Haarlemse verhuisde voor haar grote liefde Eerste lifestylebeurs valt goed in de smaak Elf zakken vol troep bij Ossenisse 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ZIEKENHUISLOOP Weer brandstichting in Zierikzee Tweeduizend mensen grepen zaterdag een unieke kans aan om door de Sluiskiltunnel te lopen. Ze leerden elkaar kennen in een fietsenwinkel. „Ik kwam uit Haar lem, maar was in Kapellebrug om mijn zus te helpen. Haar schoon vader had een fietsenwinkel, en daar liep ik Omer tegen het lijf. Een dubbeltje kan raar rollen", zegt Maria. Ze bleef in Zeeuws-Vlaanderen en trouwde met haar grote liefde. „In het be gin was het lastig op het dorp, ik praatte Hollands en dat verston den ze niet." Na jaren op Kapelle brug gewoond te hebben, wonen ze nu alweer negentien jaar in Sint Jansteen. „Ik ben hier op mijn plek." Dat geldt ook voor Omer, hij is al jaren lid van de schuttersvereniging en beoefent die hobby met veel plezier. Tij dens de jaarmarkt afgelopen week end, moest hij het schieten even laten omdat er feest werd gevierd. Zo'n veertig vrienden en familie leden kwamen langs om het paar te feliciteren. Ze kregen drie kin deren, waarvan er inmiddels twee zijn overleden. Dat gemis is groot. „We hebben vanaf ons zestigste jubileum wel elk jaar onze trouw dag gevierd, met een feest buitens huis. Dat vindt onze dochter ook belangrijk. Nu kan dat niet, om dat ik niet meer kan lopen", zegt Maria. „Ik wil nog zoveel, maar het lukt niet. Maar mijn humor heb ik gelukkig nog." ZIERIKZEE - In de Zierikzeese reno- vatiewijk Buijse is gisterochtend tegen vijf uur brand gesticht. De etage van een leegstaand huur huis aan het H.J. Doelemanplein brandde uit. Ook vrijdagochtend brandde een sloopwoning in deze wijk af. Ook hier is vrijwel zeker sprake van brandstichting. De Schouwse burgemeester Ge rard Rabelink vraagt vandaag om extra politieagenten; woning bouwvereniging Zeeuwland laat beveiligers vaker surveilleren. TERNEUZEN - „Wat? Een watervas te stift? Nee, die heb ik niet mee. Waarom? Oh! Om mijn naam op de tunnelwand te schrijven? Nee joh, dat is helemaal niet in mij op gekomen. Daar ben ik veel te braaf voor!" Diana Robijn uit Breskens lacht er zaterdagochtend eens om. En met haar heel veel andere deelne mers aan de tweede editie van de Ziekenhuisloop. En toch was het een van de vragen die de organisa tie, Stichting Koesterpas en ZorgSaam, kreeg voorgeschoteld toen duidelijk werd dat de belang stelling voor een voettocht door de gloednieuwe Sluiskiltunnel wel heel erg groot werd. Hoe voorkom je dan dat mensen deze unieke happening aangrij pen om hun naam ergens op te kalken? Vanaf mei, als de tunnel voor autoverkeer opengaat, is het immers een levensgevaarlijke op gave om een 'Huppeldepup was here' of'I love achter te laten. Natuurlijk hebben bijna alle twee duizend deelnemers aan de elf ki lometer lange tocht de drang om zich te vereeuwigen in en voor de tunnel. Maar met een stift? Da's veel te ouderwets. Geen smart- phone die aan de ingang van de tunnel in een broekzak blijft zit ten; iedereen wil straks laten zien te hebben meegedaan aan een uniek evenement. Meteen delen via WhatsApp of Facebook gaat niet, want in de Sluiskiltunnel is er (nog) geen dataverkeer moge lijk. Turen naar een beeldscherm pje heeft dus geen zin. En mis schien is dat maar goed ook, want zo nemen de vijftienhonderd wandelaars en vijfhonderd hardlo pers de omgeving extra goed in zich