Meer buitenlanders in noodopvang Zierikzee GroenLinks reikt Groene Pluim uit aan biologische teler Nieuwerkerk Ellemeet versiert de paarden 44 Ik ga al heel lang naar dancefeest Beachboom. De wintereditie is een beetje wennen voor mij. Het is wel leuk, maar buiten heb je toch meer sfeer 20 SCHOUWEN-DUIVELAND DANCEFEEST Veertienhonderd feestgangers gaan uit hun plaat tijdens eerste wintereditie in Burgh-Haamstede. STRAO Onder hen een Poolse vrouw die de huur niet meer kon betalen en in Vlissingen door een voorbijgan ger van straat werd gehaald. Het Witte Huis in Vlissingen stuurde haar door naar Zierikzee. De overi ge buitenlanders zijn mannen die om uiteenlopende redenen dak loos zijn geworden. De meesten van hen werden doorverwezen door Vluchtelingenwerk of Leger des Heils. Onder hen echter ook een Engelsman met relatieproble men en een Bosniër die werd ver dacht van huisvredebreuk. Ging het aantal mannen en vrou wen in de noodopvang in 2013 nog gelijk op; afgelopen jaar ging het om achttien mannen en zes vrouwen. Negen hulpvragen wer den niet gehonoreerd. De aanvra ger was te agressief, verslaafd of kwam gewoon niet opdagen. De 24 toegelaten hulpvragers ble ven in totaal 65 nachten en dat zijn twee nachten minder dan in 2013. Topjaar was 2012 met tachtig overnachtingen. In de jaren daar voor schommelde dit aantal rond de vijftig. De noodopvang paste vorig jaar de huisregels aan. Van gasten wordt verwacht dat zij zelf hun bed opmaken, de keuken netjes houden en het aanrecht bij ver trek leeg en schoon achterlaten. Anderzijds zijn de verblijftijden in het huis versoepeld. Gasten met kleine kinderen krijgen bij slecht weer de sleutel tegen over legging van een onderpand. Sinds afgelopen jaar is er een internet aansluiting in het huis, waarvan de gasten gebruik mogen maken om zaken te regelen. De stichting werkt met vier coör dinatoren, vijf gastheren en drie gastvrouwen. Dat zijn allemaal vrijwilligers. Al meer dan een jaar is de stichting op zoek naar een vijfde coördinator. De Noodopvang kreeg 16.700 eu ro subsidie en hield daarvan 1400 euro over. Dit bedrag is terugbe taald aan de gemeente Schou- wen-Duiveland. BURCH-HAAMSTEDE - De eerste wintereditie van Beachboom, za terdag in sportcentrum Wester- schouwen, raakte niet uitver kocht. De sfeer was er niet min der om. In 2016 viert Beachboom een jubileum. „Net geen veertienhonderd bezoe kers," meldde mede-organisator Jeroen Botty gistermiddag. In de opzet was gerekend op 1750 men sen. Het kleiner aantal bezoekers leidt niet tot een financieel tekort, benadrukte Botty. De kans is zelfs groot dat de wintereditie in 2016 een vervolg krijgt. „Maar we moeten deze eerste keer nog wel evalueren." Beachboom Winter is een heel an der feestje dan de zomerversie, vertelt Botty zaterdagavond. „Qua omvang ongeveer een kwart van wat we op het strand neerzetten. „De sfeer, beleving, kwaliteit, het type bezoeker en de soort muziek zijn allemaal verplaatsbaar naar binnen. De locatie natuurlijk niet. Die vervangen we met een op sneeuw en ijs geïnspireerd decor en de winterse inrichting van de hal. Met de wintereditie lopen we ook minder risico. We hoeven ons namelijk geen zorgen te ma ken over de regen." Het dance- feest in de sporthal leverde echter een andere zorg op. Al in het be gin van de avond meldde een in woonster van Burgh-Haamstede geluidsoverlast. Botty: „Ik probeer iedereen tevreden te houden en ben daarom met een geluidstech nicus naar die mevrouw toe ge gaan. Daar bleek het niet om het volume te gaan, maar om