ZEELAND GEPEILD BUITEN 3 In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. door Jacoline Vlaander Er klinkt geblaf uit het bos langs de kreek, vlak achter de dijk bij West- kapelle. Even later draaft er een slanke Hollandse herder met ge spitste oren over het pad. Tüssen de tanden een bringsel geklemd; een attribuut van gevlochten touw dat aan het ene uiteinde nog vastzit aan de halsband. Wanneer het op deze manier door de hond wordt aangedragen, duidt het erop dat er iemand is gevonden; en dat is geen toe vallig passerende recreant. „Goed zo, Björk!", roept een heldere vrouwen stem. „Laat maar zien!" Bazin en hond strui nen door het kreupelhout, waar in een diepe WESTKAPELLE kuil, gewikkeld in groen dekzeil, iemand ligt te gieren van de lach. Ook Björk is door het dolle heen, en wil, nu haar taak is volbracht, met het slachtoffer spelen en sleuren. „We zijn lid van de Delta Reddingshonden Groep", vertelt Betty van den Berg (44), en roept haar zevenjarige hond aan de voet. Ze wijst op het embleem van haar jas: „Een Zeeuwse vrijwilligersvereniging die sinds 1994 baasjes en honden professioneel opleidt. Wanneer personen zijn vermist, kunnen wij in opdracht van de politie ondersteuning bie den bij het zoeken. Als je alle gehoorzaam heidscursussen al hebt doorlopen, is dit een nieuwe uitdaging." Vanwege het mooie weer oefenen ze deze middag een keertje extra met z'n tweetjes. Ze komt vaak vanuit Vlissingen, waar zij woont en werkt, naar hier, zegt ze. Ook om in clubverband te duiken in zee. „Het is een span nende omgeving. Strand en kreek zijn ont staan na het opblazen van de dijk aan het ein de van de Tweede Wereldoorlog, in een po ging het land hier onder water te zetten en de vijandige troepen achteruit te dwingen. Duit se voertuigen zijn in de golven achtergeble ven. Op enkele meters diepte voor de kust lig gen restanten van een tank, een kanon en en kele versperringen. Soms zie je er geen hand voor ogen, en soms is het water helder en ont dek je verschillende soorten vissen, zeenaakt- slakken, dodemansduim (Nederlands koraal) en noordzeekrabben en -kreeften." De kreek intrigeert haar eveneens mateloos. Het rustig kabbelende kwelwater achter het wuivende riet heeft nog geen geheimen prijsgegeven. Van den Berg komt oorspronkelijk van Goeree- Overflakkee, vertelt ze, en woont alweer zo'n vijftien jaar in Zeeland. Als lead engineer werkt ze met zeventig collega's op de tekenka mer van superjachtbouwer Amels in Vlissin gen, dat deel uitmaakt van de Damen Ship yards Group. De Limited Editions - jachten van vijfenvijftig meter of langer die worden gebouwd met een aantal vaste ontwerpen als uitgangspunt - stuwen het bedrijf dwars door de economische recessie heen: „Alles wat glimt en blinkt voeg ik eraan toe; ramen, schuif- of klapdeuren; bolders, railingen, ver lichting en nog veel meer." Als tegenhanger van deze functie waarin zij voornamelijk binnenzit, is zij in haar vrije tijd bijna altijd buiten: „Ik wandel, train met de honden; vertoef onder water." En wat vakan ties betreft is zij een einzelgdnger, geeft zij toe: „Wanneer mijn partner naar zonnige oorden reist, trek ik het liefst in mijn eentje naar Scan dinavië, richting de poolcirkel. Rugzak en tent je mee. Dwars door bergachtige gebieden waar niemand komt en ik zelfs geen mobiel bereik heb. Dan kom ik tot rust." Janet van Eijzeren (44) wurmt zich intussen uit het dekzeil: „Op een middag als dit is het heel leuk. Maar soms lig je zo 's avonds wel eens uren in de regen." Terwijl ze haar driejari ge rottweiler Xena uit de auto haalt, die blaf fend rondspringt en ook nog wel even iemand wil gaan zoeken, vertelt ze dat er in groepsver band wekelijks wordt getraind op dinsdag avond en eens per maand op zaterdag, telkens op verschillende locaties in Zeeland: „Vrijwil lig, maar niet vrijblijvend." De vereniging zoekt nog slachtoffers; middelbare scholieren of studenten die als vrijwilliger in het donker op een zeiltje tussen de brandnetels en blade ren willen liggen: „Je moet er tegen kunnen. Maar als je van honden houdt, is het fantas tisch om er zo mee te op te trekken." Van den Berg vult aan dat er verschillende red- dingshondengroepen in Nederland zijn, waar mee Delta samenwerkt: „Je doorloopt een aan tal examens voor je met je hond kan worden ingezet om levende of dode personen op te sporen. Ze leren het via de geurkenmerken van haren, kiezen of gedoneerde stukjes weef sel in een potje met gaatjesdeksel." Hun hon den moeten nog een aantal trajecten afleggen. Maar zelf meelopen tijdens de 'inzetten' doen zij beide al wel. Want ook de baasjes hebben ervaring nodig en veel te leren „Het blijft na tuurlijk altijd mensen- en hondenwerk", zegt Van den Berg. „Maar je wil wel zeker zijn van je zaak als je aan de politie doorgeeft dat ze het gebied kunnen vrijgeven. Want het is heel pijnlijk als in die omgeving, soms maanden la ter, toch iemand wordt gevonden waarnaar je met z'n allen zo lang zocht." WOENSDAG 11 MAART 2015 Samen zoeken in het landschap I Ook meetrainen met je hond? Of slachtoffer spelen tijdens de oefeningen? www.deltareddingshonden.nl Björk wil na het vinden van het 'slachtoffer' Janet van Eijzeren, spelen en sleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44