Boekje open over moraal in europarlement 10 BUITENLAND i Frankrijks 'kleine verloofde' is niet meer Tien mensen komen in Argentinië om tijdens opnames voor een realityshow over overleven in de wildernis. PARAGUAY PARIJS - Het ochtendnieuws schok te gisteren miljoenen Fransen: drie van hun grootste sporthel den waren niet meer. Ze hadden de wereld verslagen als zwemster of zeilster, maar waren gesneu veld tijdens een trip voor een tv-realityshow. Tien mensen, onder wie de drie topsporters, kwamen in Argenti nië om toen tijdens de opnames voor de show twee helikopters te gen elkaar botsten. Politici van links tot rechts grepen naar hun telefoon om op sociale media hun ontzetting te ventileren. „Frankrijk is vandaag in rouw", verklaarde premier Manuel Valls. President Francois Hollande was 'verbijsterd'. De minister van Sport wil dat bij alle sportwed strijden komend weekeinde de slachtoffers herdacht worden. Voetbalclub Paris Saint-Germain geeft daaraan vanavond al gehoor. Het speelt in Londen tegen Chel sea met rouwbanden om. Sylvain Wiltord, een voetballer die ook aan de show meedeed maar niet in een van de helikop ters zat, twitterde: „Ik beef. Ik ben verbijsterd. Ik heb geen woorden. Ik wil niets zeggen." PARIJS - Haar bijnaam was 'de kleine verloofde van de Atlantische Oceaan' en Frankrijk aan bad haar. Zeezeilster Flo rence Arthaud (57) was meer dan een sportster. Ze was een icoon. Ze stal de harten van de na tie door in 1990 de zwa re zeilwedstrijd Route du Rhum te winnen. Daarmee schreef ze ge schiedenis door als eer ste vrouw te zegevieren in een wereld van botte macho-kapiteins. Dat ze kort daarvoor het we reldrecord om de Atlan tische Oceaan over te ste ken van de ook al iconi sche Bruno Peyron met liefst twee dagen verbe terde, weet bijna ieder een in Frankrijk. 'Flo' werd bezongen door de zanger Pierre Bachelet. In de herfst van 2011 ver dronk ze bijna toen ze midden in de nacht van haar boot viel. In haar au tobiografie vertelde ze over haar drankpro bleem - vier liter wijn per dag. Dat ze er open over was en lief en leed met de Fransen deelde, maakte haar tot een van de bekendste en meest geliefde sportsterren. Camille Muffat, slechts 26, ging door het leven als de jongste pen- sionado van het land. Bij de Olym pische Spelen van 2012 in Londen veroverde de zwemster drie me dailles, waaronder goud. Ze trok zich vorig jaar terug om verder te leven 'als vrouw'. Gevraagd wat ze ging doen, grapte Muffat: „Ik houd van mijn poes en in het weekend ga ik winkelen en naar mijn ouders. En ik vind puzzelen leuk." Gisteren stapte ze op een sportter rein in een Argentijnse berg streek, La Rioja, in een helikopter om in de natuur te worden 'ge dropt'. Even later was ze dood. Het weer was goed, de helikop ters mankeerden naar verluidt ook niets. Ze waren uitgeleend door de gouverneur en de politie. De voertuigen vlogen zo dicht bij elkaar dat de achterste de staart van de voorste raakte. De ene heli explodeerde in de lucht, de ande re stortte brandend neer in een kloof. Alle inzittenden kwamen om het leven. De tweede topspor ter die stierf bij de crash, was bok ser Alexis Vastime (28). Hij had bij de Spelen van 2008 in Peking brons veroverd. De meest geliefde was zeezeilster Florence Arthaud (zie kader). Tot de Franse slachtoffers behoor den ook vijf leden van het produc tiebedrijf van TFi, de zender die de show Dropped komende zomer op de buis wilde brengen. In die realityshow worden bekende Fransen in een wildernis 'ge- dropt', waarna ze op eigen kracht de beschaafde wereld moeten zien te bereiken. Een woordvoer der van zender TFi, die eerder bij een soortgelijke show in Cambod ja al eens een werknemer had ver loren, liet geschokt weten dat Dropped wordt geschrapt. De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, Jan Willem Beaujean, twitterde: „Onze condoleances voor de Fransen en sporters die zijn overleden bij de crash in Ar gentinië." Erg complimenteus beschrijft Derk Jan Eppink (55) zijn oud-col lega's en hun habitat in Brussel en Straatsburg niet in zijn nieuw ste boek Het rijk der kleine konin gen; achter de schermen van het Eu ropees Parlement. De Nederlander Eppink zetelde er zelf, van 2009 tot vorig jaar, voor de Vlaamse, eurosceptische Lijst Dedecker. Bij de Europese verkie zingen van 2014 was hij lijstdu wer voor de WD. Daarvoor ken de hij al tien jaar het klappen van de Europese zweep als kabinets medewerker van achtereenvol gens de eurocommissarissen Frits Bolkestein (WD) en Siim Kallas, een Est. Toen in 1979 de eerste directe ver kiezingen van het Europees Parle ment werden gehouden, was Ep pink, als jonge student, 'een grote fan'. „Dat ben ik 35 jaar later nog steeds, maar dan eerder uit bezorgdheid." Met eigen ogen zag hij hoe kri tische politici 'na een tijdje in de Europese bubbel te heb ben gezeten, on gemerkt een ge daanteverwisse ling onder gaan'. Nage noeg permanent van huis ver vreemden ze snel van familie én kiezers. De nieuwe familie huist in het europarlement, 'de gemeen schappelijke markt van politiek en romantiek'. Daar 'bezingen de kleine koningen en koninginnen van Europa hun politieke religie, het Europese federalisme'. Ze gaan zichzelf er steeds belang rijker vinden en vallen voor el kaar. Menig politicus houdt er vol gens Eppink een minnares op na, niet zelden een jonge assistente die, aangetrokken door de macht, glamour en dienstauto's met chauffeur, de europarlementariër in haar greep weet te krijgen. Eppinks boek staat bol van de po pulistische gemeenplaatsen. „Het is vergadering hier, vergadering daar, een koffie in de ledenbar, een drankje aan de zwanenbar, een babbel in een kantoor, een praatje in de gang en zo gaat de dag voorbij zonder dat het parle mentslid het in de gaten heeft. Ligt hij 's avonds na het diner van hoog culinair gehalte in bed, dan wordt hij door de bliksem gesla gen: 'Verrek, ik heb vergeten te te kenen. Daar gaat mijn dagvergoe ding.'" Schrijven kan Eppink, die zeven jaar bij NRC en vijfjaar bij de Vlaamse krant De Standaard werkte. En helemaal somber over de toekomst van het EP is hij niet. Het kan goed komen, als er macht teruggaat naar nationale parlementen; als de kleine konin gen weer gewone mensen wor den. Helikoptercrash stort Franse sportwereld in diepe rouw Zwemster Camille Muffat foto EPA Bokser Alexis Vastine foto AFP door onze correspondent Cees van Zweeden I De door heel Frankrijk aanbeden zeezeilster Florence Arthaud. foto Bertrand Guay/AFP door Bob van Huët Locatie helikopter ongeluk Villa Castell Buenos Aires Santiago infographic JD/DPd door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Het Europees Parlement wordt bevolkt door een kudde poli tiek vee die een vorm van collectie ve bezigheidstherapie ondergaat. De 750 mannen en vrouwen breng en als zelfverheven adel de dag door in een glanzend paleis, terwijl hun hormonen door de gangen gie ren. In het EP gedijt 'een verlichte laagdrempelige moraal'. Derk Jan Ep pink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10