Schilder Adriaen Coorte komt uit IJzendijke Verdachte overval Goes' kantoor: Ik heb er echt veel spijt van' Serieus?! Tour-directie wil extra asfalt vlak voor de finish. Maar wie trekt de portemonnee? 44 Ik mag natuurlijk geen opdracht geven voor werk aan een weg van Rijkswaterstaat TOUR DE FRANCE 26 ZEELAND vrijdag Deze week verscheen een nu al legenda risch campagnefilm pje van PvdA Zee land. Daarin wordt lijsttrekker Ben de Reu neergezet als de ba- nenmotor van Zeeland. Hij gaat zelfs zó veel banen creëren, dat er meer mensen nodig zijn om deze banen te vervullen. En dus prikken Ben en zijn team gaatjes in condooms. Ik zal die laatste zin nog even herhalen: en dus prikken Ben en zijn team gaatjes in con dooms. Als ik het zo beschrijf, is het misschien moeilijk te ge loven dat dit een echt campag nefilmpje is. Ook ik twijfelde eerst. Ik dacht: een paar arro gante Randstedelingen heeft ge probeerd zoveel mogelijk ste reotypen over Zeeland in een filmpje te proppen. Maar nee. Op tv zag ik Ben doodleuk dit filmpje verdedi gen. Volgens De Reu (what's in a name?) moeten we het niet al te serieus nemen. Tja. Het pro bleem met politici die zeggen dat je ze niet serieus moet ne men, is natuurlijk dat het moei lijk is hen serieus te nemen. En dat lijkt me uiteindelijk toch wel belangrijk: dat je de men sen die jou vertegenwoordigen, serieus kunt nemen. Maar serieus of niet: ik ben on der de indruk van de hoeveel heid associaties die het filmpje oproept. Ik moet denken aan de grap van mijn Utrechtse vrien den toen ik naar Zeeland ver huisde: 'Zeeland, de grootste fa milie van Nederland'. Daarmee werd gesuggereerd dat het hier één grote condoomschuwe in- teeltbende is. Ik moet denken aan de Britse econoom Malthus die stelde dat geboortebeper king van arme mensen de eni ge manier is om maatschappelij ke misstanden aan te pakken. Ook verwijlen mijn gedachten bij het campagneteam dat be schroomd naar de drogisterij moest om een megapak con dooms te kopen. Aan een bon netje voor too condooms moet ik denken, dat zich nu ergens in een PvdA-ordner ligt te scha men als.een gebruikt con doom. En ik moet denken aan die ar me Ben, die dacht een amusant filmpje te maken maar nu hoon oogst en die ik nooit meer se rieus kan nemen. Hun boek is getiteld: Adriaen Coor te uit IJzendijke. Een eenzame stille venschilder. Tot nu toe stond Coor te (circa 1660-1707) bekend als een Zeeuwse schilder. Niemand wist waar hij precies was geboren en werkte. In het boek blijkt dat Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, sport): „Over de hele route van de Tour de France moeten rotondes en an dere zaken worden aangepast. Neem Rotterdam, daar moeten de renners dwars over de Coolsingel. Hier in Zeeland is het enige stuk je dat moet worden aangepast, de bocht voor de Stormvloedkering. Daar moet over een lengte van 400 meter anderhalve meter as falt naast. Dat is alles, en daar zijn we blij mee. „Er ligt nog geen offerte, dus over wat dat gaat kosten, kan ik nog niets zeggen. Dat zou ook een beetje prematuur zijn. We zitten nog in het stadium van overleg gen met Rijkswaterstaat, de weg- beheerder. Ik mag natuurlijk geen opdracht geven voor werk aan een weg van Rijkswaterstaat. Ook wie de kosten gaat betalen is nog niet duidelijk. Dat is allemaal on derdeel van de besprekingen. Er zijn ook sponsors in natura. Mis- Coorte een welgestelde en in vloedrijke familie in West- Zeeuws-Vlaanderen was. Vader Cornelis Coorte was grootgrond bezitter en griffier in IJzendijke. Zijn zoon Adriaen leefde daar tot zijn elfde, toen verhuisde hij met het gezin naar Middelburg. Veilinghuis Sotheby's biedt op woensdag 22 april een Adriaen Coorte te koop aan in New York. Het schilderij Stilleven met aard beien wordt op 800.000 tot 1,2 mil joen dollar geschat. schien zeggen die wel: dat doen wij wel even." Edwin de Feijter, woordvoerder Rijkswaterstaat „Wij zijn in gesprek met de pro vincie, dat klopt. Wij weten dat de weg niet aan de eisen van de Tour-organisatie voldoet. De vol gende