Havens stuwen de economie op College houdt voet bij stuk over files sluizen Deurganckdoksluis in trek ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Het open weekend rond de Deurganckdoksluis in aan bouw bij het Scheldedorp Doel, de grootste sluis ter we reld, heeft meer dan 40.000 be zoekers getrokken. Zondag was het halverwege de middag zó druk dat mensen werd gead viseerd niet meer naar de sluis te komen. De organisatie bege leidde dat advies met excuses. In de Deurganckdoksluis in het Antwerps havengebied op de linkeroever van de Schelde, dus aan de Zeeuws-Vlaamse kant, wordt een grafïitikunst- werk van 300 meter lang en 9 meter hoog aangebracht door de Belgische kunstenaar Cazn. De Deurganckdoksluis wordt de tweede sluis die toegang biedt tot de Waaslandhaven. pen laat rollen. De klim om de tunnel uit te komen (4,5 procent) is zeker voor ongetrainde deelne mers een kuitenbij ter. En dat ook nog eens twee keer, want de te rugweg naar het ziekenhuis leidt door de andere buis. „Ik ben ja loers op al die mensen met lange benen", zucht een vrouw die niet vooraan heeft gestaan toen de schoppen onder de kont werden uitgedeeld. Even later wordt ze door D66 ge trakteerd op een pepermuntje. En het CDA probeerde aan het begin van de tocht ook al stemmen voor de provinciale verkiezingen te win nen met gratis appels en peren. Folders over het verkiezingspro gramma van beide partijen zijn heel wat minder in trek. Het is ook wel logisch dat politici hier in verkiezingstijd hun gezicht laten zien; met tweeduizend deel nemers mag de Ziekenhuisloop zich een groot evenement noe men. Waarschijnlijk doen er volgend jaar heel wat minder mensen mee, omdat er dan niet meer door de Sluiskiltunnel kan worden ge lopen. Maar wat geeft dat voor nu? Twee duizend maal 7,50 euro inschrijf geld, wat wil je nog meer. Dat be tekent vijftienduizend euro voor het goede doel, projecten voor kankerpatiënten bij ZorgSaam. En daar is het de organisatie, hoe leuk het wandelen door de tunnel ook was, uiteindelijk pas écht om te doen. Schooldirecteur krijgt kopstoot van leerling Een directeur van een Middel burgse school heeft vrijdagmid dag aangifte gedaan bij de poli tie tegen een leerling (14) van zijn school, die hem een kop stoot gaf. De jongen raakte bui ten zinnen, nadat hem werd verzocht zijn telefoon in te le veren omdat hij tijdens de les WhatsApp-berichtjes verzond. Het liep zo uit de hand, dat de politie werd opgeroepen. Dorpsraad hoopt op meer aanloop De dorpsraad van Kloosterzan- de houdt regelmatig inloop avonden, maar de opkomst van inwoners is doorgaans laag. De dorpsraad hoopt donderdaga vond vanaf 19.30 uur meer mensen te zien in hotel Van Leuven. Er is een luisterend oor voor klachten, suggesties, verbeteringen en advies over zaken in het dorp. Kindertheater Kip van Troje in De Statie Kindertheater Kip van Troje verzorgt woensdag de voorstel ling Kikkerkusje in multifunc tioneel centrum De Statie in Sas van Gent. Barones Bibber- bil vertelt vanaf 13.30 uur verha len over ongewone dieren, zingt grappige liedjes, brengt een poppenspel en trakteert op een theekransje. De entree be draagt 3,50 euro. Itoee blaaskapellen in De Vlaschaard Muziekkapellen De Vlas- bloazers en De Berglander Mu zikanten uit Bergen op Zoom treden zaterdag om 20 uur op in De Vlaschaard in Koewacht. Beide gezelschappen spelen Egerlander en Böhmische blaas muziek met marsen, polka's, walsen en mooie solo's. Aan de kassa kost de entree 6 euro. Voorverkoop voor 5 euro via vlaschaard@vlaschaard.nl. Hobbykraampjes op lentemarkt in Hoek Zorgcentrum Vremdieke aan de Irisstraat in Hoek houdt woensdag een lentemarkt. Er staan van half twee tot half vijf hobbykraampjes met onder meer lentestukjes, babbelaars, jam, kaartjes, sieraden en deco ratie. Er worden wafels ver kocht en de hele middag zijn er prijzen te winnen met het rad van avontuur. Lezing Joris Luyendijk in Porgy uitverkocht Het heeft geen zin om morgen avond naar Porgy Bess in Ter- neuzen te komen als u nog geen toegangsbewijs heeft voor de lezing van journalist Jo ris Luyendijk. De avond met de presentator van het programma Zomergas ten en auteur van het boek 'Dit kan niet waar zijn' is uitver kocht. De