Kustlaboratorium is testgebied voor 'kust van de toekomst' BUITEN 5 In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en komst van een groot natuurgebied gaan er hand in hand. Vandaag: de komst van het kustlaboratorium van Het Zeeuwse Land schap naar Waterdunen zorgt voor blije gezich ten. Oh, wat mooi!", moeten de verwach te tienduizenden bezoekers van Waterdunen straks roepen als ze de plek zien waar op het land vis en schelpdie ren wordt gekweekt. Wie die bassins wel eens gezien heeft, snapt dat dit geen sine cure is. Het Zeeuwse Landschap gaat die uitdaging aan. De organisatie kreeg vijfjaar geleden 6,25 miljoen euro uit het 'Droomfonds' van de Postcodeloterij om het plan te verwezen lijken. Na een mislukte poging om het kust laboratorium bij Burghsluis te realiseren, ging de blik naar Waterdunen. De bijdrage is, ondanks de vertraging, nooit in gevaar geweest. „Bij de Postcodelo terij wisten ze natuurlijk ook dat het om een proef ging", zegt directeur Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap. „Sterker nog: dat Droomfonds is er nu juist voor uitdagende projecten." Marieke van Schaik van de Nationale Postcodeloterij be aamt dat. „We zijn blij dat het Zeeuwse Landschap een nieuwe locatie heeft gevon den. Het past allemaal prima in elkaar." Waterdunen lijkt de ideale plek voor het kustlaboratorium, vindt ook Hemminga. „Toen we voor het eerst naar een locatie zochten, was het nog te vroeg voor Water dunen. De politieke discussie erover was nog volop bezig. Nu is alles anders, en de condities zijn heel gunstig." Het gebied is immers al bedoeld voor zilte natuur, dus er hoeft geen extra landbouwgrond te wor den 'opgeofferd'. Daarnaast was er, volgens het inpassingsplan, al de mogelijkheid om dertig hectare aquacultuur in Waterdunen te realiseren én heeft Het Zeeuwse Land schap inmiddels een beheerboerderij in het gebied in handen, precies in het deel waar die zilte teelt is gepland. Enige min puntje zou kunnen zijn dat de term 'aqua cultuur' méér wordt geassocieerd met (het gebied rond) de Oosterschelde. „Maar dat verandert snel", weet Hemminga. „De ont wikkelingen gaan vlug en breiden zich uit. Bovendien ziet West-Zeeuws-Vlaanderen zichzelf als 'foodregio', met al die sterren restaurants. Wat dat betreft zitten we hier weer goed." Het Zeeuwse Landschap is de logische initiatiefnemer van het kustlabora torium, legt Hemminga uit. „Aquacultuur breidt zich uit, en heeft echt toekomst. Maar vaak is het ook niet zo'n fraai gezicht, die bassins op een rijtje in het landschap. Dat baart ons uiteraard zorgen. Dus willen wij kijken of het ook mooier en tegelijker tijd toch efficiënt kan." Op die manier moet 'de kuststrook van de toekomst' ontstaan. „Veiligheid, economie en ecologie gaan daar hand in hand, en zijn in balans", definieert Hemminga dat be grip. „Als het kustlaboratorium slaagt, kan dit concept op veel meer plekken aan de kust worden toegepast." Het vinden van ondernemers die willen deelnemen aan het project, mag volgens Hemminga geen probleem zijn. „Ze kun nen gebruikmaken van gezamenlijke facili- titeien, op een plek waar ze anders nooit te recht zouden kunnen, en van elkaar leren. En weet je: wie nu al met zilte teelt bezig is, doet dat met een bepaalde liefde voor het vak. En dan wil je hier toch bij zijn...!?" WOENSDAG 11 MAART 2015 Natuurvriendelijke oever Oude bomen zijn van belang voor vogels als de bosuil. Beheer en onderhoud van de zeewering, zoals hier de Panoramaweg bij Breskens, is de hoofdtaak van het waterschap. door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46