'Jihadi John had te diep in het glas gekeken' 66 De vraag over het alternatief voor Poetin zal vanzelf rijzen bij een deel van de bevolking 8 BUITENLAND MOORD OP BORIS NEMTSOV analyse In de nasleep van de moord op Boris Nemtsov speelt president Poetin de 'moslimkaart'. Als er crisis blijft, zal populariteit Poetin dalen MOSKOU - Economische crisis, moord op een op positielid, het maakt niet uit: de Russische president Vladimir Poe tin blijft populair. Vol gens het onafhankelijke Levada-centrum is het percentage Russen dat hem na 2018 nog een vierde ambtstermijn gunt, bijna verdubbeld sinds eind 2013. Vond toen nog 47 procent van de Russische bevolking dat Poetin het na de vol gende verkiezingen voor gezien moet houden, af gelopen maand vermin derde dat percentage tot 25. Van alle ondervraag den zei 55 procent over drie jaar op Poetin te gaan stemmen. De waterscheiding ont stond een jaar geleden, toen Rusland botste met het Westen over de an nexatie van de Krim en de ontluikende oorlog in Oost-Oekraïne. Volgens Aleksej Grazjdankin, plaatsvervangend direc teur van Levada, zijn Russen bang geworden door de gebeurtenissen in Oekraïne: „Daarom willen ze dat de macht in handen blijft van één persoon." De liberale zakenkrant Vedomosti schreef afge lopen week in een com mentaar dat Russen niet (willen) inzien dat hun economische crisis recht streeks verband houdt met de sancties die het Westen heeft ingesteld wegens de gebeurtenis sen op de Krim en Mos kous actieve inmenging in het conflict in Oekraï ne; en dat het dus gaat om een politieke crisis. Intussen doet het Krem lin net of de sancties Rusland niet raken en dat vooral de EU er zelf onder lijdt. Daardoor leidt de flinke daling van de levensstandaard in Rusland nauwelijks tot aantasting van de steun voor Poetin. Politicoloog Konstantin Kalatsjev waarschuwt evenwel: „Als er over twee jaar nog geen be gin van het einde van de crisis merkbaar is, zal de vraag over het alterna tief voor Poetin vanzelf rijzen bij een aanzienlijk deel van de bevolking." MOSKOU - „Ze zullen wel weer een paar Tsjetsjenen oppakken." Iedereen in Rusland zei het al toen de liberale politicus Boris Nemtsov tien dagen geleden werd geliquideerd. En dat is pre cies wat afgelopen weekeinde ge beurde. De Russische geheime dienst FSB meldde zaterdag dat er twee ver dachten met Tsjetsjeense achter grond waren gearresteerd. Later kwamen er nog drie bij. In de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny blies een andere verdachte van be trokkenheid bij de moord zichzelf op. De levende verdachten zijn gisteren in Moskou voorgeleid. Twee van hen zijn al in staat van beschuldiging gesteld: Zaur Da- dayev en Anzor Gubashev. De eer ste zou hebben bekend. Over de anderen is alleen bekend dat ze voorlopig vast blijven zitten. Meteen na de moord wees de FSB naar moslimextremisten. Nem tsov veroordeelde immers de slachtpartij bij het weekblad Char lie Hebdo in Parijs begin januari. Maar hij was niet de enige, en an dere motieven leken logischer. Als de opgepakte verdachten in derdaad de daders blijken te zijn én moslimextremisten, dan is dat scenario vanuit het oogpunt van de FSB en het Kremlin het meest gunstige. Zaterdagavond klonk het al in een discussieprogramma: Rusland gaat toch maar mooi veel beter met dit soort terreuracties om dan Frankrijk. Daar hielp de politie de verdachten immers twee dagen later al om zeep. Bovendien kan moslimextremis me de aandacht afleiden van de meer aannemelijke redenen voor de moord, die het Kremlin in een kwaad daglicht stellen: Nemtsovs kritiek op corruptie, machtsmis bruik en de oorlog in Oekraïne. Daarnaast probeert Moskou, door te wijzen naar moslims, mogelijk