Varoufakis mag Brussel opnieuw gaan overtuigen Volop raadsels rond vondst drie lichamen in woning Etten-Leur 4 IN HET NIEUWS AUTORIJDEN Machinist van botsende trein Tilburg reed door rood sein De elektrische auto rukt op, de laadpaal ook. Het Rijk is aan zet om ook de particulier over te halen. De Griekse minister Yanis Varou fakis (Financiën) mag aan zijn col lega's van de andere eurolanden uitleggen hoe de regering-Tsipras denkt de laatste ruim 7 miljard eu ro te verzilveren die beschikbaar is uit de lopende, eind februari verlengde, Europese lening. Athe ne heeft dat geld dringend nodig, want er staan deze maand al en ook de komende maanden forse betalingsverplichtingen aan on der meer de Europese Centrale Bank (ECB) op de kalender. De lening wordt alleen uitge keerd als het land vóór eind april hervormingsmaatregelen invoert die zijn afgesproken met de geld schieters. Dat werk-in-uitvoering wordt gecontroleerd door experts van de ECB, de Europese Commis sie en het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). Probleempje: het werk wordt nog niet uitge voerd en het deskundigenteam is niet welkom in Athene. De eurolanden buigen zich van daag over een document dat Varoufakis vlak voor het weekend naar eurogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem heeft gestuurd. In deze elf pagina's tellende brief aan 'dear Jeroen' somt hij zeven voorstellen op voor belastingher vormingen. Die moeten als alter natief dienen voor een aantal met de EU en IMF afgesproken maatre gelen waar Griekenland vanaf wil. Ook hint hij dat Griekenland interesse heeft in een nieuw steunprogramma. Dat mag alleen geen 'steunprogramma' meer wor den genoemd maar moet 'Con tract voor Herstel en Groei van de Griekse economie' gaan heten. Ingewijden in Brussel schampe ren dat de voorstellen niet serieus en te weinig concreet zijn. „De Grieken lijken hard bezig te zijn, maar er moet ook actie op de grond komen", zegt een diplo maat. Varoufakis wil onder meer geld binnenhalen bij 24 online aanbie ders van games en kansspelen door middel van vergunningen, en hij wil studenten, en zelfe toe risten, inhuren om met band- en videorecorders in winkels of nachtclubs te spioneren of er wel btw wordt berekend. „De cultuur van belastingontwijking is diep verankerd in de Griekse maat schappij", schrijft hij. Er is volgens hem een achter stand van 76 miljard euro, waar van hij denkt maar 12 procent te kunnen incasseren. Snelle bekeer lingen biedt hij een korting aan. Ook betalen in termijnen kan. Varoufakis zette de afgelopen da gen een telefonisch charme-offen sief in om steun voor zijn plan nen te krijgen bij de andere minis ters. Premier Alexis Tsipras pro beerde donderdag een gesprekje onder vier ogen met commissie voorzitter Jean-Claude Juncker op vrijdag te regelen. Juncker wees dat verzoek af. Hij wil geen 'paral lelle contacten vóór de euro- groep'. TILBURG - De passagierstrein die vrijdag in Tilburg tegen een goe derentrein botste, is door een rood sein gereden. Dat heeft Pro- Rail in een mail laten weten aan enkele Tweede Kamerleden. Daarnaast was het sein niet van een zogeheten ATB-systeem voor zien. Dit systeem waarschuwt de machinist als een spoorwegsein opdracht geeft snelheid te vermin deren. Wanneer de machinist niet reageert, remt het ATB-sys- DEN HAAG - Deskundigen van de Rabobank weten het zeker: de elektrische auto is niet meer te stuiten, stelt de bank in een trend rapport. De Nederlandse overheid streeft naar 200.000 elektrische auto's in 2020. Met de snelle groei in de voorbije jaren lijkt dat ambitieuze streven haalbaar. Maar dan moet de overheid wel het beleid aanpassen, zegt Serge van Dam van het Projectbureau Elektrisch