Een rampcampagne plaagt premier Mark Rutte. Tijd om erbij stil te staan heeft hij niet. Zijn politieke lot hangt af van de verkiezingen volgende week. VERDIEPING 13 VRIJDAG 13 MAART 2015 trek van Opstelten en Teeven is een ernstige zaak. Maar op straat merk ik, en dat blijkt ook uit onderzoek dat we als partij doen, dat WD-kiezers bezig zijn met economie, met banen, veilig heid. Er zijn nog steeds 650.000 werk lozen, dat cijfer moet omlaag. Mensen zijn bezig met de vraag hoe ze aan werk komen, of hun zoon wel een baan krijgt, of hun kleindochter wel werk vindt." Een WD-medewerker verzuchtte anders dat hij de vrijwilligers niet de straat op kreeg in hun WD-windjack. Ze krijgen alleen maar vragen over de relletjes. „Kijk, ik erken onmiddellijk dat die mediaberichten er zijn. De vraag is: wat bepaalt bij de verkiezingen de keu ze? Mensen weten dat we bereid zijn geweest in heel moeilijke tijden heel moeilijke beslissingen te nemen, die ons veel aanhang in peilingen hebben gekost. Mensen stonden echt niet langs de kant met gladiolen." Nee, met pek en veren. „In ieder geval niet met de gladiolen. Kiezers zien nu in toenemende mate: de huizenmarkt trekt aan, het consu mentenvertrouwen trekt aan, de ex port trekt aan, het gaat beter." De vele affaires kunnen u als WD-leider toch niet vrolijk maken. „Luister: we zijn de grootste partij van het land, met 1.500 raadsleden, tig wet houders en burgemeesters. Dan moet je ook de standaard zetten op gebied van integriteit. De lezers van uw krant kunnen van een ding overtuigd zijn: voorop staat dat als er zich gevallen voordoen, dat we dan stevig oordelen. Dat doen we. Mensen verwachten dat ook van ons." Kunt u niet eens beamen dat wat er bin nen de WD gebeurt een horrorscenario is voor iedere politieke campagne „Weet je, wat ik nou belangrijk vind is dat je moet kunnen laten zien dat we de grootste zijn en dat willen we blijven. Niet voor onszelf, maar omdat we dan goede dingen kunnen doen voor het land. Kiezers verwachten dat er ruimte komt voor lastenverlichting zonder extra bezuinigen, dat doen we. Dat je IS oprolt, met liever een dode terrorist daar dan een dode onschuldi ge. Ze kunnen op ons rekenen." U verloor deze week twee bewindslieden. Heeft u Opstelten te lang de hand boven het hoofd gehouden? „Nee. Leiderschap is voor je mensen staan. En als het onvermijdelijk is dat iemand vertrekt, dan moet je als lei der ook zeggen: je moet gaan, het is voorbij. In dit geval was het overigens een gezamenlijke conclusie. Ivo was zelf ook tot dit inzicht gekomen." U staat bekend als loyaal. „Dat begrip irriteert me. Als leider moet je zakelijk in de wedstrijd zitten. Het is hier geen vriendenclub. Natuur lijk zijn er vriendschappen, ook in de politiek. Mensen moeten erop kunnen rekenen dat ik ze steun, totdat het on mogelijk is door te gaan." Was Opsteltens vertrek campagnepa niek? „Nee, het ging om het dossier zelf. Op stelten had zelf ook gezien dat er in juni vorig jaar info naar de Tweede Ka mer ging waarvan nu bleek dat het an ders lag. Daarmee was het vertrek on vermijdelijk." Naar de inhoud dan. D66 en CDA willen bezuinigen op overheidsuitgaven om las ten te verlichten, u niet. „Het is onverstandig. De overheids financiën herstellen zo snel dat we 4,5 miljard, misschien zelfs meer, voorlopen op schema. Extra bezuini gen zou het economisch herstel in de knop breken. En als je kijkt waar ze het gaan zoeken: in de groei van de overheidsuitgaven. Ja duh! Het klinkt leuk, maar het is toedekken dat je snijdt in lerarensalarissen, de politie, zorg, sociale zekerheid. Dat is niet pijnloos, dat is de meest lompe en meest schadelijke bezuiniging die je kan bedenken." U was toch de partij van het snijden in overheidsuitgaven? „Wij lopen nooit weg voor bezuini gingen als het moet. Het is nu niet no dig. We moeten deze zomer natuur lijk bepalen wat we doen met de gas winning. Zou de gaswinning verder teruggaan, dan kost dat geld. Dat moet je accepteren." Dijsselbloem zei op Prinsjesdag: elke meevaller gaat naar lastenverlichting. „Toen speelde het gas niet. Dit is an ders. De veiligheid rond gaswinning is fundamenteel. Als de winning te rug moet, dan gaat het terug. Wat er ook gebeurt. Dat vangen we op. En dan is er ook nog zat geld over om de lasten te verlichten." Wilt u wel tot 2017 vasthouden aan het nivelleren nu het economisch beter gaat? „Je maakt afspraken in een coalitie dus daar sta je voor. De ene afspraak bevalt je meer dan de ander. Dit jaar stijgt de koopkracht voor iedereen even veel. Dat is het grappige in Ne derland: je kunt afspreken te nivelle ren, in de praktijk pakt het dan toch niet zo uit." Over het herstel: de werkloosheid is nog altijd hoog. „Ik ben pas trots als die werkloos heid gaat dalen. Maar het laatste kwartaal zijn er wel ruim 40.000 ba nen bijgekomen. De werkloosheid daalt nog niet omdat veel mensen zich weer melden op de arbeids markt." Wat is eigenlijk het probleem als u geen meerderheid houdt in de Eerste Kamer? Uw kabinet valt toch niet, voorspelt u. „Nee, maar als we geen meerderheid houden in de Eerste Kamer gaat het allemaal veel trager, moeizamer, dan moeten we meer onderhandelen. Dat is niet goed voor het herstel. We zijn een moeilijke tijd doorgegaan, we zijn nu op de goede weg. We zitten in de voorste wagon van Europa, we rukken op naar het voorste stoeltje." Die meerderheid is ver weg, gezien de peilingen. Is ruzie maken met Pechtold dan wel zo slim, als u hem straks kei hard nodig heeft? „Ruzie? Ik wijs ze op een inconsisten tie in hun redenering. Dat is geen ru zie maken, dat is behulpzaam zijn." Vraag van Mark Rutte aan Alexander Pechtold (D66) en Sybrand Ruina (CDA) 'Bent u nu werkelijk bereid om met extra bezuinigingen het economisch herstel in de knop te breken?' 11 maart Diederik Samsom 12 maart Emile Roemer 13 maart Mark Rutte 14 maart Alexander Pechtold en Sybrand Buma 'Het is hier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13