Marokko Korting op élle reizen! IN HET NIEUWS 3 Cees H.: afspraak mag openbaar 529 729 799 859 Voor slachtoffers is het jammer dat Teeven is afgetreden. Hij heeft hen zichtbaar gemaakt en voor het eerst iedereen laten beseffen dat slachtoffers er toe doen in de rechtszaal. DEN HAAG - „Je moet langs de rand durven lopen, anders laat je te veel lopen." Die inmiddels be faamde uitspraak van Fred Tee ven tekent hoe de officier van jus titie jarenlang te werk ging. Tee ven bouwde samen met zijn part ner in crime, officier van justitie Martin Witteveen, een naam op als de dealmakers van het Open baar Ministerie (OM) die altijd voor de troepen uit probeerden te lopen. Na de IRT-affaire zocht Teeven - bij gebrek aan regels voor getui genbeschermingsprogramma's en kroongetuigen - eind jaren '90 naar nieuwe methodes om de gro te vissen uit de onderwereld aan te pakken. De deal tussen Teeven en Cees H. in 2000 staat dan ook helemaal niet op zichzelf, zegt misdaadverslaggeefster van Vrij Nederland en schrijfster van het boek Deals met justitie Marian Hus- ken. „Het opvallende aan de zaak met H. in vergelijking met andere deals is dat hij een enorm hoog bedrag heeft kunnen opstrijken." Jarenlang volgde Husken de straf zaken tegen de grote kopstukken uit de Nederlandse onderwereld, onder wie Johan 'De Hakkelaar' V. (van wie Cees H. de adjudant was). En jarenlang zag en hoorde ze hoe in achterkamertjes justitie afspraken met criminelen bleek te hebben gemaakt. Daarbij zocht Teeven inderdaad echt de randen op. Nadat hij in 1998 in zijn eentje babbelde met Mink K. in zijn Franse cel over een mogelijke deal met de topcri mineel, werd Teeven door de top van het OM op de vingers getikt. Teeven had toestemming ge vraagd aan het College van procu reurs-generaal om te gaan praten, maar zou te lang en te ver zijn doorgegaan. Iets wat hem op een tijdelijke plek op de strafbank kwam te staan: hij werd districts officier in Amsterdam-Oost. Husken sluit net als andere bron nen niet uit dat er de komende tijd meer zaken a la Cees H. bo ven komen drijven. Aangenomen wordt dat er vanuit de onderwereld zelf voor het eerst gelekt is over de details rond de Teevendeal. „Je ziet dat er ge lekt wordt als er onvrede is. Zo ziet de onderwereld ook dat Cees H. met zijn geld naar een zonnig land kon vertrekken, terwijl ande ren nog steeds te maken hebben met pogingen van justitie om hun geld af te pakken." Tegen De Hakkelaar bijvoorbeeld - die justitie aanvankelijk niet 'ge plukt' kreeg - loopt nog steeds een zaak om hem zijn crimineel HILVERSUM - Cees H. heeft geen be zwaar tegen het openbaar maken van de deal tussen hem en Tee ven. H. zei gisteren in Nieuwsuur dat hij geen tegenprestatie heeft geleverd voor de 4,7 miljoen gul den die hij kreeg. Op de vraag of Teeven die de deal met H. in 2000 sloot, details mag prijsgeven, zei H.: „Hij mag het van mij zeggen. Ik weet wat er is afgesproken." H. is tevreden met de deal. „Na tuurlijk. De gemiddelde Nederlan der zou er ook blij mee zijn." vermogen te ontnemen. Husken kan zo een reeks zaken oplepelen waarbij net als bij Cees H. tussen justitie en zware jon gens onderhandeld is. De zaak rond de Pakistaanse drugshande laar Fouad A. is een van de be kendste. Na een deal met officie ren Teeven en Witteveen hoefde hij alleen een boete van een mil joen euro te betalen en te getui gen tegen De Hakkelaar. In ruil daarvoor kon A. wereldwijd niet meer vervolgd worden. Ook de deal tussen justitie en Ad K., een andere kroongetuige in het proces tegen Johan V., is in ne velen gehuld. Volgens K.'s advo caat Marcel van Gessel zijn afspra ken tussen justitie en criminelen per definitie niet-transparant en al snel discutabel. „Het OM zou, als het haar werk goed doet, dit niet nodig moeten hebben. Het blijven deals met criminelen." De neiging van justitie om te dea len met misdadigers is niet we zenlijk veranderd, zegt misdaad journalist Husken. Het meest ac tuele voorbeeld, de getuigenis van kroongetuige Fred Ros tegen Willem Holleeder in ruil voor strafvermindering, is volgens haar het toonbeeld van hoe er nog steeds volop onderhandeld wordt. „Weliswaar zijn er regels gekomen en moet het OM trans paranter zijn, maar nog steeds zit er geheimhouding op de afspra ken. Wat zijn de voorwaarden voor een getuigenbeschermings programma? Hoe en met welk ver mogen mag iemand naar het bui tenland vertrekken? Dat is nog steeds geheim." En dus reden voor toekomstige discussies als de details van deze deals ooit boven water komen. Satudarahleden en ik, hun advocaat, zijn blij. Het is te hopen dat er iemand op Justitie komt die op een normale manier communiceert met mensen die het huidige beleid niet steunen. 8 dagen v.a Ga naar Kras.nl/ror of bel 0900-9697? deals hoort er gewoon bij Harry Crielaars, voorzitter Slachtofferhulp Nederland WOENSDAG 11 MAART 2015 begin van het proces tegen Johan V., alias De Hakkelaar, archieffoto ANP door Niki van der Naald Erik Thomas, advocaat motorclub Satudarah Laat u verrassen door magisch Marokko! Onze bijzondere rondreizen zijn inclusief vliegreis, hotels, vele maaltijden, Nederlandssprekende reisleiding en prachtige excursies. Koningssteden van Marokko O.a. Meknès, Fès, Marrakech en Atlasgebergte. Nu extra vertrekdata in april Klantbeoordeling 8,1: "Geweldige ervaring" Zie: Kras.nl/74728 Het betoverende zuiden van Marokko O.a. Marrakech, Merzouga en de Todrakloof. Kasbahs, woestijnen en oases Klantbeoordeling 7,9: "Prachtig en kleurrijk" Zie: Kras.nl/38791 Highlights van Marokko O.a. Volubilis, de Dadeskloof en Marrakech. Vrije dagen in Essaouira Klantbeoordeling 8,1: "SchitterendMarokko" Zie: Kras.nl/74727 Andalusië Marokko Zuid-Spanje Koningssteden van Marokko. Laatste plaatsen in maart en april Klantbeoordeling 8,2: "Prachtige 2-landenreis" Zie: Kras.nl/38795 8 dagen 10 dagen 15 dagen v.a. 13 dagen v.a. Tot 100 korting p.p. kras.nl/kortingsdagen Prijzen p.p. o.b. vfï pers. ékcl; res.kosten e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3