Natuur vaart wel bij het versterken van dijken Radarscholen trekken Weekmarkt Zierikzee moet eer minuut lang aan de bel laten aan Siermarkt Amsterdam SCHOUWEN-DUIVELAND 31 „Bij de dijkversterking zijn alle maal kleine snippertjes schorren en slikken verdwenen", vertelt dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Zeeuwse Eilanden. „En natuurherstel is standaard ge worden bij dit soort projecten." Daarom is gekozen om te investe ren in drie projecten: herstel Kou dekerkse inlaag (bij de Plompe To ren), pachtvrij maken van de Wes- terschouwense inlaag (bij Westen- schouwen) en een deel van het geld is gestoken in het Ramme- gors op Sint Philipsland waar het getij is teruggekeerd en in de nieu we natuur bij Zierikzee. In totaal is ruim vijf ton in de natuurher- stelprojecten gestoken. „Door onderlinge budgetten te bundelen kan je net iets meer doen", zegt Carla Schönknecht, gedeputeerde. „We zijn trots op het resultaat en hoe het tot stand is gekomen." De Koudekerkse inlaag, aan weers zijden van de Plompe Toren bij Burghsluis, heeft van oorsprong een greppelstructuur maar de greppels slibden langzaam dicht. Nu is de greppelstructuur weer hersteld. „En we hebben stuwen en dammen aangelegd en het wa terpeil is opgezet", zegt Poppel aars. De inlagen kenmerken zich door de zoutminnende bloemen en planten. Die krijgen door de hogere waterstand meer kans en vergrassing wordt daardoor tegen gegaan. Goed voor de kale grond broeders als de tureluur en ook de Noordse woelmuis is een beest- Bij de versterking van de dijk zijn kleine snippertjes schorren en slikken verdwenen je dat het uitstekend naar de zin heeft in dergelijke gebieden. De Westerschouwense inlaag moet nog worden hersteld tot na tuurgebied. Natuurmonumenten gaat het beheer doen. „We hebben in totaal too hectare in erfpacht gekregen van het Wa terschap. Niet alleen de Wester schouwense inlaag, maar ook de Koudekerkse inlaag", zegt René Wink van Natuurmonumenten. „We gaan in de Westerschou wense inlaag ongeveer hetzelfde doen als in de Koudekerkse in laag. We gaan slootjes opschonen, duikers en stuwtjes plaatsen en ei landjes maken voor de Noordse woelmuis." Het is de bedoeling het gebied te laten begrazen door koeien. Dit najaar hoopt Natuur monumenten te beginnen en dan is het volgend voorjaar klaar. Coördinator nodig voor MS-collecte Het Nationaal MS Fonds zoekt een coördinator voor Noordgouwe ten behoeve van de collecte in novem ber. De coördinator ver spreidt de collectebussen en deelt de wijken in. Informatie: 010-5919839, pamela@nationaalmsfonds.nl of via www.nationaalmsfonds.nl SEROOSKERKE Wolatelier geeft workshop breien Wolatelier The Dutch Cotta ge, Ridderweg 4 in Seroos- kerke (S), geeft vandaag een workshop. De deelnemers breien een sjaal die lijkt op elfenbank jes met in kleur verlopende wol. De workshop duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Kos ten 20.00 p.p. inclusief ma terialen, koffie/thee. Meer informatie op www.thedutchcottage.nl Voorstelling 'Nora' uitgesteld Theatergroep Zierik heeft de voorstellingsreeks van de toneelproductie Nora van Henrik Ibsen tot nader or der uitgesteld. Dat gebeurt wegens ziekte van een van de hoofdrolspelers. Het stuk zou zaterdag 14 maart in pre mière gaan. Theatergroep Zierik hoopt de voorstelling in het voorjaar van 2016 te kunnen hernemen. ZIERIKZEE - Zeven protestants chris telijke basisscholen binnen de koe pel Radar op Schouwen-Duiveland doen donderdag mee met de lande lijke actie van het Liliane Fonds. Zij zullen één