Wolf en oehoe liever niet in de achtertuin 'Bon' voyage! Stip zet de boel tot wel OPSTAP korting! 2 Boek vóór zondag 15 maart 23:59 uur! stipreizen.nl 8 BINNENLAND VISBROEDERIJ De eerste visbroederij van Nederland opent vandaag in Kamperland. Dat biedt perspectief voor de kweek van zoutwatervis. „Vis kweken, is pionieren." „We zijn blij met de wolf in Gro ningen", zegt Matthé ten Wolde van de provincie. „Maar hij ver toont a-typisch gedrag. Hij liep maandag zelfs bijna de Action in. Als we hem verdoven, kunnen we DNA afnemen om te kijken waar hij vandaan komt. Dan kunnen we ook beslissen of we hem er gens anders loslaten. Hij is wel kom in Groningen, maar we heb ben hier relatief weinig bos." De wolfis trouwens een vrouwtje, van nog geen jaar. De bouw van het dier wijst daarop zei de Duit se wolvenkenner Christoph El- bert gisteren in Vroege Vogels TV. In Purmerend heeft een valkenier geprobeerd de oehoe met wat aas op zijn handschoen te lokken. Daar trapte de vogel niet in. De oe hoe kwam wél op het eten in de klapval af die vervolgens werd neergezet, maar durfde niet toe te happen. „We hebben er nu een extra roofvogelexpert bijgehaald", zegt Floris Roos van de gemeente. „We willen de oehoe zo snel mo gelijk vangen. Het liefst zouden we hem met rust laten, maar het is niet langer verantwoord om niets te doen." Onze relatie tot de natuur is onge makkelijk, zegt bioloog en filo soof Matthijs Schouten, verbon den aan Staatsbosbeheer en hoog leraar in Wageningen. „Dat tonen deze wolf en de oehoe duidelijk aan. Welke natuur willen we, is de vraag die we moeten stellen. Natuur die volledig door ons geor dend en bepaald is? Het is erg ge makkelijk te zeggen dat er ruimte moet zijn voor de natuur in Ne derland, maar als een wolf het land binnenwandelt, vinden we dat hij meteen weg moet." De wolf houdt ons een spiegel voor, zegt Schouten. „Hij dwingt ons om na te denken over hoe we onszelf zien en hoe we ons tot de natuur verhouden. Deze wolf wandelt een wereld binnen vol wet- en regelgeving die niet op een wolf is ingesteld. Hoe moeten we omgaan met een wolf die een schaap opeet? Dat is een erg span nend avontuur." De wolf is - net als de oehoe trou wens - een bijna mythisch dier, die de moderne mens alleen nog kent uit sprookjes en natuurfilms. „Het idee bestaat dat wolven men sen verslinden. We hebben een heel vertekend beeld van wolven. We kenden de wolf van Roodkap je en van dat liedje van Drs P, waarin iedere keer een ander kind uit het rijtuig voor de wol ven wordt gegooid. En natuurlijk moet deze wolf ook eten, ik ge loof dat een wolf wel drie dieren in de week eet, maar waarom zou ervoor geen plaats zijn?" De oehoe in Purmerend heeft in middels bijna zestig mensen aan gevallen. Maandagavond raakte Ruben Ruigendijk gewond aan zijn hoofd toen de oehoe op hem dook tijdens een rondje hardlo pen. „Ik voelde een harde tik op mijn achterhoofd", zegt hij. „Ik heb hem niet eens gezien. Er ston den uilenspotters te kijken die me waarschuwden." Een dag later blijkt het allemaal mee te vallen. „Ik heb alleen een tetanusprik ge haald." REPORTAGE KAMPERLAND - De tientallen bas sins in de loods aan de voet van Neeltje Jans zijn nu nog leeg. Straks worden hier honderddui zenden babyvisjes geweekt, zegt ondernemer Adri Bout. In Kamperland wordt vandaag de eerste kraamkamer geopend voor zoutwaterkweekvissen in Neder land. 250.000 tarbotjes moet de broederij per jaar opleveren. Die worden opgekweekt in zijn eigen kwekerij en die van Bouts concur rent Adri Cornelisse in Tholen, met