oorlog In de Hedwigepolder ISSSK, Het is nu Wel/niet stemmen ZEEUWS-VLAANDEREN 29 in Koolstraat beaamt hij. Zelf stapte Marten net uit de bus uit Goes. „Het is met de nieuwe dienstregeling wel veel drukker geworden. Ik stond pal naast de chauffeur." Dagelijks vernieuwt Marten zijn site met nieuws over de verkie zingscampagnes en elke dag een 'Babbelaar': een feit of weetje over het provinciebestuur, fraai weer gegeven in een plaatje. Dinsdag @ZeeuwseStaten Mar 10 Hoe zit het met de Zeeuwse declaraties? Inzicht in de declaraties en inkom sten van de provinciebestuurders. @ZeeuwseStaten Mar 9 Factsheet: Christenunie Zeeland, nu 2 Statenzetels en het jongste Statenlid van Nederland. #vandepartij @ZeeuwseStaten Mar 5 Factsheet: D66 Zeeland. Nu twee zetels, maar na de verkiezingen over het inkomen van het provin ciebestuur, bijvoorbeeld. Of over het aantal blanco stemmen in Zee land, de provinciale opcenten mo- torrij tuigenbelasting, partij stand punten over kernenergie of welke partij de jongste kandidatenlijst heeft. Marten haalt zijn informatie van websites als die van de Kiesraad en uit de Zeeuwse Bibliotheek. fciuifcfcer misschien verdubbeld. #vandepartij @ZeeuwseStaten Mar 3 Zeeuwen stemmen het minst vaak blanco van heel Nederland. #PS20i5 „Die hebben gigantisch veel in hun magazijnen liggen. Over de geschiedenis van de Provinciale Staten, over de reglementen..." Marten brengt die zaken in korte, hapklare berichten op internet voor het voetlicht. „Ik ben er elke dag mee bezig, sinds februari. Ik weet nog niet hoelang ik er nog mee door ga. In elk geval tot de verkiezingen." @ZeeuwseStaten Feb 26 De Zeeuwse partijen schrijven in totaal 372.107 tekens aan verkie zingsprogramma. CDA schrijft de langste. #PS2015 @ZeeuwseStaten Feb 23 De baten en lasten van provincie Zeeland zijn 315 miljoen euro. Wat doet de provincie daarmee? #babbelaar #PSZeeland Op school vinden de meesten van zijn klasgenoten van het Calvijn College in Goes zijn activiteiten rond de verkiezingen wel interes sant, denkt Marten. „Ik probeer mensen over te halen te gaan stemmen." Zelf woont hij af en toe Statenver gaderingen bij, „als ik tijd en gele genheid heb." Laatst bezocht hij ook het Groningse provinciebe stuur, bijeen in extra vergadering over de aardbevingen door de gas winning. „We waren daar op va kantie, we hebben maar van de ge legenheid gebruik gemaakt", lacht hij. Jonge gezichten op de publieke tri bune vallen uiteraard op. Maar be naderd voor een baantje bij een partij is hij nog niet. „Zou ik ook niet doen. Later misschien. Ik wil eerst uitmaken wat ik na de exa mens volgend jaar wil doen: be stuurskunde, politicologie, of iets anders? Voorlopig heb ik genoeg aan school, vrienden en hobby's." Romeo Baghwandin (55 jaar) Kruiningen Ja, en ik weet al op wie. Alleen voor het waterschap weet ik het nog niet. Er moet echt wat aan de recessie ge beuren. Er komen te veel mensen van buiten hier naar toe. Vietname- zen, Oost-Europeanen. Ik heb altijd in de mosselsector gewerkt, maar voor ons blijft er zo geen werk over. Ja, dat is wel goed. Ik heb geen kla gen over de provincie. Ik woon al veertig jaar in Zeeland en heb het hier prima naar mijn zin. CAMPAGNE-AGENDA Sinds er sprake is van het onder water zetten van de Hertogin Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaan- deren trokken eigenaar en pach ters gezamenlijk op. 