minuut lang aan de bel trekken of op andere wijze herrie maken om aandacht te vra gen voor leeftijdsgenootjes met een handicap in ontwikkelingslan den die niet naar school kunnen. Wereldwijd zien 23 miljoen kinde ren met een handicap nooit een klaslokaal van binnen. Zij kunnen er niet in, of worden geweigerd. Ook schamen ouders zich soms voor hun kind of heb ben geen geld voor de school. Vorig jaar konden ruim 42.000 kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden met hulp van het Liliane Fonds naar school, dagopvang of een training volgen. Met de actie 'Wij trekken aan de bel' zullen kinderen op veel basis scholen in het land met alle moge lijke toeters en bellen één minuut herrie maken op het schoolplein om aandacht te vragen voor het goede doel. In deze regio doen Radarscholen in Brouwershaven, Burgh-Haam- stede, Kerkwerve, Scharendijke, Zierikzee en Zonnemaire donder dag mee aan deze actie. De weekmarkt van Zierikzee be hoort tot de drie beste kleine markten (maximaal dertig koop lieden), maar werd geen winnaar. De derde genomineerde in deze categorie was de Ouddorpse markt. Dat is dinsdag bekendge maakt op de slotdag van het CVAH-congres in Almelo. Deze Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel (CVAH) kiest jaar lijks de beste markten. Bij de mid delgrote markten (tot vijftig on dernemers) won de Haarlemse weekmarkt. De zaterdagmarkt van Gouda was de beste onder de markten van meer dan vijftig on dernemers. De jury heeft de mark ten twee keer bezocht. Daarbij werd gelet op basisinfrastructuur, inrichting, wisselwerking met de omgeving, afstemming op de con- De Zierikzeese markt be hoort tot de beste. Maar nummer één werd gisteren de Amsterdamse Siermarkt sument, de organisatie en de com municatie rond de markt. De gemeente schrijft de Zierikzee se weekmarkt elk jaar in. Volgens marktmeester Bert Hogervorst is Zierikzee in de top 3 terechtgeko men vanwege de samenwerking tussen kooplieden onderling en met de gemeente. Na renovatie van het Havenplein en tijdelijke verhuizing naar de Balie is de weekmarkt opnieuw opgebouwd. De laatste keer dat Zierikzee in de top tien van markten stond, was in 2007. Toen werd er nog geen onderscheid gemaakt in omvang van de markt. Zierikzee was toen goed voor de zesde plaats. WOENSDAG 11 MAART 2015 De Koudekerkse inlaag bij Burghsluis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting BURGHSLUIS - De Oosterscheldedijk bij Burghsluis is weer stevig. Dat is het meest zichtbare deel van het werk van Bureau Zeeweringen bij Burghsluis. Maar ook de natuur heeft geprofiteerd van de dijkver sterking. Wat minder zichtbaar, maar wel belangrijk voor bijvoor beeld de tureluur en de Noordse woelmuis. Toine Poppelaars, dijkgraaf NOORDGOUWE ZIERIKZEE MARKT Aardappelen (droog uit de schuur 40 mm opw.) Frites geschikt: 3,00 - 5,50; Export: 3,00 - 4,00. Opm: handel betrokken bij exportnotering Uien (droog uit schuur) Zaaiuien 30% grof: 7,00 - 8,50; 60% grof: 9,00 - 10,00. Granen Maaltarwe: 163,00; Voertarwe: 160,00; Voergerst: geen handel; Blauw- maanzaad: 1.650,00; Karwijzaad: 1.800,00. Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag Hooi, stro (per ton) Weidehooi: 80,00 - 100,00; Veldbeemdhooi: 85,00 - 110,00; Engels raaigras: 100,00 - 120,00; Riet- zwenkhooi: 90,00 - 110,00; Tarwestro gr. pakken uit schuur: 80,00 - 100,00. door Ton van den Nouweland ALMELO - De Siermarkt in Amster dam is gisteren uitgeroepen tot de beste kleine markt van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54