Rijden. De elektrische auto's en de plug-in-hybrides (die naast stroom ook benzine of diesel kunnen gebruiken) worden vooral door bedrijven en lease maatschappijen gekocht. Auto's zijn in die sectoren aantrekkelijk omdat milieu-investeringen belas tingvoordeel opleveren en lease rijders maar weinig fiscale bijtel ling betalen voor de stekkerauto's. Na vier jaar is de auto echter afge schreven, waarna deze op de parti culiere markt terechtkomt. Een particulier heeft amper voordeel bij het elektrisch rijden. De aan schafprijs is zó hoog dat het voor deel van goedkope stroom weg valt. Het is wachten op de nieuwe 'au- tobrief van staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën, WD), stelt de Rabobank. Alleen als hij elek trisch rijden blijft stimuleren, is het doel van 200.000 exemplaren in 2020 haalbaar. Ook Van Dam is daarvan overtuigd. Extra nadeel voor de particulier is dat er weinig duidelijkheid is over zaken als afschrijving en on derhoud van elektrische auto's, stelt de ANWB in een online-ad- vies. Dat heeft echter ook een po sitieve kant, weet Van Dam. Lease maatschappijen hebben zich flink ingedekt tegen mogelijke tegenval- teem automatisch. Een woord voerder van Prorail benadrukt dat het om voorlopige onderzoeksre sultaten gaat. In de trein zaten vrijdag zo'n veer tig mensen. De conducteur liep een hoofdwond op en werd daar voor in het ziekenhuis behandeld. Zeven andere mensen liepen kneuzingen op, maar hoefden niet naar het ziekenhuis. Na de botsing lekte de goederentrein de brandbare stof butadieen. Pas gistermiddag zijn die naar een forensisch laboratorium over gebracht. Vast staat dat het in elk geval gaat om de 41-jarige Necati (Jelik en zijn 9-jarige dochter Mei- da. De derde overledene zou vol gens betrokkenen de 20-jarige zoon van de man zijn. Maar de po litie wil niets zeggen totdat de identiteit van het slachtoffer defi nitief is vastgesteld. Ook is nog niet helder wie er precies woon den in het hoekhuis aan de Land- manweg. De ene bron meldt een gescheiden vrouw met twee kin deren, een andere buurtbewoner zegt dat de twee ouders juist weer samenwoonden. Het gezin is van Turkse komaf. De politie heeft de eveneens 41-jarige ex-vrouw van Nacati (Jelik ge hoord, de moeder van het 9-jarige slachtoffer. Verdacht is ze niet, zegt Esther Boot van de politie. „We hebben haar verhoord om haar te kunnen uitsluiten als ver dachte." Het kan nog wel een week duren voor duidelijk is wat in de wo ning is gebeurd, zegt de politie woordvoerster. Basisschool De Leest, waar de 9-jarige Melda leer linge was, heeft gistermiddag een drukbezochte besloten bijeen komst gehouden voor ouders, leer lingen en schoolpersoneel. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Zo snel als de bodem van de Griekse schatkist in zicht komt, zo langzaam lijken de Grie ken te doen wat de EU eist in ruil voor miljardensteun: hervormen, bezuinigen, besparen. Sceptisch Brussel maakt zich dan ook op voor een nieuwe 'boksronde', van daag, met Athene. De Griekse minister van Financiën Yanis Varoufakis foto EPA Varoufakis moet de EU- ministers zo ver krijgen dat ze ruim 7 miljard euro aan leningen laten overmaken. Griekse regering wil studenten en toeristen als spionnen op jacht laten gaan naar btw-fraude. Elektrisch is in, door Paul Bots door Henk den Ridder ETTEN-LEUR - Het is nog steeds on duidelijk wie het derde dodelijke slachtoffer is van het drama dat zich zaterdag voltrok in een woning in Etten-Leur waar 's mid dags drie levenloze lichamen zijn aangetroffen. In het huis lagen Necati £e- iik (41en zijn 9-jarige doch ter. Het derde lichaam zou van zijn 20-jarige zoon zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4