Parijs wil geen munt over Slag bij Waterloo 44 Het zal lang ECONOMIE 15 'Productie van melk in Nederland stijgt dit jaar met 3 procent' FrieslandCampina heeft een goed jaar achter de rug, maar oorlog, terreur en ebola kosten de zuivelproducent geld. AMERSFOORT - Topman Cees 't Hart van FrieslandCampina vreest dat het Russische import verbod van Europese voedselpro ducten langer zal duren dan een jaar. „Ik zie nog geen enkele ont spanning. Ik verwacht dat de boy cot niet na een jaar ophoudt, zo als de Russen hebben aangekon digd." Het importverbod, dat op 6 augus tus vorig jaar van kracht werd, heeft FrieslandCampina in 2014 'minstens 80 miljoen euro' ge kost. Dat stelde 't Hart bij zijn laat ste presentatie van de jaarcijfers van FrieslandCampina. In juni stapt hij over naar het Deense bierconcern Carlsberg. Volgens 't Hart heeft de boycot 20 miljoen aan directe verkoop ge kost, en nog eens 60 miljoen aan indirecte kosten. „Toen de Russi sche grenzen sloten, was er in eens zo'n slordige 2,5 miljard liter melk op de wereld waar een nieu we bestemming voor moest wor den gevonden. Die sloot melk zorgde ervoor dat alle prijzen on der druk kwamen te staan." 't Hart bezocht onlangs de eigen fabriek in het Russische Stupino, die zuiveldrank maakt voor de Russische markt. Kaas, een bij de Russen geliefd product, komt Rus land niet meer in. „Rusland was een van onze groeimarkten. Dat ging erg goed. We waren net be zig om onze merkkazen in Rus land op de markt te brengen. Want je kan wel kaas verkopen, het is nóg beter wanneer je merk- kaas verkoopt. Het is geen alterna tief om kaas in Rusland te maken, want Nederlandse kaas maken we van Nederlandse melk." Het gevolg van de boycot is vol gens 't Hart dat de schappen in de Russische supermarkten steeds vaker leeg zijn en dat de modale Rus zich afvraagt of hij het einde van de maand haalt. „Voedsel is in Rusland zeker 30 procent duur der geworden." Het zal volgens de topman lange tijd duren voordat het Russische marktaandeel is terugveroverd. „Hoewel de boycot een jaar zou duren, heb ik er een hard hoofd in dat de ban op 5 augustus wordt stopgezet. En dan is de ellende nog niet voorbij: het zal lang du ren voor de koopkracht van de Russen op het oude niveau is." Ook Indonesië is voor Friesland Campina een zorgenkindje. On verwacht devalueerde de roepia begin 2014. Importproducten wer den daardoor voor de Indonesiërs onbetaalbaar. De verkoop van zui vel, daar een luxeproduct, stortte in. Ook in Nigeria had Friesland Campina het moeilijk. Boko Ha- ram zorgt daar voor problemen. „En ook de ebolacrisis heeft onze omzet geen goed gedaan, omdat de openbare markten moesten worden gesloten." In China gaat het crescendo. „Daar gaan we dit jaar met de omzet door de 1 mil jard euro heen", aldus 't Hart. duren voor de koopkracht van de Russen op het oude niveau is AMERSFOORT - Friesland Campina heeft in het laatste volle jaar voor het verdwijnen van de melkquotering (op x april, red) goede resulta ten geboekt. De omzet steeg licht naar 11,3 mil jard euro. De winst ging omhoog van 157 naar 303 miljoen euro. Door het verdwijnen van de melk quota neemt de melkpro ductie volgens Friesland Campina komend jaar met 3 procent toe. Topman Cees 't Hart wil niets weten van megabe- drijven. „De komende vijf jaar groeit het gemid delde melkveebedrijf in Nederland van 80 koeien naar 90 tot 95 koeien", verwacht hij. Om de groeiende vraag naar zuivel vanuit vooral Azië en Afrika aan te kunnen, heeft Friesland Campina de afgelopen ja ren fors geïnvesteerd: er is voor 2,5 miljard ge bouwd en gerenoveerd. Ruim 70 procent van die investering is gedaan in Nederland. Dit jaar wordt nog eens voor 600 miljoen vertim merd aan vestigingen in Borculo, Leeuwarden en in de vorig jaar afgebran de fabriek in Gerkes- klooster. Ook wordt geïn vesteerd in de fabriek in San Pedro op de Filipij- nen. Verder investeert FrieslandCampina in een joint-venture in Chi na, om ter plekke baby melkpoeder te produce ren. 't Hart: „Dat is voor ons ook een manier om risico te spreiden." BRUSSEL - Keizer Napoleon Bon aparte werd er in de pan gehakt en dat kunnen de Fransen twee honderd jaar later nog steeds niet verkroppen. Ze eisen dat de Bel gische regering afziet van een her- denkingsmunt van 2 euro met een afbeelding van het monu ment op het roemruchte slagveld bij Waterloo. De Belgische Koninklijke Munt heeft al 180.000 van de speciale munten geslagen, ter ere van het jubileum dit jaar van de Slag bij Waterloo, vlak onder Brussel. Maar de Franse regering stuurde er een woedende brief over naar de 'presi dent van Europa' Donald Tusk, waarin Parijs de zaak als 'schadelijk' bestempelt. „De Slag bij Waterloo is een gebeurte nis die tot het collectieve ge heugen be hoort", schrijven de Fransen. „Het is meer dan gewoon een militair conflict. Munten la- bool staat dat voor een deel van de Europese bevol king pijnlijk is, komt ons als schade lijk voor, ze ker in een context waarbij de regeringen van de euro zone de een heid en de sa menwerking in de monetaire unie pogen te versterken." De Belgische regering zet niet op het spel. Gisteren maakte het Belgische ministerie van Fi nanciën bekend dat de munten niet in omloop worden gebracht. Wel komt er een alternatieve munt voor verzamelaars. „Met een speciale waarde die niet voor komt in het normale betalingscir cuit, zoals 3 of 5 euro. Frankrijk kan zich hier niet tegen verzet- Napoleon werd er in de pan gehakt en dat kunnen de Fransen nog steeds niet verkroppen ten circuleren waarop een sym- de huidige relatie met Frankrijk ten, omdat het niet gaat over een munt met een normale nominale waarde", aldus een woordvoerder van Financiën. Onbekend is wat er met de 180.000 al geslagen en verpakte munten gebeurt. En of Frankrijk de kosten daarvan vergoedt. Medewerkers van de Koninklijke Munt vermoeden dat op de achter grond andere motieven een rol spelen. Ze hebben foto's verspreid uit het bezoekerscentrum in Wa terloo, waar toeristische munten van de Slag bij Waterloo te koop worden aangeboden door de Mon- naie de Paris, de Franse tegenhan ger van de Koninklijke Munt van België. VRIJDAG 13 MAART 2015 'Boycot kost zeker 80 miljoen' INTERVIEW CEES 'T HART door Wilko Voordouw FrieslandCampina-top- man Cees 't Hart ver wacht dat dit jaar de om zet in China meer dan 1 miljard euro bedraagt, foto Sander Koning/ANP Cees 't Hart topman FrieslandCampina door onze correspondent Petra Janbroers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15