'Ontpolde- ren nee', klonk het jaren en jaren. Maar vanaf heden scheiden de we gen zich. De Hertogin Hedwigepolder is voor eigenaar Gery De Cloedt niet zo maar een stuk grond. Hij is zo verknocht aan de 300 hecta re dat hij erbij betrokken wil blij ven. Ook al heeft de Raad van Sta te alle bezwaren tegen ontpolde ring verworpen. Het is voor De Cloedt tijd om in te zetten op Plan B. Als de polder toch onder water moet, dan wil hij dat zelf doen. En staat het on der water, dan wil hij het getijden- natuurgebied zelf beheren. Om Plan B uit te voeren, moeten de gronden pachtvrij zijn. Want De Cloedt moet niet alleen kunnen aantonen dat hij bereid is te ont- polderen, maar ook dat hij daar toe in staat is. De Cloedt heeft ge probeerd een akkoord te sluiten met de pachters, maar dat is niet gelukt. Hij heeft hen daarom voor de rechter gesleept. Wij kunnen het ons niet veroorlo ven om tot het bittere eind te blij ven strijden De pachters zien niets in Plan B. Een aantal heeft al een overeen komst gesloten met de Staat voor vervangende landbouwgrond. Ze krijgen dat op voorwaarde dat de polder wordt onteigend. Als De Cloedt zijn Plan B uitvoert en ei genaar blijft, lopen de pachters hun nieuwe toekomst op een an der stuk grond mis. „De Cloedt wil tot het bittere einde strijden om onteigening te voorkomen", zei pachter Joris Baecke tegen de rechter. „Maar dat kunnen wij ons niet permitteren. De Staat der Nederlanden heeft oog voor de rechten en de belangen van ons als pachters." Uitspraak 24 april. HULST - De gemeente Hulst plaatst op steeds meer locaties ma- trixborden. In april komen er bor den in de Koolstraat. Op de matrixborden is te zien hoe hard een automobilist rijdt, in de hoop dat hardrijders hun snelheid matigen. In oktober ko men er snelheidsborden in de Mo- zartstraat in de componisten- buurt. De wijkraad Hulst-Zuid hoopt dat ook in de Livingstone- straat in de Groote Kreek matrix borden komen. De wijk- en dorps raden zouden graag meer inzicht krijgen in de resultaten van de snelheidscontroles. Hulst staat daar niet onwelwillend tegenover. WOENSDAG 11 MAART 2015 Marten van der Maas: „Bijzonder weinig mensen weten dat er zoiets als een provinciebestuur bestaat." foto Ruben Oreel zeeuwsestaten.weebly.com NAAM: WOONPLAATS: GAAT U STEMMEN? WAAROM GAAT U STEMMEN? VINDT U HET BELANGRIJK DAT ER EEN PROVINCIAAL BESTUUR IS? Staatssecretaris Van Rijn (PvdA) is vandaag te gast in Middelburg bij een politiek café in Grandcafé Wil lem aan de Oranjelaan 17 in Mid delburg. De inloop is om 19.30 uur. Minister Henk Kamp (WD) rijdt vandaag samen met het bedrijfsle ven en partijgenoten door de Ka naalzone. Alexander Rinnooij Kan - lijsttrek ker voor D66 in de Eerste Kamer - praat in de Zeeuwse Bibliotheek om 16.30 uur over 'Kennis als mo tor voor de economie'. PZC, Omroep Zeeland en Scoop houden maandag 16 maart een lijsttrekkersdebat. Aanmelden: statendebat@zeeuwsebibliotheek. nl door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het is oorlog in de Hedwigepolder. Na jarenlang sa men te hebben gestreden tegen ontpoldering, heeft eigenaar Gery De Cloedt zijn pachters dinsdag voor de rechtbank in Middelburg gedaagd. Joris Baecke, pachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67