-OG> n <D- 32 CONSUMENT Klok om even tijd voor te nemen Opruimen in feestelijke dozen Beter bloggen dankzij een boek Schrijven met een pen als een ijsje leuke boodschap TODAY IS J— A GOOD OAY^ Eindelijk, daar is ie dan, de zon! Tijd voor een terrasje, een zo merse outfit, een beetje kleur op de wangen. Tijd dus ook voor de zonnebril. Om het te veel aan fel licht te temperen en onze ogen te beschermen. Natuurlijk is de zonnebril er ook voor degene die er een beetje blits uit wil zien, die gevoelig is voor stijl. Een zonnebril maakt je looks, ook als de zon niet schijnt en de bril gewoon ergens in je haar steekt, nét wat swingen der. Maar als we er eentje kiezen om vooral onze ogen te beschermen, is het wel fijn te weten waar je op moet letten. Hoe zit het met de schadelijke effecten van de zon, uv- straling in je ogen? En koop je een goede bril alleen bij de opticien, of kun je ook bij de Hema, de benzinepomp of de voordeel drogist een redelijk exemplaar op de kop tikken? En moet je je peuter ook een bril opzetten, hebben die kleine oogjes bescher ming nodig? Om met de laatste vraag te beginnen: Ja. Of beter nog: juist. „Jonge kinderen moeten te gen fel zonlicht worden beschermd omdat hun ogen veel gevoeliger voor uv-straling zijn dan ogen die volgroeid zijn", zegt Die- derik Sutmuller, opticien in Oosterbeek. „De pupillen van kinderen zijn groter, wij der. De kans dat uv-licht schade toebrengt, is groter. Zet je een jong kind een slecht brilletje op zonder uv-filter, dan maak je het eigenlijk alleen maar erger. Door het ge tinte glas zal de pupil zich verwijden, ter wijl de straling gewoon zijn schadelijke werk doet. Heel jonge kinderen hebben bo vendien vaak lichte ogen, het pigment is nog niet volledig aanwezig. Ook daardoor zijn ze gevoeliger voor schade." Zelf zette Sutmuller zijn kinderen vanaf een leeftijd van 1,5 jaar een zonnebrilletje op. „Duur hoeft zo'n dingetje niet te zijn. Er zijn prima en betaalbare kinderbrillen, voorzien van een bandje om het hoofd zo dat ze niet meteen weggetrokken worden. Voor kleuters is het wat lastiger. Er zijn goe de kinderzonnebrillen, maar je kunt ook kiezen voor een pet met een flinke klep. Misschien is dat nog wel beter zelfs, dan is ook het hoofdje goed beschermd." Maar hoe zit het met brillen voor volwasse nen? Mag je kwaliteit verwachten van de exemplaren in de rekken bij de voordeel drogist? En zijn dure merkbrillen het geld waard? Bieden ze altijd topbescherming? Sutmuller zal nooit beweren dat brillen die niet bij de speciaalzaak worden gekocht, per definitie van slechte kwaliteit zijn. Jonge kinderen moeten tegen fel zonlicht worden beschermd omdat hun ogen veel gevoeliger zijn voor uv-straling Evenmin dat een bril van 200 euro 40 keer beter is dan het exemplaar dat je voor slechts 4,99 euro op de markt koopt. „Wan neer de bril blijvende uv-bescherming biedt, is het geen rommel. Maar of het glas ook optisch zuiver is en de bril goed is afge steld, blijft een gok. De toegevoegde waar de van een specialist is service en advies. Dat begint met de vraag: waarvoor heb je de bril nodig? Vaak hoef ik die vraag niet eens te stellen. De voorkeur voor specifieke modellen en ook de manier waarop in de spiegel wordt gekeken, zegt genoeg. Daar is niets mis mee, een bril is een mode-item. „Relevant is de vraag wél als het je om opti male bescherming van je ogen gaat", ver volgt Sutmuller. „Dan wil ik graag weten waarvoor je hem gebruikt. Tijdens het auto rijden, op