faillissementen van klassieke industriële bedrijven Zalco en Thermphos, verschillende bouw bedrijven en de sluiting van Phi lip Lighting in Terneuzen en Phi lip Morris in Bergen op Zoom hak ten er de afgelopen jaar in. Het kostte 1500 mensen hun baan. Invest in Zeeland, de investering- stak van ontwikkelingsmaatschap pij Impuls, ziet het tij echter ke ren. „Als je het aantal vestigingen en uitbreidingen van de laatste tijd overziet, doet Zeeland het goed. Er wordt veel gebouwd in de havens, meer dan in de haven van Rotterdam. Er is weer dyna miek. We zien de belangstelling voor vestiging in het havengebied toenemen. Bedrijven die tijdens de crisis afhaakten, kloppen nu weer aan", zegt Mathieu Pasquier, manager direct investments van Invest in Zeeland. Pasquier noemt onder meer de komst van de grote Indonesische palmolieproducent Musim Mas en het Turkse staatsbedrijf Eti Mi ne (boraten) naar Terneuzen, als ook de vestiging van op- en over slagbedrijf Vlaeynatie en produ cent van speciale meststoffen Plantacote op de Axelse Vlakte. „En mogelijk komen er nog een paar aardige vestigers en uitbrei- dingen aan." Wat opvalt, is het toenemende aantal Vlaamse be drijven dat in Zeeuws-Vlaande- ren een vestiging opent. Invest in Zeeland begeleidde de afgelopen jaren veel Vlaamse nieuwkomers zoals bakkersbedrijf Teclado, Bo dy Metals (persoonlijke hygiëne), ASE Podia, Palletcentrale, Alea- med, (medische materialen), Von- ku (productie van kaassnacks) en Breskens Yacht Service. De Belgen komen om drie rede nen naar Zeeuws-Vlaanderen. Pas quier: „In België is vaak geen ruimte voor uitbreiding, Vlaamse bedrijven willen over de grens za kendoen en de kostenstructuur, waaronder het fiscale klimaat, is hier gunstiger." In de havens heb ben uitbreidingen van bedrijven zoals Oiltanking Terneuzen, Ver- brugge Terminals, en Klooster boer, Obeka (Cargill) en Doens (aankoop fabriek Sasglas) nieuwe banen en werk voor leveranciers en bouwbedrijven opgeleverd. Fractievoorzitter Cees Freeke van 55Terneuzen is niet de eerste poli ticus die zich druk maakt over de verkeersopstoppingen. Verschil lende partijen klommen de afgelo pen jaren al in de pen. Freeke doet nu een beroep op de ervarin gen van fractievolger Honoré Reu- ling, die zijn brood verdient als buschauffeur. „Als je vanuit het centrum van Terneuzen vertrekt en via de sluizen richting Goes of Middelburg moet met het open baar vervoer, loop je geregeld een vertraging op van wel twintig mi nuten", legt Freeke uit. Het duurt heel wat busritten voordat die ver traging in de loop van de dag is weggepoetst, stelt hij. Freeke opteert er voor financiële meevallers bij de aanleg van de Sluiskiltunnel in te zetten voor het oplossen van de knelpunten bij het sluizencomplex en Dow Chemical. De oostelijke rotonde zou met twee gescheiden rijstro ken en een extra aansluiting van af de N62 voor een vlottere door stroming kunnen zorgen. Het college wijst andermaal naar een onderzoek van de provincie uit 2011, waaruit blijkt dat de ver tragingen eerder enkele minuten dan twintig minuten bedragen. MAANDAG 9 MAART 2015 je nooit meer DOEL Een bontgekleurde stoet trok zaterdagochtend door beide buizen van de Sluiskiltunnel. Vijftienhonderd wande laars en vijfhonderd hardlopers grepen een eenmalige kans gretig aan. foto Ronald den Dekker MIDDELBURG KLOOSTERZANDE SAS VAN GENT KOEWACHT HOEK TERNEUZEN door Frank Balkenende VLISSINGEN - De opleving van de Zeeuwse economie is vooral te dan ken aan de havens. Nieuwe vestigin gen en uitbreiding van bestaande bedrijven zorgen niet alleen voor banen, maar leveren ook veel werk op voor toeleveranciers en gespe cialiseerde bouwbedrijven. Door de komst van een aantal grote bedrijven bloeit de Zeeuwse economie weer op. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een turborotonde met twee gescheiden rijstroken is volgens oppositiepartij 55Terneu- zen dé oplossing voor de files in de ochtend- en avondspits bij het slui- zencomplex in Terneuzen. Maar het college van B W wil er niet aan; het dagelijks bestuur verwacht dat de opening van de Sluiskiltun nel in mei al een hoop drukte bij de sluizen wegneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74