van tong Gezin Doorwerth dat werd vermist is 'op vakantie' BINNENLAND 9 Kweekvis heeft een duurzame toekomst rvh y 29,95 „Tot nu toe lukte dat alleen in het seizoen, in april en mei", zegt on derzoeker Ewout Blom. „Door de temperatuur en het licht te mani puleren lukt dat nu het hele jaar door. Dat biedt perspectieven voor commerciële kwekerijen." Tong is wel een aantrekkelijke vis om te kweken. „Waar schol mis schien twee euro per kilo op brengt, levert een kilo tong tien euro op. De vangst is beperkt door quota, dus kweektong is een gat in de markt." Over concurrentie van kweke rijen hoeven zeevissers zich voor lopig geen zorgen te maken, zegt Blom. „Nederlandse vissers mo gen per jaar 15.000 ton noordzee tong vangen. Voor zo'n hoeveel heid zouden heel veel kwekerijen nodig zijn." Ter vergelijking: kwe kerij SeaFarm levert per jaar 100 ton tarbot. WACENINCEN - Wereldwijd is meer dan de helft van de geconsumeerde vis af komstig van kwekerijen. Zo wordt in Noorwegen zalm gekweekt in kooien die in de fjorden drijven. Ook in de Middellandse Zee wordt vis in kooien ge kweekt. In Azië groeit die sector explosief. Vanwege vangstbeperkingen die worden opgelegd om te voorkomen dat de ocea nen worden leeggevist, zal de vraag naar kweek vis groeien. In Nederland is de teelt op open water beperkt tot mossel kwekerijen. Intensieve vis- teelt in kooien is belas tend voor het milieu, ver klaart Ewout Blom van Imares. „De vissen poepen in het water en kunnen met ziektes wilde vissen besmetten. Vis kweken in gesloten watersystemen is duurzamer. In Noorwegen zie je een verschuiving van kooien in zee naar aquacultuur op het land." Naast de paar tarbotkweke rijen met een gesloten zoutwatersysteem, zijn er verspreid over Nederland tientallen zoetwaterkwe kerijen waar vissen als pa ling en meerval worden geteeld. kreeg geleverd van een broederij in Frankrijk. „Ze aten niet goed en groeiden traag. Toen dacht ik: dat moet ik beter kunnen." Cruciaal is volgens hem de voe ding die de vislarven krijgen na dat ze uit het eitje zijn gekropen. „De juiste vitamines versterken het immuunsysteem en darmstel sel van de vissen." Daarom kweekt Bout in de broederij niet alleen jonge visjes, maar ook hun voer: minuscule roeipootkreeft- jes. Zwemmende voedselbomme- tjes, noemt hij die. „Daar is zo veel vraag naar van viskwekerijen in het buitenland dat we de eitjes gaan exporteren." De productie moet toe naar min stens 250 miljoen roeipootkreeftei- tjes per dag. Dat is niet alles, want ook de moederkreeftjes moeten eten. Zij krijgen een dieet van ro de algen. Die kweekt Bout ook zelf in een enorme buizenreactor. De energie voor de ledverlichting in de reactor komt van 1.000 vier kante meter zonnepanelen op het dak. De loods waarin de broederij is gevestigd, is niet aangesloten op netstroom, vertelt Bout trots. „Alles is energieneutraal. Het wa ter wordt hergebruikt, afval heb ben we amper. Zelfs de zuurstof voor de vissen maken we zelf." Er werken straks nauwelijks men sen op de broederij: met stofzui- gertjes worden de eitjes, larven en visjes automatisch 'geoogst' en in bakken naar het volgende bas sin verplaatst. Ook het voeren en schoonmaken gebeurt mecha nisch. Als de tarbotjes 150 dagen oud en een centimeter of 8 groot zijn, ver huizen ze naar de kwekerij. In de kwekerij van Bout, het naastgele gen SeaFarm, zwemmen 100.000 tarbots rond verdeeld over veertig bassins die acht verdiepingen hoog boven elkaar zijn gebouwd. Als de platvissen na anderhalf tot twee jaar zwaar genoeg zijn, wor den ze verkocht, een deel levend, een deel geslacht. Wat betreft de smaak is de ge kweekte vis niet van wilde fami lieleden te onderscheiden, verze kert Bout. Voor een kweektarbotfi- let met zeekraal kunnen vislief- hebbers binnenkort terecht in het nieuwe proeflokaal bij SeaFarm dat Bouts dochter runt. Het terras met uitzicht op de Oosterschelde is bijna af, de laadpalen voor de elektrische fietsen van bezoekers staan al klaar. Het gezin met vijf jonge kinde ren uit Doorwerth is 'op vakan tie' in Duitsland. De politie zag maandagavond na een gesprek met de ouders geen aanleiding om de familie tegen te houden. De kinderen van o tot 10 jaar maakten volgens een politie woordvoerder een 'vrolijke en gezonde indruk', dus was er geen reden om voor hen hulp verlening in te schakelen. Zondagavond begon een groot scheepse zoektocht naar het ge zin, nadat buren alarm hadden geslagen. Maandagmiddag zag de politie in het Duitse Gronau de auto van de 'vermiste' familie rijden. Vader en moeder ver klaarden toen dat ze besloten hadden op vakantie te gaan. In het huis in Doorwerth is een ravage achtergebleven. Wie dat heeft gedaan, wilde de politie niet zeggen, maar vaststaat dat er sinds zondag niemand anders in het huis is geweest. Woning corporatie Vivare heeft geen aan gifte van vernieling gedaan. Volgens de politie is er geen strafbaar feit waarvan de gezins leden worden verdacht. AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG Adviesprijs Korting U bespaart 119,95 75% 90,- Vanaf slechts lil) DPDf®1 (<D)achteraf betalen) ijr WOENSDAG 11 MAART 2015 levert 250.000 tarbotjes KÏSen WACENINCEN - Noordzeetong is een lastige vis om te kweken. Daar kan snel verandering in komen. On derzoekers van het Nederlandse in stituut voor toegepast marien eco logisch onderzoek Imares Wagenin- gen UR zijn erin geslaagd om kweektong zich het hele jaar te la ten voortplanten. ARNHEM Comfortabele 4 seizoenen dekbed met FLINKE korting! v Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen v Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed v Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend v Beschikbaar in alle maten f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9