het water of misschien de hele dag op het strand, of omdat je buiten werkt. Voor specifieke situaties zijn specia le glazen wel degelijk relevant, bijvoor beeld omdat ze goed polariseren (reflecties op horizontaal vlak reduceren, red.). Dat maakt autorijden een stuk prettiger. Pola roid is niet voor niets het bestverkochte merk ter wereld geworden." TIPS Klokkijken en blij worden tegelijker tijd, kan dat? Jawel, met deze handge maakte houten klok met hippe tekst. De staande klok (32,95 euro) is 29 bij 13 centimeter en 21 millimeter dik. Je kunt zelf de kleur van de seconde wijzer bepalen. Er is keuze uit zilver, fluor-roze of fluor-oranje. De collectie wordt gemaakt van FSC gekeurd plaat materiaal en is zeer duurzaam, omdat ook de minder goede delen van de boom gebruikt worden. Daarnaast zorgt het hout voor een stoer en na tuurlijk uiterlijk. Om de Puurrr-uitstra- ling te krijgen, worden de producten voorzien van een ruw randje en afge werkt met een matte beschermlaag. www.puurrr.com Het wordt lente, dus is het weer oprui men geblazen. Kleine spulletjes berg je op in deze mooie vierkante set op bergdozen van Done by Deer. Je kunt de dozen stapelen, naast elkaar neer zetten op je kast, bureau of naast je bed. Verzamel je mooiste spulletjes of ruim speelgoed erin op. Op de bodem staan vrolijke kreten als 'secret stuff en 'tiny stuff. Je kunt de dozen makke lijk sluiten door het elastieken bandje om de knoop te bevestigen. Zo kan niemand bij je 'secret stuff komen.... Een grote set van twee dozen (28 bij 28 en 25 bij 25 centimeter) kost 29,95 euro, een kleine (17 bij 17 en 14 bij 14 centimeter) kost 16,95 euro. www.grasonderjevoeten.nl Een (papieren) boek over bloggen? Ja! We bloggen meer dan ooit. Een deel van ons leven speelt zich online af. Mogelijkheden en problemen die we offline al hadden, worden online uit vergroot. Dit boek (22,95 euro) speelt daarop in. Het is een informa tief boek en naslagwerk over online publiceren. Hoe doe je dat, waar doe je dat, hoe zorg je voor optimaal ren dement van je publicaties, hoe be scherm je de content en hoe speel je het spel eerlijk volgens de regels? Dit boek is bedoeld voor iedereen die publiceert. Van de doorgewinterde (online) journalist tot ambitieuze men sen die willen beginnen met bloggen. www.charlotteslaw.nl Al schrijvend kun je grapjes maken, maar het wordt natuurlijk pas echt leuk als je pen zelf al grappig is. leder een kent natuurlijk wel de pennen met verschillende kleuren inkt en de redamepennen met van die langzaam varende bootjes. Deze penvariant is wel heel zomers: een exemplaar in de vorm van een lekker ijsje. De pennen zijn in zes verschillende vrolijke kleu ren te koop en zijn alle voorzien zijn van een bijpassend plastic diamantje. Aan de vriendelijke prijs (60 cent per stuk) kun je je geen buil vallen. In slaan dus maar, die pennen, en uitde len op het eerstvolgende kinderfeest je! www.mijngekkegeit.nl door Sandra van Maanen Diederik Sutmuller, opticien foto Getty Images reageren? consument@depersdienst.nl Een goede zonnebril filtert uv-licht goed, is optisch zuiver en heeft een perfecte pasvorm. Bruin glas filtert blauwe kleuren, grijs glas geeft een kleur-neutraler beeld. Een goede zonnebril die geschikt is voor peuters koop je voor ongeveer 30 euro bij de opticien. Helemaal van nu zijn de overzetzonnebril- len, kekke monturen die je over je gewone bril draag. De is er, nu nog Jen BRIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61