Het afgelopen jaar was zwaar afzien voor Diederik Samsom. Maar de geplaagde PvdA-leider hoopt dat zijn kansen nu keren. VERDIEPING 13 het gewoon weer PvdA. Want je bent niet langs de zijlijn blijven roepen dat het allemaal schande was." U komt nooit mensen tegen die zeggen: ik ben zó teleurgesteld, ik stem nóóit meer op de PvdA. „Ja die zijn er. En helaas zijn er nog meer die niet op een andere partij stemmen, maar even helemaal niet. Dat maakt mij nog verdrietiger. Maar ook bij hen hoop ik: er komt wel weer een moment dat zij zich bij ons aan sluiten." Veel teleurgestelde PvdA-stemmers gaan naar D66, die een heel groot deel van het kabinetsbeleid heeft gesteund. Ver baast u dat „Helemaal niet. Ik zie dat het kabi netsbeleid als geheel wel draagvlak heeft, ook bij kiezers." Hoe staat het met uw incasseringsvermo gen? Bent u de kop van Jut? „Dit werk blijft een leercurve. Hoe er varen je ook bent. Wat kritiek betreft sta ik sta vooraan in die rij. Maar ik ge loof in waar ik mee bezig ben, dat Ne derland er beter van wordt. Dan kun je zelf incasseren en kun je anderen overtuigen. We hebben wel eens schertsend tegen de VVD gezegd: als we deze hervormingen allemaal dur ven dan staan we binnen een jaar op 15 zetels. Nou, wij staan iets lager en zij iets hoger, maar het gemiddelde klopt wel, haha. Wie lastige maatrege len neemt, maakt zich niet populair. Dat is dé reden waarom politici die noodzakelijke maatregelen niet na men. Maar kijk naar de zorg: iedereen vond dat er iets moest veranderen: die verpleeghuizen waren te groot, de kosten liepen te snel op, de kwaliteit was te laag. Daarom hebben we her- vomd." Er is nogal wat mis gegaan. Zie de chaos bij het persoonsgebonden budget. „We wisten van tevoren dat niet alles goed zou gaan. Niemand doet het fout loos, maar we zijn wel een partij die elke fout met hard werken en bikke len herstelt." Bij de WD gaat de laatste tijd ook veel fout. Maakt u zich zorgen over de stabili teit van uw coalitiepartner „Nee. Nee. Ik vind het heel vervelend, voor het kabinet en speciaal voor de WD. Met hun vertrek vallen twee be langrijke pijlers weg. Maar ik ken de VVD als een betrouwbare partner en ook deze tegenslag zullen ze overwin nen, zoals wij ook tegenslagen kun nen overwinnen. Het hoort erbij." Er gaan geen smsjes naar Rutte van: krijgen jullie ook eindelijk jullie portie? „Neeh. Wij wensen elkaar sterkte. Dat Ivo en Fred aftreden doet mij ook wat. Ik heb waardering voor hen, hoewel we met Fred stevige discussies heb ben gevoerd over het kinderpardon. Uiteindelijk heeft hij dat uitgevoerd en ruimhartiger dan we zelf hadden bedacht." Nu naar de cijfers. De economische voor spellingen zijn gunstig, maar extra koop kracht zit er volgend jaar niet in. „Dat leek vorig voorjaar ook zo te zijn. Toen wisten we er alsnog 1,2 procent van te maken." Dus u belooft dat we volgend jaar meer overhouden. „Nee hoor, ik beloof niks. Wat ik wel beloof, is dat de PvdA in augustus weer gaat werken aan een rechtvaar dig koopkrachtbeeld. Dat is ons al twee keer gelukt. Fage inkomens wat extra. En als hoge inkomens wat min der extra krijgen, dan moet dat maar." Daarvan zegt WD-leider Rutte: 'dat doen we niet'. „Nee, hij zei knarsetandend dat we 'boven wat met de PvdA is afgespro ken' niets meer gaan doen. Die af spraak met de PvdA staat vier jaar. Dus elk jaar is dat een tandje erbij." Maar extra nivelleren wilt u niet? „Nee, die schuine lijn die we met el kaar hebben afgesproken, die maken we waar. Dat is al uniek genoeg. Het is niet eenvoudig om inkomens te her verdelen. De laatste politicus die dat actief durfde is Joop den Uyl." De SP zal zeggen: het is niet genoeg. „De inkomensverdeling die wij gerea liseerd hebben, is vergelijkbaar met wat de SP in haar verkiezingsprogram ma had staan. Die partij zegt altijd dat het niet genoeg is. Daarom blijven ze altijd aan de zijlijn staan. Ze pakken er een grotere megafoon bij, maar daar hebben die mensen niks aan." Er komt een meevaller aan van 4,5 mil jard euro. Nu al zijn er voor dat geld meer wensen dan mogelijkheden. U wilt lastenverlichting, minder gas én meer geld voor defensie. Dat kan toch niet alle maal zonder extra te bezuinigen? „Bezuinigen hoeft niet. Er is ruimte. Sterker nog, bezuinigen is onverstan dig, je slaat de economie een stukje te rug. D66 en CDA koketteren al maan den met extra bezuinigingen, en daar houden zij voor mij om volstrekt on duidelijke redenen hard aan vast." Koketteren „Ik noem het zo omdat ik nog geen hard lijstje heb gezien. Dat gaat mij steeds meer verbazen, want als je wilt bezuinigen, zeg dan waarop! Alexan der Pechtold heeft zijn oog laten val len op de 13 miljard euro die de over heidsuitgaven de komende 2 jaar stij gen. Daar kan best wat vanaf, zeggen ze dan, een soort huis-tuin-en-keu- kenlogica. Wouter Koolmees, financieel specialist van D66, zei eer der dat ze zorg en sociale zekerheid op het oog hadden: een hoger eigen ri sico, een eigen bijdrage voor een be zoek aan de huisartsenpost. Maar nu zegt Pechtold: zorg, daar bezuinigen we niet op. Dan vraag ik: wat is het, de oprechtheid van hun financiële man of de partijleider die bang is een impopulaire maatregel te nemen?" U wilt desnoods het begrotingstekort laten oplopen? „Ja, van 1,2 procent naar 1,9 procent, dan ben je weer terug op het pad dat we oorspronkelijk met de VVD heb ben afgesproken. Ik steek dat geld lie ver in lastenverlichting. Of in de vei ligheid van Groningen. Die gaat bo ven alles. Dat commitment ligt er snoeihard. Als het begrotingstekort moet oplopen, dan is dat maar zo." Ziet u in Groningen ook optimisme? „Nee, daar speelt iets heel heftigs. Wij schamen ons dat bij de gaswin ning geen oog was voor veiligheid. Maar ik ben er trots op dat uitgere kend de PvdA de trendbreuk heeft ver oorzaakt, nadat we alleen maar D66 en CDA-ministers hebben gehad die de gaskraan steeds verder hebben opengezet." Vraag van Diederik Samsom aan Emile Roemer 'De SP was altijd mordicus tegen steun aan Griekenland en is nu op eens voor. Waarom die ommezwaai?' 11 maart Diederik Samsom 12 maart Emile Roemer 13 maart Mark Rutte 14 maart Alexander Pechtold en Sybrand Buma WOENSDAG 11 MAART 2015 'Wat kritiek betreft sta ik vooraan in de rij'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13