Nederland stort zich op eten uit de moestuin 'Hulp Afghanistan op de tocht door corruptie' VERKIEZINGEN 18 maart 2015 6 BINNENLAND waterschapScheldestromen Al tien jaar wordt er in Rotterdam gepraat over een nieuw voetbalstadion. Vandaag volgt uitleg over weer een teleurstelling. Er is geen ontkomen aan de moes tuin. Het kweken van groente, fruit of kruiden voor eigen con sumptie was in lange tijd niet zo populair. „Die populariteit is niet het gevolg van de Albert Heijnac- tie, het is andersom: Albert Heijn heeft een goede neus voor wat in de samenleving speelt", denkt voorzitter Chris Zijdeveld van de AWN, de landelijke organisatie voor hobbytuinders. „Tien jaar ge leden hadden we volkstuincom plexen waar leegstand was", zegt hij. Een jaar of vijf geleden kwam de kentering. „Nu ken ik er geen een meer met leegstand. Er is zelfs een gebrek aan volkstuinen. met eten dat niet met gif is be werkt. Deze generatiewisseling is de AWN welkomwant het be stand volkstuinders was aardig vergrijsd. Ook deze trend herkent de Intratuinwoordvoerster: „De vraag naar ecologische en biologi sche producten stijgt. Hadden we in 2013 bijvoorbeeld vijftien biolo gische zaden in het assortiment, nu zijn dat er zeventig." Die ontwikkeling maakt Dieneke Klompe, biologische boerin in Zonnemaire en jurylid bij Van Hollandse bodem, blij. „Ik ben een boerin met een missie. Onderdeel daarvan is mensen zelf in de grond te laten wroeten en hen ge zond en liefst uit de eigen streek te laten eten." Niet alleen gezond en lekker eten, ook dat in de aarde wroeten zelf is goed voor een mens, is haar overtuiging. „Al is het maar in een vierkante meter op het balkon. Daar word je rustig van in dit vaak jachtige le ven." Net als Albert Heijn, heeft ook de EO goed aangevoeld wat in de sa menleving speelt. Van Hollandse bodem -waarin acht stellen wor den gevolgd bij het moestuinie ren- is vorig jaar al opgenomen. Er zijn heel veel wachtlijsten, met soms jarenlange wachttijden." Een woordvoerster van Intratuin Nederland bevestigt dat beeld: „Wij hebben in onze tuincentra al in 2013 een aparte afdeling 'kwe ken en oogsten' ingericht waar zo wel de professionele hobbytuin der als de volkstuinder die net be gint, terecht kan." Zijdeveld schetst het profiel van de nieuwe volkstuinder: een jon ge vrouw met gezin, die haar kin deren in contact wil brengen met waar groente vandaan komt en ROTTERDAM - Toen ze bij Feye- noord in 2005 begonnen met pra ten over een nieuwe Kuip voetbal de Jordy Clasie er nog in de C-ju- nioren. Vandaag is Clasie (23) al een tijdje de aanvoerder van het eerste elftal en geeft de club uit Rotterdam-Zuid een persconfe rentie: weer is er een Kuip-plan gesneuveld. Tot zover het zo ge koesterde 'niet lullen maar poet- sen'-imago van Feyenoord. „Het is doodzonde dat dit nu ook weer niet doorgaat. Het is slecht voor de club", zegt Ron Smit, voorzitter van de Feyenoord-sup- portersvereniging. „Het is verve lend, want Feyenoord moet mee in de vaart der volkeren. Maar óns plan maakt nu wel een nieuwe kans", stelt Erwin Eekelaar van Stichting Red De Kuip. Stadion Feijenoord (met lange ij), zoals De Kuip officieel heet, stamt uit 1937. Inmiddels voldoet het, ondanks een renovatie in „Nederlandse ontwikkelingssa menwerking zal steeds meer af hankelijk zijn van spoedige brood nodige hervormingen door de Af ghaanse regering, want ontwikke lingsgeld is enkel van nut als het goed wordt besteed", hield de be windsman zijn gastheren voor. Corruptiebestrijding staat boven aan het Haagse verlanglijstje. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan een deel van de hulp aan het Aziatische land inhouden 'als aanmoediging om tot hervor mingen te komen', verduidelijkte een woordvoerster. Koenders is in Afghanistan sa men met minister van Defensie, Jeanine Hennis. Maandag brach ten ze een bezoek aan de Neder landse militairen in de noordelij ke stad Mazar-e-Sharif. De militairen doen daar mee aan de nieuwe Navo-missie Resolute Support. scheldestromen.nl/verkiezingen De moestuintjes van Albert Heijn zijn een groot succes. foto Jeroen Jumelet/ANP door Saskia Wassenaar UTRECHT - „Moestuintje erbij?" Wie voor 15 euro boodschappen doet bij Albert Heijn, krijgt bij de kassa deze vraag. Via de super markt hebben inmiddels 44 mil joen kweekpotjes hun weg gevon den naar huishoudens. Op NP01 start morgenavond de nieuwe EO-moestuinserie Van Hollandse Bo dem. En in heel wat kerstpakketten zit dit jaar een kweekpakket voor een quiche of groentesoepje. De Kuip, gebouwd in 1937 en gemoderniseerd in 1994, voldoet niet meer aan de huidige eisen. Alle plannen voor nieuwbouw lopen vast op de kosten, foto Bram van de Biezen/ANP De Kuip: veel door Cyril Rosman KABUL - De Nederlandse ontwikke lingshulp aan Afghanistan kan in het gedrang komen als het land niet snel werk maakt van het be strijden van corruptie en het door voeren van hervormingen. Die boodschap heeft minister van Bui tenlandse Zaken Bert Koenders in de Afghaanse hoofdstad Kabul overgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6