een brug te slaan naar Europa. De Europese sancties vanwege 'Oek raïne' begint Rusland inmiddels aardig te voelen. Vlak na de aan slag op Charlie Hebdo probeer den verschillende hooggeplaatste Russen al iets soortgelijks. Niet Rusland is gevaarlijk voor Europa, maar de militante islam, wilden ze maar zeggen. Een andere optie is dat de Tsjets jeense president Ramzan Kady- rov de moordenaars op Nemtsov heeft afgestuurd. Kadyrov bedreig de na 'Charlie Hebdo' ook al de hoofdredacteur van de radiozen der Echo van Moskou en noemde voormalig anti-Poetin oligarch Michaïl Chodorkovski zijn 'per soonlijke vijand'. Ook Nemtsov zelf suggereerde daags na de aan slag in Parijs op zijn Facebookpagi- na dat Kadyrov nog wel eens in opdracht van Poetin aan het moor den zou kunnen slaan. Kadyrov is de valse waakhond van Poetin in de deelrepubliek Tsjetsjenië, die zich steeds eigen- gereider begint te gedragen. Hij houdt daar tot nu toe het extre misme onder controle. Mocht hij achter de moord op Nemtsov zit ten, dan zou dat voor de FSB en het Kremlin hoogst onaangenaam zijn. Dan kun je aannemen dat president Poetin sommige delen van de Russische maatschappij niet meer onder controle heeft. Dan is het voor hem beter maar een paar jihad-kraaiende Tsjetsje nen aan te wijzen, of ze het nou gedaan hebben of niet. Een functionaris in Dar es Salaam herinnert zich de dag van de uit zetting van Mohammed Emwazi, zoals de IS-beul eigenlijk heet, en heeft een verslag van de aanhou ding aan de Britse omroep BBC la ten zien. Het verhaal van Emwazi dat hij na aankomst in Tanzania in 2009 zou zijn bedreigd en on dervraagd op verzoek van de Brit se geheime dienst, is volgens de functionaris onzin. Emwazi kwam aan op een vlieg tuig uit Amsterdam. Hij zou op sa fari hebben willen gaan in het Afrikaanse land, maar werd tegen gehouden. „We konden hem niet toelaten", zegt Abdullah Khamis Abdullah van de Tanzaniaanse im migratiedienst. Volgens hem had de toen 20-jari ge Emwazi al in het KLM-toestel andere passagiers lastiggevallen. „Hij wilde vervolgens met alle ge weld het land binnen en zei: 'Geef me toestemming binnen te komen jullie zijn niets hier, jullie zijn vuilnis'", aldus Khamis Abdullah. Volgens hem was Em wazi ruw en luidruchtig. In e-mails aan derden heeft Jihadi John later steeds beweerd dat de trip naar Tanzania zijn leven ver anderde vanwege het vermeende ingrijpen van de Britse geheime dienst en het fysieke geweld van de Tanzanianen, die getipt zou den zijn dat hij terrorist zou wil len worden. Emwazi wil doen ge- loven dat deze bemoeienis hem in de armen van extremisten heeft geduwd. Kasim Abdullah zegt dat Tanza nia gevallen als Emwazi extra aan dacht geeft, maar dat zij niet wor den aangeraakt, hun geen schade wordt toegebracht en zij zeker niet worden mishandeld. „We hebben ook van geen enkel land of geen enkele organisatie het ver zoek gehad Emwazi te stoppen." De man werd na het incident weer op een toestel naar Amster dam gezet. Moskou Rookgordi j n in Drie verdachten van de moord op Boris Nemtsov in een kooi van de rechtbank, foto Dmitry Serebryakov door onze correspondent Joost Bosman Konstantin Kalatsjev, politicoloog door onze redactie buitenland DAR ES SALAAM - Jihadi John, de man die mensen onthoofdt voor Is lamitische Staat (IS), heeft gelogen over de reden waarom hij destijds Tanzania is uitgezet. Er was geen verdenking dat de Brit zich wilde aansluiten bij de terreurbeweging Al-Shabaab, hij werd op het vlieg tuig gezet omdat hij dronken was en chaos veroorzaakte. Emwazi wil doen geloven dat ingrijpen van de gehei me dienst hem in de armen van extremisten duwde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8