4 BUITEN Binnenkort zijn er waterschapsverkiezingen. Iedere burger mag mee kiezen wie er straks in het bestuur van het waterschap komt. En dat is in een landelijke provincie als Zeeland van groot belang! Het waterschap beheert grote delen van ons platteland en daarbij zijn allerlei keuzes aan de orde die voor natuur en landschap meer of minder gunstig uitpakken. doorChiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP e belangrijkste taak van het water schap is natuurlijk het beheer en on derhoud van de zeewering en daar valt uiteraard niets te kiezen. Veiligheid van de dijken gaat vóór alle andere belan gen. Maar het waterschap doet heel veel meer. luist voor mensen die begaan zijn met natuur en landschap zijn er heel erg veel redenen om hun stem uit te brengen. Het water schap is verreweg de grootste be heerder van het Zeeuwse buiten gebied. Zo worden bijvoorbeeld meer dan 95.000 bomen beheerd. Als je rekent dat daar bijna geen bos bij is, maar dat het vrijwel steeds gaat om rijbeplantingen, dan is wel duidelijk dat de impact op het landschap enorm is. Uit gaande van een plantafstand van 10 meter, kom je op een slordige 1000 kilometer aan bomenrijen. Bij de aanleg en het onderhoud daarvan zijn allerlei keuzes aan de orde. Welke soorten kies je: in heems of uitheems, bijvoorbeeld eik of plataan. De zomereik, waar meer dan honderd verschillende paddenstoelen onder groeien of de plataan waar geen enkele pad denstoel mee gelieerd is. Hoe lang mag een boom blijven staan? Ga je uit van de economische levens duur en kijk je wanneer een boom kaprijp is, of is de ecologi sche levensduur maatgevend? In het laatste geval zijn juist de oudste bomen, die uit bosbouw- oogpunt allang geoogst hadden kunnen worden, het waardevolst. Daarin wonen spechten en vleer muizen en daar vind je nesten van roofvogels. En natuurlijk speelt heel indringend de vraag: wat mag dat allemaal kosten? Het waterschap beheert ook 413 kilometer 'singelbeplanting', zo als dat op de informatieve site van Scheldestromen genoemd wordt. Met een beetje goede wil kunnen we dat ook haagbeplan tingen noemen. Ook hier weer volop keuzes. Gaan we voor een autochtone soort als de mei doorn, waarin heel veel vogels nestelen? Of kiezen we niet-streekeigen soorten als rode kornoelje en spaanse aak, waarin nooit een nest te vinden is? En worden de hagen kaarsrecht ge snoeid, of krijgt de natuur wat ontplooiingsruimte?. En om nou maar eens de nek uit te steken: als ecoloog vind ik meer dan de helft van de hagen langs de polderwe gen in mijn omgeving volkomen waardeloos. Positief gezegd: er is een wereld te winnen. Het waterkwaliteitsbeheer is ook zo'n hot item. Het is nog maar kort geleden dat niemand zich iets aantrok van een vervuilde sloot vol met blauwalg, maar juist ook in dat opzicht zijn er heel we zenlijke stappen gezet. Volgens sommigen kan dat zachtjesaan wel een tandje minder, terwijl an deren juist heel belangrijk vinden om de opgaande lijn vast te hou den. Maar, hoor ik u denken: een be stuurder gaat zich toch niet be moeien met de vraag welke bo men en struiken worden aange plant langs de (bijna 4000 kilome ter) polderwegen die het water schap beheert? Of met het aanpak ken van vieze slootjes? Het ant woord is: ja en nee. Natuurlijk zal geen enkele verstandige bestuur der zich mengen in de keuzen die het professionele personeel van het waterschap maakt. Maar de in valshoek van waar uit die keuzen gemaakt worden is wèl bij uitstek een bestuurlijke keuze. Moet het (voor de korte termijn) goedkoop of moet het (voor de lange ter mijn) duurzaam? Hoe zwaar we gen de belangen van wandelaars en fietsers op de polderwegen ten opzichte van het steeds zwaarder wordende verkeer? En de natuurvriendelijke oevers die moeten worden aangelegd vol gens de wettelijke verplichtingen in de Kaderrichtlijn Water. Ge beurt dat zo minimaal mogelijk met een tijdschema dat voortdu rend op achterstand ligt? Of steekt het waterschap de nek uit voor een optimale invulling, waar van, zoals bij de Domburgse wa tergang, ook wandelaars volop kunnen profiteren? U ziet: bij de waterschapsverkie zingen valt heel wat te kiezen. En zoals wel gezegd wordt: niet stem men is ook stemmen. WATERDUNEN Wate rsch a psve rki ezi nge n niet stemmen is ook stemmen Wegbeplanting in de Zak van Zuid-Beveland foto's Chiel Jacobusse Marten Hemminga, directeur van Het Zeeuwse Landschap, bij de be- heerboerderij in Waterdunen. Er omheen wordt vanaf volgend jaar het kustlaboratorium aangelegd, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45