adriaen zal toen een jaar of elf ge weest zijn. Aannemelijk is dat hij met zijn moeder bij welgestelde families thuiskwam, waar schilderijen te zien wa ren. Want ja, je wordt niet zomaar schil der. Dat zie je aan zijn broers: de oudste, Jacob Michiel, maakte carrière bij de ma rine, zijn jongere broer Michiel ging in dienst bij de VOC, de Verenigde Oost-In dische Compagnie. Eerlijk gezegd: een groot verschil tus sen de twee broers en Adriaen. Valt dat te verklaren? Misschien. In het boek wordt in elk ge val een poging gedaan. In de archieven komt Adriaen nauwelijks voor. Dus wordt geprobeerd de schilderijen het ver haal te laten vertellen. Plankeel en De Jong: „Zegt zijn werk iets over zijn le ven? Coorte isoleerde de objecten in zijn schilderijen op een unieke wijze. Daar kan een geïsoleerd leven bij hebben ge hoord. De gedachte dringt zich op dat hij wellicht gehandicapt was en aan huis gebonden." Puzzel van Coort raakt compleet Het boek van Ton de Jong en Huib J. Plankeel kost 14,90 eu ro, het is te koop in de boekhandel en via jongplankeel® gmail.com Het geboorte huis van Adriaen Coorte op de Markt in IJzendijke foto Camile Schelstraete Grafsteen met familiewapen in de hervormde kerk van IJzen dijke foto Camile Schelstraete door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32