vraag is: wie gaat dat beta len en wie gaat het allemaal rege len? Wat ons betreft komt de pro vincie daar als eerste voor in aan merking. Er wordt aan die weg iets gedaan dat geen structurele verbetering oplevert. Wij gaan het dus niet a priori betalen. Wij zijn er niet op tegen, wij zullen al le medewerking geven - binnen de grenzen die wij stellen - maar wij gaan het in eerste instantie niet regelen." „Als de provincie nu voortvarend te werk gaat, is het haalbaar. Want je moet genoeg tijd hebben om eventueel een verkeersplan op te stellen, als dat nodig is. Als er werk moet worden uitgevoerd, zal het ook wel verkeershinder met zich meebrengen." Michael Boogerd, ploegleider Team Roompot en oud-profwiel- renner „Ik ken die bocht wel. Drie kilo meter voor de finish lijkt me niet zo gevaarlijk. In sommige tour etappes heb je 300 meter voor de finish nog een bocht. Hoe smaller de bocht, hoe gevaar lijker. De bocht zélf is niet het pro bleem. Ernaar toe rijden wel. Je merkt dat iedereen nerveus wordt. Het peloton schuift in el kaar. Je rijdt als het ware een trechter in: je gaat van tien man breed naar drie man breed. De eer ste tien gaan er vol doorheen en daarachter gaan ze remmen. Als je achter de koplopers zit, dan moet je dus twee keer zo hard aan zetten om die achterstand weer in te halen. Dan kun je hachelijke situaties krijgen. Daarom kun je het beste van voren zitten." Hendrik Eppinga van www.tour- etappe.nl „In principe kun je zo'n stuk as falt best kort tevoren aanleggen. Een provisorische oplossing, bij voorbeeld met platen, is levensge vaarlijk. Renners letten op het laatste stuk niet meer goed op, daarvoor zijn ze te moe. Maar het tempo ligt wel vreselijk hoog." Samen met zijn plaatsgenoot Joey van O. (24) moest hij voor de rechtbank verschijnen omdat ze verdacht worden van het plegen van een overval. In de avond van de 11e september 2014 drongen ze een administratiekantoor in Goes binnen. Daar troffen ze de direc teur aan die wat spullen op een ta feltje had gelegd. H. erkende dat hij een portemonnee had gepakt en naar buiten was gegaan. Zijn maat had niets gepakt, zo zei de ze, maar hij had wel geduwd toen de directeur op hen afkwam. Officier van justitie Gunnar van der Hofstede eiste dat Van O. ver oordeeld wordt tot opname in een psychiatrisch ziekenhuis. De man heeft geestelijke problemen en ook zijn advocaat Dick Olie vindt dat deze Goesenaar gediend is met opname. Hij vroeg de rech ters om zo snel mogelijk uit spraak te doen. De rechters beslis ten dat de man per aanstaande dinsdag, vooruitlopend op de uit spraak, opgenomen kan worden. De officier vindt dat H. voor ob servatie opgenomen moet wor den in het Pieter Baan Centrum (PBC) omdat hij wil weten of de Goesenaar veroordeeld kan wor den tot een TBS met dwangverple ging. Tot nu toe weigert de man zich psychiatrisch te laten onder zoeken, wat nodig is om veroor deeld te worden tot TBS met dwangverpleging. Raadsman Al- fons Bals verzette zich tegen ge dwongen opname in het PBC. Als de rechtbank niet akkoord gaat met observatie vindt de officier dat de man toch veroordeeld moet worden tot TBS met dwang verpleging. Uitspraak 26 maart. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme VLISSINGEN - Adriaen Coorte, de wereldberoemde stillevenschilder uit de Gouden Eeuw, komt uit IJ zendijke. Dat blijkt uit het onder zoek, dat Ton de Jong en Huib J. Plankeel gisteren presenteerden in het Zeeuws Museum in Middel burg. De etappe mag door Ondine van der Vleuten en Cornelleke Blok zie pagina 32 en 33: Puzzel van Coor te raakt compleet Gedeputeerde Ben de Reu Het schilderij Stilleven met aardbeien (1704) van Coorte wordt geveild door Sotheby's. De verwachte opbrengst ligt rond de 1 miljoen dollar. MIDDELBURG - Ik heb mijn lesje wel geleerd. Ik heb zoveel ellende in de gevangenis meegemaakt. Heb er echt veel spijt van wat ik heb ge daan, zo zei gisterochtend de Goe- senaar Pol H. (25) tegen de Middel burgse rechters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26