44 We moeten hard optreden tegen dit kwaad, tegen de praatjes die ons te schande maken 44 De president heeft mij verzekerd dat het menens is. Vanuit hele wereld neemt de druk toe over ziekte van Poetin 10 BUITENLAND In Tanzania doet president zijn best, maar geloof in hekserij maakt het leven voor albino's weer gevaarlijker. Boze moeder schiet Demonstranten weer KreiillillWatCherS Speculeren televisie kapot straat op in stad VS r ARUSHA - Zawadi Mangidu was 22 jaar en moeder van een negen maanden oude baby toen zij door haar man en drie vrienden aan stukken werd gesneden. De vier geloofden dat haar lichaamsdelen geneeskrachtige eigenschappen hadden en voor rijkdom en geluk zouden zorgen. Mangidu was een albino, en albino's zijn vanwege sterk bijgeloof vogelvrij in Tanza nia. De vier daders kregen onlangs de doodstraf. Tanzania's president Ja- kaya Kikwete zegt de moorden op albino's niet langer te tolereren. „We moeten hard optreden tegen dit aanhoudend kwaad, tegen de valse praatjes die ons land interna tionaal te schande maken." Kort daarvoor, toen een ontvoerde albi no-baby dood werd gevonden zonder armen en benen, had de president al een officieel verbod uitgevaardigd op heksen en hekse rij. Maar in een Afrikaans land waar deze praktijken diepgeworteld zijn, is het effect nihil. Datzelfde geldt voor de buurlanden Oegan da en Kenia, waar een groot deel van de bevolking eveneens zeer christelijk is, maar waar veel men sen ook veel waarde hechten aan traditionele toverkollen en gene zers. Lichaamsdelen van albino's blij ven gewild. Voor een complete 'set' - handen, voeten, armen, be nen, neus, oren, geslachtsdelen - wordt tot 70.000 euro betaald, zegt het Rode Kruis. Ze worden per stuk verkocht of door heksen in mengseltjes verwerkt, die ver volgens grif van de hand gaan. Aangezien verkiezingen in aan tocht zijn in Tanzania, neemt het aantal politici onder de kopers toe. Met makkelijke toegang tot de staatskas tellen zij zonder blik ken of blozen grof geld neer voor mensenvlees dat in hun ogen ge garandeerd voor een verkiezings zege zorgt. President Kikwete weet dan ook maar al te goed dat hij vecht te gen de bierkaai. Toch zegt hij, als staatsman die het dient op te ne men voor alle bevolkingsgroepen, dat hij gelooft dat een goede sa- menwerking tussen overheid en burgerij het kwaad definitief kan uitroeien. Al moet hij wel toege ven dat, ondanks een afname van het aantal albinomoorden sinds 2011, het inmiddels weer terug bij af is. Niemand wordt ook echt gestraft voor het vergrijp. Een kleine 140 mensen zijn de afgelopen jaren weliswaar opgepakt, maar de meesten zijn snel weer vrijgela ten. Ook de vier mannen die on langs ter dood zijn veroordeeld voor de moord op Zawadi Mangi du zullen blijven leven, want Tan zania voert al sinds 1994 geen exe cuties meer uit. Albinisme komt in Tanzania veel vaker voor dan in andere landen (1 op de 1400 mensen, tegen 1 op de 20.000 in het Westen). Weten schappers denken dat dit vooral komt door inteelt. Ernest Kimaya, voorzitter van de Tanzania Albinism Society (TAS), vertrouwt erop dat een deze week opgericht comité, waarin alle be langhebbenden vertegenwoor digd zijn, snel met een strategie komt om het kwaad met wortel en tak uit te roeien. „De president heeft mij verzekerd dat het hem menens is." Hoewel Kimaya gezien eerdere be loften op zijn hoede is, denkt hij dat Kikwete dit keer echt tot actie zal overgaan. „Vanuit de hele we reld neemt de druk op hem toe." Met een paar welgemikte scho ten heeft een Amerikaanse vrouw een einde gemaakt aan het onophoudelijke televisiekij ken van haar kroost. Bij de zo veelste videoclip pakte Jennifer Ullery uit Illinois gefrustreerd haar geweer en schoot ze op het breedbeeldscherm. Raak, de televisie was kapot. De drie kinderen (15,11 en 6) bleven on gedeerd, maar tv-kijken zat er eventjes niet meer in. „Ze zei niets, ze liep gewoon de kamer binnen en begon op de tv te schieten", zei een politiecom- mandant. Het ging om een scherm van 127 centimeter. Demonstranten roeren zich weer in de Amerikaanse stad Ferguson (Missouri). Daar zijn demonstran ten woensdagavond (plaatselijke tijd) weer de straat op gegaan. Ve le tientallen bewoners uitten hun boosheid bij het plaatselijke poli tiebureau. Ze hingen een vlag op met de tekst: 'Racism Lives Here'. Daarmee reageerden ze op de re putatie die het plaatselijke politie korps heeft. Uit een recent rap port van het ministerie van Justi tie blijkt dat de agenten jarenlang buitensporig geweld hebben ge bruikt tegen zwarten. Eerder op de dag besloot de chef van de poli tie op te stappen. De Russische president Vladimir Poetin is op 5 maart voor het laatst in het openbaar gezien en hij annuleerde een bezoek deze week aan Kazachstan. Dat is ge noeg reden voor Kremlin- watchers te vermoeden dat Poe tin ziek is. Het is speculeren, want niemand weet wat er echt gebeurt achter de muren van het Kremlin. De Britse premier Churchill noemde Rusland ooit 'een raadsel verpakt in een myste rie'. De advocaat van de onlangs doodgeschoten oppositieleider Bo ris Nemtsov denkt dat er achter de schermen ruzie is. Mogelijk was de moord op Nemtsov een ge baar van het ene kamp aan het an dere kamp. „Ik denk dat Poetin zelf misschien oprecht verbijsterd en bang was. Want als je iemand naast de muren van het Kremlin kan doodschieten, kan het dan niet ook langs de route van de co lonne met de president?", vraagt advocaat Vadim Prochorov zich af. Kremlinwoordvoerder Dimitri Peskov zegt dat er niets aan de hand is. „Poetin heeft de hele tijd afspraken, maar niet alle afspra ken zijn openbaar." Inbreker laat lange excuusbrief achter Een 20-jarige inbreker in de Poolse stad Czluchow heeft een excuusbrief van vier kant jes achtergelaten voor de eige naar van de winkel die hij be roofde. Hij schetst daarin hoe moeilijk hij het heeft, maar het weerhield hem er niet van om er met de bescheiden inhoud van de kassa, drank en snoep vandoor te gaan. De man meld de met gezinsproblemen te worstelen. Hij vroeg de winke lier ook nog om geen aangifte te doen bij de politie. Daarop ging de middenstander echter niet in. De politie wist al snel wie de dader was. Albino's blijven vogelvrij door onze correspondent Frans van den Houdt Jakaya Kikwete, president Tanzania Ernest Kimaya, voorzitter Tanzania Albinism Society Vrouwen met albino-kinderen in de Tanzaniaanse havenstad Dar es Salaam. Veel Afrikanen geloven dat lichaams delen van albino's bijzondere magische krachten bevatten. Albino's zijn daardoor hun leven niet veilig, foto AFP CHICAGO FERGUSON MOSKOU CZLUCHOW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10