wie hij de broederij samen opzette. Er komen ook bassins voor noord- zeetong en zelfs voor yellowtale kingfish, een tonijnachtige vis die populair is bij chefkoks en ge schikt lijkt om in bassins te kwe ken. De broederij in Kamperland moet de viskwekerij in Nederland naar een hoger plan tillen. Vooral de teelt van zoutwatervissen staat hier nog in de kinderschoenen. Het aantal viskwekerijen is op de vingers van één hand te tellen - mosselkwekerijen niet meegere kend. Er waren er meer, maar een rendabele viskwekerij opzetten blijkt niet zo makkelijk. Meerdere bedrijven, zoals tongkweker Solea in IJmuiden, zijn in de afgelopen jaren ten onder gegaan. In Colijnsplaat, aan de voet van de Zeelandbrug is ook proefbe drijf Zeeuwse Tong bezig met het kweken van onder meer tong. „Vis kweken, is pionieren", ver klaart Adri Bout, van huis uit zee visser en werktuigbouwkundige. „Niet alleen met de vissen, maar vooral met de techniek om het water schoon te houden en het opnieuw te laten circuleren." Hij bouwde het broedhuis omdat hij ontevreden was over de kwali teit van de jonge tarbotjes die hij Gemeenten in beroep tegen gasbesluit In Groningen gaan 21 gemeen ten in beroep bij de Raad van State tegen het gaswinningsbe- sluit van minister Henk Kamp (Economische Zaken). Dat heb ben de betrokken colleges van burgemeester en wethouders gisteren besloten. De gemeen ten stellen dat het belang van de veiligheid onvoldoende is meegewogen in het winnings- besluit. Ook vinden ze de on derbouwing van de maximale gasproductie onvoldoende. Die is dit jaar begrensd op 39,4 mil jard kubieke meter. De gemeen ten willen dat dit plafond ver der wordt verlaagd. Bouw van grote moskee gaat niet door Het moskeebestuur van El Wahda in Gouda ziet af van de bouw van een grote moskee in Gouda- Noord als vervanging van de drie huidige gebedshuizen. Vanwege de ophef in de stad wil het be stuur een islamitisch centrum bouwen voor een 'substantieel la ger aantal bezoekers' dan de 1.500 die de grote moskee zou moeten herbergen. Het Goudse college van burgemeester en wethouders heeft dat gisteren aan de gemeen teraad laten weten. Die zou van daag het besluit nemen waarin de weg al dan niet werd vrijgemaakt voor de bouw van een nieuwe, grote moskee. reizen «nl of bel met 088 - 70 70 600 door Nadia Berkelder PURMEREND - In Groningen staat een team wolvenexperts standby; klaar om de wolf die al een paar da gen in de provincie zwerft, met een verdovingsgeweer uit te scha kelen. In Purmerend is een tweede roofvogelexpert ingehuurd om de agressieve oehoe te vangen. De oehoe is voor de meeste men sen een mythisch dier. foto ANP Kraamkamer door Annemieke van Dongen Adri Bout haalt een forse tarbot uit een kweekbassin. foto Milan Rinck GRONINGEN GOUDA 'Opstelten' (open: ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur) Belangrijk: op vrijwel al onze producten is een tijdelijke korting van toepassing. Deze varieert van geen reserveringskosten (bijv. cruises met aankomst én vertrek uit Nederland) tot 10% (rondreizen, alle overige cruises, vele autovakanties etc.) Hoe hoog de korting per reis exact is, kunt u terugvinden bij de betreffende reis op onze site of op www.stipreizen.nl/actievoorwaarden. Kortingen gelden uitsluitend voor nieuwe, online boekingen, en niet op reeds bestaande boekingen. Wij behouden ons tevens het recht voor om gedurende de actieperiode kortingen aan te passen, dit is afhankelijk van o.a. het aantal beschikbare plaatsen met korting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8