op. „Straks blaas je er met honderd ki lometer per uur doorheen. Nu krijg je eens goed de gelegenheid om rond je te kijken", vertelt Theo van Deurzen, voorzitter van de Avondvierdaagse in Terneu- zen. Hij doet mee uit nieuwsgie righeid, maar ziet de tocht ook als een goede training. „Ik ga dit jaar de Nijmeegse Vierdaagse lopen", zegt hij. In de tunnel houden veel vrijwilli gers van Koesterpas toezicht. In grijpen is niet of nauwelijks no dig. Het is een mooi zicht, zo'n lange, felgekleurde stoet wande laars. En ze lijken ook nog eens al lemaal met één mond te praten. Bijna niemand die niet tenminste een keer het zinnetje 'zo'n kans krijg je nooit meer' over zijn lip- Toen de weerberichten steeds be ter werden, zagen de twee organi satoren de bui al hangen en stel den hun verwachtingen bij. Maar als een donderslag bij heldere he mel was het gistermiddag toch tjokvol in het welzijnscentrum. Meer dan vijftig Zeeuws-Vlaamse ondernemers spinden garen bij die drukte. Vooral de ijsverkoper van Het Melkhuis kreeg het ge voel dat het al hartje zomer was. Dat idee werd nog eens extra aan gewakkerd door de salsales van Sandy Doornebos van Let's Dan ce. Veel vrouwen grepen de beurs aan om hun haren, nagels en wim pers te laten verzorgen. De Witte zag het allemaal stra lend aan. „Ik loop hier de hele middag te lachen. Dit is duizend keer boven onze verwachting. Na tuurlijk dachten we dat een dyna mische beurs, waarbij bij elke stand iets te doen, zien of proe ven is, zou aanslaan. Aan de be langstelling van ondernemers lag het immers niet, we hadden in een tent nog wel 25 stands kun nen vullen. Maar het mooie weer bracht toch wat extra spanning. Onterecht, blijkt nu." Eigenlijk kon het ook niet beter. Bij een zo merse beurs hoort zomers weer. Het succes smaakt naar meer. „Over anderhalf jaar doen we dit nog eens, maar dan in een winter- variant", aldus De Witte. OSSENISSE - Twaalf vrijwilligers za melden zaterdagmiddag in het ka der van de actie 'Schone Schelde' langs de Westerscheldedijk nabij Ossenisse elf zakken zwerfafval en nog wat grof vuil bij elkaar. Na mens de dorpsraad Ossenisse coördineerde Robert Doedee deze schoonmaakactie. Doedee: „We hebben een kleine twee kilome ter dijk afgestruind. Naast klein zwerfafval vonden we onder meer enkele schoenen, een palet, bermpaaltjes, een decoupeerzaag en scheepstouw." Henk Knibbler, gids van Natuur Zo, vertelde onderweg educatie ve wetenswaardigheden over de Westerschelde en de herkomst van het zwerfvuil. Rijkswater staat gaat het verzamelde afval analyseren op onder meer her komst. Behalve nabij Ossenisse waren er zaterdag op nog verschil lende locaties langs de Wester schelde groepen actief om zwerf afval te verzamelen. door Sophie Stockman SINT JANSTEEN - Maria (87) en Omer (84) de Schrijver-Abbink vier den gisteren hun 65-jarig huwelijks jubileum. Maria: „Als ik het goed heb, ga ik niet lopen. En ik heb het goed met mijn man." Maria en Omer De Schrijver-Abbink hebben het al 65 jaar goed samen. foto Ronald den Dekker Zo'n door Raymond de Frel kans krij g door Raymond de Frel SLUISKIL - Een beetje brutaal rie pen Jacqueline de Witte en Joke Baart dat 'hun' eerste editie van de lifestylebeurs 'Get in shape for the summer' in't Meulengat in Sluiskil zeker duizend mensen zou trek ken. Vrijwilligers vulden langs de Westerschelde bij Ossenisse elf vuilniszakken vol met zwerfafval, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73