O O Achmea wil staatsobligaties inruilen voor hypotheken O mm ft Nederlandse RWE-topman Terium: Het grote geld hebben we al verloren STEDENTRIPS! ECONOMIE 15 1 Energiebedrijf Essent verkocht in 2014 minder gas en elektriciteit. Wat wel toenam, was de C02-uitstoot. ESSEN - Het tranendal is nog niet voorbij, meldde energiebedrijf RWE gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers. Wie naar de cij fers kijkt, weet dat de eigenaar van het Nederlandse Essent daar mee geen woord te veel zegt. De winst daalde voor het vierde jaar JAARCIJFERS RWE '13 '14 '13 '14 '13 '14 op rij, en de bedrijfsleiding voor spelde vast dat het volgend jaar nog slechter wordt. Oorzaak is de stroomprijs, die me de door de opkomst van 'gratis' duurzame energie almaar daalt. De talrijke gas- en kolencentrales van RWE brengen daardoor min der geld in het laatje. Wat opvalt, is dat Essent in nega tieve zin eruit springt. De elektri- citeitsomzet daalde met 25 pro cent, meer dan waar ook in Euro pa. Dat kwam door lagere prijzen, maar ook door het verlies van een van de grootste klanten. De gas- omzet liep met 30 procent terug, vooral door het koude weer. On der de streep daalde de winst in Nederland en België, waar Essent ook actiefis, van 278 naar 146 mil joen euro. RWE is op het gebied van kool stofdioxide (CO,) de grootste uit- stoter van Europa. In totaal wist het bedrijf zijn uitstoot in 2014 iets te verminderen, maar dat gold niet voor dochter Essent. Ko lencentrales draaiden fors meer dan in 2013. Daardoor ging er 12,3 miljoen ton CO, de lucht in. In 2013 was dat 8,9 miljoen ton. Als het zo doorgaat is fossiele energie op de niet al te lange termijn verlies gevend ESSEN - Het verschil zit bij RWE in de details. Waar de Duitse eigenaar van het Ne derlandse energiebedrijf Es sent zijn jaarcijfers eerder altijd in de plaatselijke ope ra presenteerde, is dit jaar de bedrijfskantine leegge ruimd. Traditiegetrouw zijn de Duitse journalisten met vele tientallen eropaf gekomen. Zij die voor het warme buffet zijn geko men, hebben pech: ook dat is dit jaar geschrapt. In de energiewereld is schraal hans alweer een paar jaar keukenmeester, dus RWE let op de kleintjes. Peter Terium, de Nederland se topman van het bedrijf, lijkt er niet zo mee te zit ten. Met engelengeduld legt hij de ene na de andere ca meraploeg uit dat het inder daad niet best gaat met de energiereus, en dat het nog jaren kan duren voordat het tij gekeerd is. Sterker nog: de tijden van weleer ko men misschien wel nooit te rug. „Het grote geld hebben we verloren", zegt hij. „Dat zat in de opwekking van elektriciteit. Die markt is helemaal ingestort." Tijdens zijn toelichting op de cijfers gaf Terium aan dat 35 tot 45 procent van de RWE-centrales verlies lijdt. „Onder de huidige omstan digheden is conventionele opwekking amper nog ren dabel. Als het zo doorgaat is de opwekkingstak op de niet al te lange termijn verliesgevend." Het moet dus over een an dere boeg. Terium heeft een innovatieplatform in het leven geroepen dat een broedplaats voor goudmijn tjes moet worden. Die moe ten hightech zijn, waar no dig wordt Silicon Valley aan gedaan. Big data is een van de tovertermen. Terium: „We vliegen met een vliegtuigje rond om da ken te filmen. Op basis daar van kunnen we per huis een passend aanbod maken van zonne-energie. Hoeveel er op het dak passen, in wel ke hoek ze moeten staan: we weten het." Maar de Limburger, die zijn contract vorige week met vijfjaar verlengde, weet ook dat dit soort dingen tijd nodig heeft. „Het zijn producten voor de massa. Dat betekent dat de marges laag zijn, en dat je geduld moet hebben. Maar als het eenmaal loopt, gaat het om grote getallen." De zorg- en schadeverzekeraar heeft vorig jaar al voor 