de lage bassen. De frequentie daarvan is een beetje aangepast en daarmee was het probleem opgelost." Vijf dj's vermaakten het in blauw en wit geklede publiek zaterdaga vond. Met danseressen, lichteffec ten, confettikanonnen en kool- zuurgaspluimen werd langzaam naar een climax toe gewerkt. Bureau touur Communicatie Creatie deed verslag op Twitter en Facebook. „In het begin van de avond hebben we veel vragen be antwoord over vervoer, parkeren en toegangsprijs," legt Arnoud Slagter uit. Zondag zetten we een fotoalbum online. Kan iedereen zijn vrienden 'taggen'." Aan de hand van het aantal 'likes' op Facebook stelde Slagter vast dat ongeveer duizend potentiële bezoekers thuis zijn gebleven. „Aan de hand van ons verslag moeten zij het idee krijgen dat ze wat hebben gemist." De organisatie maakte gisteren be kend dat de zomereditie op zater dag 28 augustus wordt gehouden. „Laat in de zomer omdat onze re gio ook laat vakantie heeft," aldus Botty, „Want veel mensen zien Beachboom toch als de afsluiting van hun vakantie." Beachboom viert in 2016 het vijf tienjarig bestaan. „We gaan steeds een stapje ver der. We moeten veel schoffelen, omdat we niet spuiten. Bij die rit jes over de kwekerij verbruiken we veel diesel. Met een elektrisch aangedreven trekker kan dat be ter. Ook het oogstplatform kan elektrisch. Maar we doen niet al les tegelijk. Het gaat stapje voor stapje", aldus Jansonius. Volgens GroenLinks-lijsttrekker Gerwi Temmink is Jansonius een sociale werkgever. „Hij stelt de mensen boven de cijfers." Tijdens de oogst zet Jansonius vier tot zes Poolse werknemers in. „Die mensen worden netjes ge huisvest en netjes betaald. Toch ben ik daar een beetje dubbel in. Ik heb graag dat de mensen uit de buurt hier komen werken. Dat ge beurt niet, maar dit is geen slech te optie. De Polen brengen ook iets mee. Ze zijn thuis werkloos of ze studeren. Het verhaal dat ze hier vertellen draagt bij aan de Eu ropese bewustwording." Jansonius draagt de duurzame boodschap ook uit. Hij leidt con sumenten en scholieren rond op zijn bedrijf. De Muyehof levert aan klanten in de buurt, zoals Zuidbos in Noordgouwe, maar ook aan de fruithandel in België, Frankrijk, Luxemburg en Dene marken. Biologisch fruitteler Pieterjans Jansonius werd verrast door de de legatie van GroenLinks, afdeling Schouwen-Duiveland, die hem za terdag de Groene Pluim kwam overhandigen. Jansonius kweekt op duurzame wijze appels en peren op De Muyehof aan de Platte Capelle- dijk in Nieuwerkerk. Volgens de kweker zijn die nog lekker ook. Beachboom stevent af op j ubileum ELLEMEET - Aan de traditionele straö in Ellemeet deden zaterdag 42 ruiter- combinaties mee, die bijna allemaal bloemrijk waren versierd. Na de strandrit bij de Brouwersdam werden de ruiters met muziek ingehaald. Linda de dop per won de prijs voor de mooiste versiering. Daarna was er tot laat in de avond live muziek in het dorpshuis, foto Marieke Mandemaker door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Zeven van de 24 men sen die vorig jaar gebruik maakten van de interkerkelijke noodopvang aan de Poststraat in Zierikzee, kwa men uit het buitenland. door Ton van den Nouweland Angelique van Rijn uit Zonnemaire Fruitkweker Pieterjans Jansonius (links) ontvangt de Groene Pluim uit han den van GroenLinks-lijsttrekker Gerwi Temmink, foto Marieke Mandemaker door Ton van den Nouweland NIEUWERKERK - „Het moet toch niet gekker worden op de zaterda gochtend. Nu is m'n hele werksche ma in de war."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55