1,6 miljard euro aan staatsobligaties verkocht om de opbrengst in te zetten voor hypotheken. Dit jaar wil Achmea haar hypotheekportefeuille uit breiden tot 4 miljard euro. „In 2016 willen we nog verder door groeien, maar tot welk niveau, dat is nog niet bepaald", zegt finan cieel bestuurder Huub Arendse. JAARCIJFERS ACHMEA E E '13 '14 '13 '14 '13 '14 Staatsobligaties bieden - vooral vanwege het maandag gestarte omvangrijke opkoopprogramma van de Europese Centrale Bank - nauwelijks rendement; de rente marge op hypotheken is aantrek kelijker. Verzekeraars rukken flink op in hypotheekland. Behal ve Achmea zijn ASR, Delta Lloyd en Aegon ook actief in hypothe ken. Achmea zag de winst vorig jaar bijna verdampen: er resteerde nog een nettowinstje van 16 miljoen op een omzet van 26,8 miljard. Al le bedrijfsonderdelen kampten met winstdaling door een andere kostentoedeling. In januari al zei Achmea dat het uitging van een nettoresultaat 'rond break-even'. De 40.000 klanten met een zorg verzekering die begin 2014 ver trokken, zijn vervangen door nieu we klanten. Het ging om een col lectief contract van zorgverzeke raar Agis met klanten van de Post code-loterij. „Ze kwamen alleen voor de korting. Er zat voor ons geen enkele toegevoegde waarde in. Daarom zijn we ermee ge stopt", aldus bestuursvoorzitter Willem van Duin. Volgens Achmea, met 5,3 miljoen klanten de grootste zorgverzeke raar van Nederland (Zilveren Kruis, FBTO) is de daling in de verkoop van aanvullende zorgver zekeringen dit jaar gestopt. Vorig jaar zag Achmea de verkoop van deze verzekeringen nog dalen. Arendse: „Dat zien we nu niet meer en ook niet dat klanten een lagere dekking op hun aanvullen de verzekering nemen." De structurele winst op de ver plichte zorgpolis daalde vorig jaar van 257 miljoen naar 207 miljoen euro. Overheveling van zorg uit de AWBZ maakt deze polis duur der. Dat geldt ook voor de hogere buffereisen die aan verzekeraars worden gesteld. „Het rendement op deze verzekering is nog maar een procentje", aldus Van Duin. „Daar moeten we goed op gaan letten." Achmea heeft twee achtereenvol gende jaren subsidie aan haar klanten gegeven om de zorgpolis betaalbaar te houden. Een flink deel van de winst plus een aantal meevallers werden daarvoor inge zet. Daardoor was een polis vorig jaar 100 euro goedkoper. Dit jaar wordt per polis 60 euro gesubsidi eerd. Praag 4/5 dagen va.79 Q Berlijn 3/4/5 dagen va. 99 O Parijs 3/4/5 dagen va.€ 1 1 9 Londen 3/4/5 dagen va. 139 WOENSDAG 11 MAART 2015 RWE lijdt, Essent lijdt harder door Sander van Mersbergen omzet winst personeel infographic De Persdienst Peter Terium INTERVIEW PETER TERIUM door Chris van Alem ZEIST - Achmea gaat een deel van haar Nederlandse staatsobligaties verkopen om er hypotheken mee te financieren. Daar valt meer geld mee te verdienen. omzet winst personeel TT 00 ro vo CM CM C O V i=» o vo ro *- vo cm in tj- in 00' vb Willem van Duin I Huub Arendse foto's ANP infographic De Persdienst effeweg.nl NU VANAF Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: De Burcht, Koninklijk Paleis, het'Gouden Straatje', St. Vituskathedraal Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: BrandenburgerTor, Alexanderplatz, Checkpoint Charlie, Gedachtniskirche Verblijf in een 2* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Eiffeltoren, Montmartre, Louvre, Notre Dame, Sacré-Coeur Verblijf in een 3* hotel o.b.v. logies en ontbijt Highlights: Big Ben, Buckingham Palace, Westminster Abbey, St. Pauls Cathedral Effeweg.nl/stedentrips of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Genoemde prijzen zijn vanaf en p.p. o.b.v. 2 pers. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. ^cr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15